Azerbaycan Mömine Hatun Türbesi

Azerbaycan Mömine Hatun Türbesi

Azerbaycan Mömine Hatun Türbesi :Ülkelerde bulunan türbeler ve camiler pek çok turist tarafından da merak edilmektedir. Bu sebeple de...

Azerbaycan Mömine Hatun Türbesi

Azerbaycan Mömine Hatun Türbesi, Azerbaycan en ünlü mimari yapısına sahip olup tam anlamıyla bir şaheserdir. Nahçıvan şehrinin Mağara ilçesinde bulunan türbe Azerbaycan’ın en değerli yapıtlarından biridir. Yapı Atabeyler Mimarlık Kompleksi içerisinde yer almakta olup ziyaretçi akınına neden olmaktadır. Mömine Hatun Türbesi’nin ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte abidenin bulunduğu yazıtta İslam’ın ve namusun temsilcisi olan Mömine Hatun için övgü sözleri görülmektedir.

Atabeyler devletinin başı Şemseddin El Deniz’in eşi vesilesiyle makber yaptırmak istemiş fakat bu oğluna kısmet olmuştur. Makber 1186 yılında tamamlanmıştır. Bununla birlikte Mömine Hatun Türbesi Atabey Kümbeti olarak Azeri halkı tarafından bilinmektedir. Abidenin üzerinde yazan yazıtta aynen şöyle yazmaktadır. “Biz gideriz rüzgar kalır, biz ölürüz eser kalır yadigar” şeklindedir. Azerbaycan’ın önemli türbesi olan Mömine Hatun Türbesi görülmeye değer bir abidedir. Yapıtı işlemeleri ile görsel bir şölen yaşatmaktadır. Her ziyaretçi Mönine Hatun’ a dualar ederek türbeyi gezerek bu eşsiz yapı karşısında adeta büyülenir.

Azerbaycan Mömine Hatun Türbesi

Azerbaycan Mömine Hatun Türbesi

Nüsret El İslam ‘ ın Emri

Dünya’nın en bilgili insanlarından olan Şemseddin Nüsret El İslam, El Müslüman Cahan Pehlivan Mömine Hatun’un türbesine önem verilmesini emretmiş ve hatırasına saygı duyulmasını bir hassa dile getirmişlerdir. 2003 yılında restore olmuştur. Azerbaycan’a giderseniz bu türbeye ziyaret ederek bu eşsiz mimariyi gezmeli, Mömine Hatun’a dua ederek arkasında nasıl bir nam bıraktığını görerek onun anmalı ve örnek almalısınız.

Türbenin Tarihçesi Özeti

Orta Asya gelenekleri ile İslami anlayışları bütünleştiren bir mimari yapıdır. İdeniz Lille dönemi mimarisinin en görkemli eseridir. Nahçıvan Nehri’ne bakan geniş bir platform üzerinde yer almaktadır. Atabeklik kurucusu Şemseddin İldeniz’in eşi Mümine Hatun için oğlu Muhammed Cihan Pehlevan tarafından 1186 yılında yaptırılmıştır. Mimarı Acem Bin Ebubekir’dir. İdeniz Lille dönemi mimarisinin en görkemli eseridir. Kubbe içten silindirik, dıştan on köşeli olup, tamamen tuğladan yapılmıştır. Onu çevreleyen surlar ve ikiz minareli Taç Kapısı yıkılmış ve günümüze ulaşamamıştır. Binanın dış sütunlarında Yasin Suresi yazılıdır ve açık mavi veya turkuaz çinilerle dekore edilmiştir. Bu yapıda ilk kez tüm yüzeylerde çini bezeme görülmektedir. Yıldız motifi ile sekizgenin ortasında bitki motifleri açısından zengin bir “Allah” yazısı bulunmaktadır. Bu kelimeler tüm yüzeylerde tekrarlanır.

 

Azerbaycan İle Eğitimin En İyi Avantajları Neler?

Eğitim, yaşayan tüm ülkeler için temel bir insan hakkıdır. Ülkenin kültürünün ve ekonomisinin gelişmesine yardımcı olur. Eğitim ayrıca tüm ülkelerde öğrenciler, veliler ve öğretmenler için zorunludur. Eğitim, ailenin sosyo-ekonomik sınıfına göre nitelik olarak önemli ölçüde değişmektedir. Düşük gelirli ailelerde çocuklar kaliteli bir eğitime erişemeyebilir. Düşük gelirli mahallelerdeki okullarda yetersiz tesisler ve modası geçmiş öğretim yöntemleri olabilir. Eğitim, evrensel olarak düzeltilmesi zor olan karmaşık bir konudur. Ancak, dünya çapında eğitimin bazı avantaj ve dezavantajlarını keşfetmeye değer.

Azerbaycan’da eğitim, son hükümet girişimleri nedeniyle şu anda gelişiyor. Halihazırda Azerbaycan nüfusunun %96’sı ilkokul eğitimine erişebilmektedir. Ortaöğretim ve yükseköğretim düzeyinde eğitimi de düşünürsek, bu sayı önemli ölçüde artar. Ayrıca Azerbaycan’daki eğitim sistemi hem çocuklar hem de yetişkinler için ücretsiz ve zorunludur. Öğretmenler iyi eğitimli ve devlet aracılığıyla maaş alıyor. Bu, eğitim standartlarını yüksek kılar ve iyi öğretim uygulamalarını teşvik eder. Zamanla bu, Azerbaycan’daki eğitimin kalitesini büyük ölçüde artıracaktır.

Azerbaycan’daki okulların petrol gelirleri nedeniyle çok sayıda kaynağı var. Hükümet, okullara aktif bakım ve operasyonlar için yeterli fon sağlayabilir. Yüksek kaliteli yapı malzemeleri, tüm okulların bakımlı ve öğrencilerin öğrenme ihtiyaçları için donanımlı olmasını sağlar. Ek olarak, öğretmenlere devlet hibeleri ve sınavları geçmeleri için teşvikler yoluyla iyi ödeme yapılır. Tüm bu faktörler, öğrencilerin derse devam ederken kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Bütün bunlar göz önüne alındığında, Azerbaycan’daki öğrencilerin evlerinde gelecekteki başarıları için akademik olarak nasıl hazırlandıklarını görmek kolaydır.

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!