Azerbaycan Bez Kalesi

Azerbaycan Bez Kalesi

Azerbaycan Bez Kalesi hala güzelliğini ve önemini korumaktadır. Halk her yıl kendi kahramanları olan Babek’i anmak için bu kalede toplanmaktadır..

Azerbaycan Bez Kalesi

Azerbaycan Bez Kalesi, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin yüzyıllardır tüm dünyayı kendine hayran bırakan doğal güzellikleri, kültürel mirasları, tarihi eserleri ve hepsinden önemli olan ülkenin milli gelirini sağladığı zengin doğal kaynakları herkes tarafından bilinmektedir. Bu kıymetli topraklara doğa ana biraz fazla cömert davranmıştır. Azerbaycan’ın birbirinden önemli yüzlerce kıymetli toprağından ve eserlerinden dolayı her yıl belli dönemlerde turistik gezileri olmaktadır.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin en görkemli ve heybetli yapılarından olan Bez kalesi de her eser gibi akın akın ziyaretçi almaktadır. Tarihinde bilinen Babek Hurremdin’in Abbasi halifesine karşı gelerek tam 23 yıl savaşıp direndiği, koruduğu kalesi olan Bezz kalesinin bir diğer adı da Babek kalesidir. Kale, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Tebriz bölgesinin kuzeyinde konumlandırılmıştır.

Azerbaycan Bez Kalesi

Azerbaycan Bez Kalesi

Babek Ayaklanması

Keleyber yakınlarında olan bu kale, Babek Hurremdin’in doğum günü olan temmuz ayının her sene denk gelen ilk hafta sonu gününde hem Azeriler, hem turistler hem de yurt dışından eğitim için Azerbaycan’a gelmiş bulunan öğrencilerin toplandığı bir mekan halini almaktadır. Babek ayaklanmasının 23 yılına şahitlik ve ev sahipliği yapmış bu kale, Azerilerin maneviyatının önemli bir parçası olduğu gibi tüm dünyanında hafızalarında önemli bir yer tutmaktadır. Akın akın ziyaret edilen bu kalenin özellikle meraklıları, yurt dışından üniversite eğitimleri için Azerbaycan’a gelmiş araştırmacı kimlikli genç öğrenci topluluklarıdır. Akademisyenler için bu kale manevi ve maddi tecrübeler açısından önemli yerdedir.

 

Azerbaycan Bez Kalesi Hakkında Mutlaka Öğrenmeniz Gerekenler

Bez Kalesi, Azerbaycan’ın Bakü şehrinde bulunan eski bir yapıdır. Arapça’da ‘bez’ kelimesi değerli bir taşı, ‘kale’ ise askeri yapıyı ifade eder. Bu nedenle, bez kalesi dört tarafı dar bir sokakla çevrili askeri bir kaledir. Kalenin içinde 1000 yıldan daha uzun bir süre önce var olan zengin bir kültürün kalıntıları vardır.

Bez kalesi aslen bir Hıristiyan askeri kalesiydi ve daha sonra İslami tahkimatların bir parçasıydı. Geçmişte bir pazar yeri olarak hizmet etti ve bugün de yapmaya devam ediyor. Dış satıcılar doğrudan kale içindeki tüketicilere mal satarlar. Ayrıca eski surların sınırları içinde tavernalar, restoranlar ve diğer işletmeler faaliyet göstermektedir. Bez kalesi kalıntıları Azerbaycan’ın en popüler yerlerinden biridir.

Opal beyaz mermerden inşa edilmiş duvarlar 12 fit kalınlığındadır ve her iki tarafta 200 fitten fazla uzanır. 1000 yıl önceki yapım yöntemleri göz önüne alındığında kalınlık dikkat çekicidir. Her bir blok, Bakü’den 20 mil uzakta bulunan beyaz mermerden kesildi. Her blok yaklaşık 100 ton ağırlığındaydı ve birlikte taş ocağı ve çimento yapmak birkaç yıl sürdü. İnşaatçılar ayrıca bazı dış duvarlar için granit ve iç destekler ve süslemeler için kireçtaşı kullandılar.

Bakü’nün 10 mil dışında, kireçtaşı bir tepenin üzerinde bulunan bu site, Azerbaycan’ın en eski şehirlerinden biri olarak büyük tarihi öneme sahiptir. Şehir, 1000 yıl önce gelişen bir uygarlığın parçası olduğu zamana kadar uzanan orijinal mimarisinin çoğunu hala koruyor. Kendi sarayı, sur duvarları ve turistlerin antik çağda hayatın nasıl olduğunu deneyimlemesi için hamamları olduğu için ortaçağda önemli bir şehirdi. Bir zamanlar bu eski duvarların içinde, her yerden tüccarların yerel tüketicilerle iş yapmasına izin veren bir pazar yeri vardı. Dış satıcılar, kale içindeki tüketicilere doğrudan mal sattılar. Ayrıca eski surların sınırları içinde tavernalar, restoranlar ve diğer işletmeler faaliyet gösteriyordu.

Bez kalesi, 1000 yıl öncesinden kalma kalıntıları orijinal haliyle koruduğu için Azerbaycan tarihi için önemli bir yer. Bu sitenin kalıntıları aracılığıyla Azerbaycan’ın zengin kültürel mirası hakkında daha fazla bilgi edinmek için her yıl birçok turist bu tarihi bölgeyi ziyaret ediyor. İnsanlar Bakü’yü ziyaret ettiklerinde, bu eşsiz yeri bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu deneyimlemeliler!

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!