Galeri

Azerbaycan Üniversitesi ve Öğrenciler

1924 yılında Azerbaycan Üniversitesi Azerbaycan’ın ilk üniversitesi olarak kurulmuştur. 1992’de Azerbaycan yeni bir Anayasa kabul etti ve egemen bir ülke oldu. Sonuç olarak, Azerbaycan Üniversitesi millet için daha önemli bir kurum haline geldi. Her yıl Azerbaycan’ın her yerinden öğrenciler bu üniversiteye devam etmekte ve lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerine devam etmektedirler. Bu üniversitede öğrencilerin katılabileceği birçok bölüm, kulüp ve sosyal etkinlikler bulunmaktadır.

Her şeyden önce, Azerbaycan Üniversitesi’ndeki öğrenciler tüm akademik disiplinlerden ve ülkenin her yerinden gelmektedir. Ayrıca farklı yaşlardan, sosyal sınıflardan ve dinlerden geliyorlar. Üniversitede cinsiyet eşitliği de var; tüm kız ve erkek öğrenciler, öğretim üyeleri ve personelden aynı muameleyi görürler. Her öğrenci üniversitede kendini güvende ve hoş karşılanır.

Devletin harç tavanı sayesinde her öğrenci herhangi bir maddi sorun yaşamadan üniversiteye gidebilir. Azerbaycan Üniversitesi’nde öğrenim ücreti, lisans derecesi için yıllık 530 dolar ve yüksek lisans derecesi için yıllık 580 dolar. Bu, batı ülkelerindeki birçok üniversitenin talep ettiğinden çok daha az. Ek olarak, profesörler iyi eğitimli ve lisans öğrencilerine teori öğretme konusunda deneyimlidir – yani derslerin anlaşılması kolaydır. Ayrıca, çeşitli konularda 20.000’den fazla kitap içeren aktif bir kütüphane sistemi bulunmaktadır. Öğrenciler ders notlarına derslerinden sonra ulaşabilirler, bu da çalışmayı çok daha kolaylaştırır.

Üniversite sosyal hayatı ağırlıklı olarak spor ve topluma hizmet gibi ders dışı etkinliklere odaklanır. Erkek öğrencilere yönelik 17 spor takımının yanı sıra, kız öğrenciler için basketbol, ​​voleybol, hentbol, ​​boks, masa tenisi ve satranç takımları bulunmaktadır. Ayrıca erkek öğrenciler için 41, kız öğrenciler için 42 hizmet kulübü bulunmaktadır. Bu kulüpler, toplum içinde engelli veya kronik hastalığı olan insanlara yardım ederek güzel ahlakı teşvik eder. Ayrıca üniversite bünyesinde gazete, radyo gibi 20’nin üzerinde öğrenci organı bulunmaktadır. Tüm bu fırsatlar, gelecek için güçlü öğrenci liderleri oluşturmaya yardımcı oluyor.

Azerbaycan Üniversitesi, Azerbaycanlı öğrencilerin ders dışı etkinlikler yoluyla akademik becerilerini ve ahlaklarını geliştirmeleri için mükemmel bir yerdir. Uygun fiyatlı öğrenim, düşük sosyoekonomik geçmişe sahip insanları, önce mali kaygıları olmadan üniversiteye gitmeye teşvik eder. Açıkça tanımlanmış müfredat dışı seçenekler, öğrencileri boş zamanlarında meşgul ederken, onları genel olarak iyi vatandaşlar olmaya teşvik eder. Genel olarak, bu mükemmel bir üniversite!

Azerbaycan’dan Öğrencilere Verilen Büyük Değer!

Azerbaycan hem eski hem de modern bir kültüre sahip zengin bir tarihe sahiptir. Ülkenin eğitim sistemi Türkiye’ninkini örnek alıyor ve farklı yaş ve eğitim seviyelerindeki çocuklar için okullar sunuyor. Azerbaycan’ın tüm vatandaşlarına ücretsiz eğitim sunmaktadır.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmasından bu yana Azerbaycan birçok sosyal, siyasi ve ekonomik değişime uğramıştır. Eğitim ülkenin ana önceliklerinden biridir; öğrencilerin iyi eğitimli olmalarını sağlamak için bir dizi strateji uygulamıştır. Devlet öğrencilere ücretsiz kitap, burs ve burs sağlar. Eğitimlerini tamamladıktan sonra, mezunların ayrılmalarına izin verilmeden önce birkaç yıl ülkeye hizmet etmeleri gerekir. Öğretmenler, okullarda öğretmenlik yapmalarına izin verilmeden önce sınavları geçmeleri gerektiği için daha yüksek standartlarda tutulur. Bu, öğrencilerin yalnızca geleceğe hazırlanırken kaliteli eğitim almalarını sağlar.

Öğrenciler üç ila altı yaş arasında anaokuluna, ardından altı ila on beş veya on altı yaş arasında genel eğitime devam eder. Üst öğrenim seviyeleri, genel orta öğretimi, uzmanlık orta öğretimini ve yüksek öğrenimi içerir. Genel orta öğretim dört yıl, uzman orta öğretim ise iki yıl sürer. Yüksek öğrenim üniversitelerde yapılır ve öğrencinin anadalına bağlı olarak üç veya dört yıl sürer. Öğrenciler ayrıca lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra yüksek lisans derecesi alabilirler. Azerbaycan, yıllık bir akademik takvim izler ve öğrencilerini notlandırmak için değiştirilmiş bir ondalık sistem kullanır.

Azerbaycan’daki eğitim sistemi, Türkiye’nin eğitim modeline dayanmaktadır; ancak, aralarında bazı farklılıklar vardır. Örneğin, Azerbaycan’da okul yılı Eylül ayı başında başlayıp Haziran ayı ortasında sona ererken, Türkiye’de Eylül ayı sonunda başlayıp Temmuz ayı başında sona ermektedir. Ayrıca, sınavlar Azerbaycan’da zorunludur, ancak Türkiye’de 1940’larda kaldırıldığı için bu sınavlar zorunlu değildir. Ek olarak Azerbaycan, öğrencileri sınavları göndermeden önce tüm soruları yanıtlamaya teşvik etmek için doğru cevaplar için daha fazla puan veren bir puan sistemi kullanıyor ki bu Türkiye’nin yapmadığı bir şey.

Azerbaycan’ın tüm vatandaşlarına ücretsiz eğitim sunan ülke, vatandaşlarının geleceğe doğru ilerlerken bilgili ve eğitimli olmasını garanti eder. Azerbaycan’ın kendi tarihi ve kültürü olduğu için eğitim sistemi Türkiye’den modellenmiştir ancak bazı farklılıklar vardır. Öğretmenler üzerinde kalite kontrolü uygulayarak ve öğrencilerin mezuniyetten sonraki yaşamları için faydalı beceriler edinmelerini sağlayarak, Azerbaycan’ın eğitim sistemi bugün dünyadaki diğer birçok ülkeninkinden çok daha üstündür!

Azerbaycan Alışveriş

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!