Azerbaycan Yer Altı Kaynakları Zengin mi

Azerbaycan Yer Altı Kaynakları Zengin Mi?

Azerbaycan Yer Altı Kaynakları Zengin mi ? Her ülke bulunduğu konum ve geçmiş jeolojik yapıları sebebi ile pek çok yer altı zenginliklerine..

Azerbaycan Yer Altı Kaynakları Zengin Mi ?

Azerbaycan Yer Altı Kaynakları Zengin Mi ?

Kafkasya’nın güneyinde bulunan ve coğrafi koşulların getirdiği durumdan yararlanan Azerbaycan yer altı kaynakları açısından çok zengin bir ülkedir.. Orta doğunun petrol ve doğalgaz kaynaklarına yakın bölgesinde bulunan Azerbaycan doğal kaynaklar yönünde gelişmekte olan bir ülkedir. Ülkede bulunan ham maddelerin çıkarılması için son dönemlerde bu bölgede yaşayan iş adamların yatırımları bulunmaktadır. Azerbaycan ekonomik anlamda bakıldığında para birimi olarak ülkemizden daha güçlü bir paraya sahip gözükse de, alım gücü olarak aynı denkliğe sahip olduğu için burada yaşamayı tercih eden kişiler ülkemizdeki masraflarla aynı masraflara sahip olmaktadırlar.

Son yıllarda çok sayıda üniversite öğrencisi daha kaliteli bir üniversite eğitimini ülkemizdeki aynı eğitim harcamalarıyla alabilmek için bu ülkeyi tercih etmektedirler. Fiziki olarak incelendiğinde küçük bir yapısı olan Azerbaycan, önemli iş adamlarıyla birlikte ülke ekonomisini büyütmeye çalışmaktadır. Ülkede girişimcilere verilen destek diğer ülkelere örnek olması gereken düzeydedir. Bu ülkede yaşayan bazı önde gelen girişimciler zaman zaman bizim ülkemize de yatırımlarda bulunmaktadır.

Azerbaycan Yer Altı Kaynakları Zengin Mi?

Azerbaycan Yer Altı Kaynakları Zengin Mi?

İş Adamlarının Desteği

Kendi ülkelerinde bulunan iş adamlarını desteklediği gibi, değişik fırsat seçenekleriyle yabancı iş adamlarının da destekleyen bir devlet yapısı içerisinde bulunan Azerbaycan’da Azerbaycan doğal kaynaklarının çıkarılması işlenmesi ve satışın yapılması için son yıllarda dışarıdan önemli yatırımlar gelmektedir. Doğal gaz ve petrol yönünden hiçte azımsanmayacak rezervlere sahip olan ülkede son yıllarda Amerikalı iş adamların yatırımda bulunduğu görülmektedir. Doğalgazı Rusya gibi ülkelere ihraç ederek ülke ekonomisine de önemli faydaları da bulunulmaktadır.

 

Azerbaycan Doğal Kaynaklar

Azerbaycan doğal kaynaklar açısından zengindir. Ülkenin çoğu Güney Kafkasya denilen bir bölgede yer almaktadır. Ülkenin adı, atların yeri anlamına gelen eski Avaza kelimesinden türetilmiştir. Başka bir deyişle, Azerbaycan kelimenin tam anlamıyla “At Ülkesi” olarak tercüme edilir. Horse Land, ağırlıklı olarak petrol ve doğal gaz rezervleri ile tanınır; ancak yüzeyin altında çok daha fazla kaynak var.

Ülkenin petrol ve gaz rezervleri ağırlıklı olarak Hazar bölgesinde bulunuyor. Dünyanın en büyük petrol sahalarından biridir. Petrol rezervlerinin çoğu Bakü’de; ancak, diğer bölgelerde de vardır. Azerbaycan’daki petrol rezervlerinin toplamda 1 trilyon varilin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bu, yaklaşık 30 yıl boyunca gezegenin enerji ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Ne yazık ki petrolün çıkarılması pahalı ve zordur, dolayısıyla henüz yapılmamıştır. Henüz kendi petrol sahalarını kullanmamış başka ülkeler de var, bu yüzden Azerbaycan’ın kendi petrol sahalarından para kazanması birkaç yıl daha alabilir.

Doğal gaz rezervlerinin çıkarılması çok daha kolay ve şimdiden kullanılmaya başlandı. Şimdiye kadar, mevcut tüketim seviyelerinde 100 yılı aşkın bir süredir dünyaya tedarik etmeye yetecek kadar, 10 trilyon metreküpten fazla doğal gaz çıkardılar. Bu kaynaklar, özellikle bol demir cevheri yataklarıyla birleştiğinde, Azerbaycan’ın bölgesel bir güç olma yolunda kalmasına yardımcı oluyor.

Azerbaycan demir cevheri, kalker ve mangan kaynakları bakımından da zengindir. Bu doğal kaynaklar, ülkelerinin altyapısını oluşturmaya yardımcı olur. Altın ve platin gibi diğer yeraltı kaynaklarını içerebilecek birçok keşfedilmemiş alan da var. Bazı jeologlar, bu keşfedilmemiş alanların daha önce keşfedilenlerden daha fazla kaynak içerebileceğine inanıyor.

Zengin yeraltı kaynakları sayesinde Azerbaycan bugün dünyanın en müreffeh milletlerinden biri haline geldi. Doğal kaynaklarını nasıl kullanmak istediklerine karar vermek için bolca zamanları var, çünkü onları çıkarmak zor ve maliyetli bir iş, özellikle de tamamlanması gereken çok fazla operasyon varken. Azerbaycan’ın geleceği parlak görünüyor!

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!