Azerbaycanda Turizm

Azerbaycan’da Turizm

Azerbaycan’da turizm oldukça yoğun bir şekilde sağlanmaktadır. Tarihi serüvenleri ve mimari yapıları düşünüldüğünde pek çok ulus tarafın...

Azerbaycan’da Turizm

Azerbaycan’da Turizm , Günümüz dünyasında ülkelerin ekonomik gelişimi için neredeyse sanayi kadar önemli konumda olan turizm ülke bütçelerine çok ciddi yapabilmekte. Azerbaycan için de turizm ülke gelişimi için önemli bir noktada ve her geçen gün yapılan turizm yatırımlarıyla bu ülkede tatil yapacaklara, seyahat edeceklere çok çeşitli imkanlar sağlamakta.86 bin metre kara yüz ölçümüyle Kafkasya’nın en büyük ülkelerinden olan Azerbaycan’da geniş bir coğrafyada akan ırmaklar, Azerbaycan’ın yeşil tabiatında yer alan Gök-Göl, Maral Gölü, Gobustan çamur volkanları, Bakü ve Nabran bölgelerinde bulunan kumlu çimenlikler bu doğayla içiçe geçmiş ülkenin en önemli turizm noktalarının başında gelmektedir.

Azerbaycan’a seyahat edeceklerin dikkatini çeken en önemli noktalardan birisi de ülkede yetişen 4.500 çeşit bitkinin yarattığı doğa turizmi. Azerbaycan’ın zengin florası ve bu yeşil doğada yaşayan 15 binden fazla hayvan türüyle eşsiz bir tabiat merkezidir. Ayrıca Hazar Denizi’ne olan 825 km kıyısıyla bu bu kıyılarda yer alan tatil noktalarıyla deniz tatili için de eşsiz bir imkan sunmaktadır. Azerbaycan doğası dışında binlerce yıla uzanan geçmişiyle de tarih turizmi için dünya üzerinde ki ender tarih turizmi destinasyonlarından birisidir.

Azerbaycan'da Turizm

Azerbaycan’da Turizm

Tarihi Mimarilerin Önemi

Azerbaycan toprakları içerisinde 6 binden fazla tarihi mimarı anıtlar bulunmakta ve bu anıtlar her yıl ülke turizmine milyonlarca turist çekmektedir. Dünyanın en bilinen tarihi yolu olan Büyük İpek Yolu da Azerbaycan topraklarından geçmektedir. Tüm bu doğa ve tarihi değerleriyle Azerbaycan dünya turizminde en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir.

Azerbaycan ve Yüksek Turizm

Azerbaycan tarih boyunca birçok eski uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Örneğin, bölge Kafkasyalı Avarlar, Rumlar, Ermeniler ve Kürtler tarafından işgal edilmeden önce bir zamanlar Kafkas Arnavutları tarafından iskan edilmişti. Daha sonra, birkaç Türk ve İran göçebe kabilesi bölgeyi işgal etti ve birkaç farklı milletin oluşumuna neden oldu. 1225 yılında Selçuklu Türkleri Azerbaycan’ın kontrolünü ele geçirdiler ve 1250 yılına kadar Harezm Türkleri tarafından fethedilene kadar yönettiler. Harezm Türkleri, Timur Hanedanlığı olarak bilinen yeni bir Türk istilası dalgasına başlayan Timurlenk tarafından 1386’da devrildi. Ancak, Timur yönetimi 1507’de Safevi Hanedanlığı tarafından devrildi. Safevi Hanedanlığı, Afşar Hanedanlığı’nı kuran Nadir Şah tarafından devrildikleri 1722 yılına kadar Azerbaycan’ı kontrol etti. Afşar Hanedanı, 1826’da Kaçar Hanedanlığı tarafından devrildiklerinde, 1912’de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti tarafından devrildiklerinde hüküm sürdüler.

Petrol rezervleri, Azerbaycan’ın zaman içinde modern bir ülke haline gelmesine izin verdi. Aslında Azerbaycan, yaklaşık 1 milyar varil kanıtlanmış petrol rezervi ile Avrasya’nın en büyük petrol tedarikçilerinden biridir. Bu onların OPEC’in kurucu üyelerinden biri olmasının yanı sıra Avrasya’nın en zengin ülkelerinden biri olmalarını sağladı. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanan Azerbaycan, özelleştirmeyi ve serbest girişimi teşvik eden politikalar uygulamaya başladı. Bu, ülkelerini daha da modernize etmelerine izin veren bir ekonomik patlama ile sonuçlandı. Bol doğal kaynakları ve güçlü ekonomileri sayesinde şu anda bölgelerindeki en istikrarlı ülkelerden biri olarak kabul ediliyorlar.

Azerbaycan, dünyanın her yerinden insanları çeken birçok doğal ve insan yapımı turistik cazibe merkezine sahiptir. Azerbaycan’da her yıl kampçıları ve yürüyüşçüleri çeken birkaç dağ ve nehir vardır. Ayrıca ayılar, tilkiler ve geyikler gibi bazı benzersiz yerel vahşi yaşamlara ev sahipliği yapan birkaç doğal parka sahiptir. Ayrıca, her yıl tarih meraklılarını cezbeden, ülkelerinin dört bir yanına dağılmış anıt mezarlar ve anıtlar gibi birçok antik yapı bulunmaktadır. Azerbaycan’da ayrıca geniş metal işleme kaynakları ve vasıflı işgücü nedeniyle her yıl hem turistleri hem de iş adamlarını çeken büyük bir metal işleme endüstrisi vardır.

Genel olarak, Azerbaycan derin tarihi kökleri ve önlerinde heyecan verici bir geleceği olan güzel bir ülkedir. doğal kaynakları ve stratejik konumu nedeniyle. Tatilde deneyimlemek için yeni bir şeyler arayan herkesin ilgisini çekecek birkaç cazibe merkezi var. Eski uygarlıklarla veya doğayı keşfetmekle ilgilenen herkes, Azerbaycan’da ilginç bir şeyler bulacağından emin olabilir!

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!