Azerbaycan Ateşgah

Azerbaycan tarihi ve turistik özelliklere sahip olan bir ülkedir. Dünya tarafından bilinen ve tanınan nadide eserlere sahip bir ülkedir...

Azerbaycan Ateşgah

Azerbaycan Ateşgah, Dünyadaki 3 Mecusi tapınağından biridir. Bakü’ye 30 km mesafede , Abşeron yarımadasının Surhanı kasabasının güneydoğu tarafındadır. Ateşgah sözcüğünün anlamı ateş mabedidir.16-18 yüzyılda doğal gazın çıktığı , eski zamanlarda ebedi sönmez ateşlerin yandığını kabul gören bir mabeddir. Mabedin en erken yapısı olan ahır 1713 yılına ait bir yapıdır. Merkezi secdegahı ise 1810 yılında tacir Kançanagaran tarafından yaptırılmıştır.

Mimari yapısına değinecek olursak , Ateşgah , yapısına göre şehir hanlarını andırmaktadır. Medya döneminden itibaren Azerbaycan’da yaygın olan ateş tapınakları geleneklerini yansıtır. Aynı zamanda da Hint mabetlerinin özelliklerini de barındırır. Mabedin ortasında sürekli yanan bir ateş vardır. Söylentiye göre ateş eskiden doğal olarak yanarmış fakat şimdi doğal gazla yakılmaktadır. Ateşgah’ta yanan ateşin etrafında küçük odalar vardır. Odaların ateşe bakan küçük pencereleri vardır. Eskiden hac için burayı ziyarete gelen Zerdüştler bu odalarda kalır , pencereden sürekli ateşi seyreder ve kendilerine farklı farklı işkenceler yaparak ibadet ederlerdi.

Ateşgah Yapısı

Mimari yapısına değinecek olursak , Ateşgah , yapısına göre şehir hanlarını andırmaktadır. Medya döneminden itibaren Azerbaycan’da yaygın olan ateş tapınakları geleneklerini yansıtır. Aynı zamanda da Hint mabetlerinin özelliklerini de barındırır. Mabedin ortasında sürekli yanan bir ateş vardır. Söylentiye göre ateş eskiden doğal olarak yanarmış fakat şimdi doğal gazla yakılmaktadır. Ateşgah’ta yanan ateşin etrafında küçük odalar vardır. Odaların ateşe bakan küçük pencereleri vardır. Eskiden hac için burayı ziyarete gelen Zerdüştler bu odalarda kalır , pencereden sürekli ateşi seyreder ve kendilerine farklı farklı işkenceler yaparak ibadet ederler.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!