Azerbaycan Mömine Hatun Türbesi

Ülkelerde bulunan türbeler ve camiler pek çok turist tarafından da merak edilmektedir. Bu sebeple de ülkeye yeni kişiler gelmekte ve bu eserleri..

Azerbaycan Mömine Hatun Türbesi

Azerbaycan Mömine Hatun Türbesi, Azerbaycan en ünlü mimari yapısına sahip olup tam anlamıyla bir şaheserdir. Nahçıvan şehrinin Mağara ilçesinde bulunan türbe Azerbaycan’ın en değerli yapıtlarından biridir. Yapı Atabeyler Mimarlık Kompleksi içerisinde yer almakta olup ziyaretçi akınına neden olmaktadır. Mömine Hatun Türbesi’nin ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte abidenin bulunduğu yazıtta İslam’ın ve namusun temsilcisi olan Mömine Hatun için övgü sözleri görülmektedir.

Atabeyler devletinin başı Şemseddin El Deniz’in eşi vesilesiyle makber yaptırmak istemiş fakat bu oğluna kısmet olmuştur. Makber 1186 yılında tamamlanmıştır. Bununla birlikte Mömine Hatun Türbesi Atabey Kümbeti olarak Azeri halkı tarafından bilinmektedir. Abidenin üzerinde yazan yazıtta aynen şöyle yazmaktadır. “Biz gideriz rüzgar kalır, biz ölürüz eser kalır yadigar” şeklindedir. Azerbaycan’ın önemli türbesi olan Mömine Hatun Türbesi görülmeye değer bir abidedir. Yapıtı işlemeleri ile görsel bir şölen yaşatmaktadır. Her ziyaretçi Mönine Hatun’ a dualar ederek türbeyi gezerek bu eşsiz yapı karşısında adeta büyülenir.

Nüsret El İslam ‘ ın Emri

Dünya’nın en bilgili insanlarından olan Şemseddin Nüsret El İslam, El Müslüman Cahan Pehlivan Mömine Hatun’un türbesine önem verilmesini emretmiş ve hatırasına saygı duyulmasını bir hassa dile getirmişlerdir. 2003 yılında restore olmuştur. Azerbaycan’a giderseniz bu türbeye ziyaret ederek bu eşsiz mimariyi gezmeli, Mömine Hatun’a dua ederek arkasında nasıl bir nam bıraktığını görerek onun anmalı ve örnek almalısınız.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!