Azerbaycan Binegedi

Azerbaycan Binegedi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’dür. Ve başkentte bölgeler bulunmaktadır ve birtakım isimlerle anılmaktadır. Azerbaycan Binegedi de başkentte bulunan bir..

Azerbaycan Binegedi

Azerbaycan Binegedi, Azerbaycan cumhuriyeti her bölge ve kentinde büyük gelişmeler yapmış, yaptığı gelişmeleri halkın yaşam kalitesini ve standartlarını yükseltmeye amaçlamış bir Kafkas ülkesidir. Kafkas’ların incisi olan Azerbaycan içinde Bakü aynı şekilde ülkenin incisidir. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olma özelliğine sahip olan Bakü de kendi içinde bölgelere ayrılmaktadır. Bakü kendi merkezi sistemini oluşturmakla kalmayıp, bölündüğü bölgeler içinde tek başlarına bir merkezicilik oluşturmaları adına çeşitli proje ve çalışmalar sürdürmektedir.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün bölgelerinden biri de Binegedi bölgesidir. Bu bölge 17 km2’lik toplam bir alana sahip olan, eski ismi ise Kirov olan bir sahadır. Yapılan son araştırmalarda bölge nüfusunun 238.000 kişi olduğu kayıtlara geçmiştir. Bu kayıtların tarihi 13 Nisan 2009’dur. Bakü’nün üst düzey idari birimlerinin bulunduğu bu bölgede ticaret, spor ve turizm merkezleri ağırlıklı olarak faaliyetlerini göstermektedir.

Azerbaycan Binegedi

Azerbaycan Binegedi

Genç Nüfusun Tercihi

Özellikle genç nüfusunun yaşam alanı olarak tercih ettiği bu bölgede hem Bakü’ye olan yakınlığıyla, hem kendi içerisinde yaratmış olduğu merkezi sistemiyle gözde olmayı başarmıştır. Yurt dışı eğitimlerini Azerbaycan gibi gelişmiş ve gelişimlerine dev adımlarla devam eden bir ülke topraklarında gerçekleştiren ya da henüz gerçekleştirmeyi planlayan tüm genç nüfus için tercihleri konusunda ne kadar başarılı oldukları görülmektedir. Bu ülke tüm sadece Kafkas’ların değil doğanın bahsetmiş olduğu cömertlikleriyle, harmanlanmış modernizmiyle gözde ülkeler arasındadır.

 

Azerbaycan Binegedi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Binegedi, Azerbaycan ve İran’da Orta Çağ dönemine kadar uzanan eski bir festivaldir. Festival hasat mevsimini anıyor ve topluluğu şarkılar, danslar ve oyunlarla kutluyor. Yerel kültür ve geleneklerin bir kutlamasıdır. Festival her yıl Kasım ayı civarında Bakü, Gence, Tebriz, Tiflis ve Erivan’da düzenleniyor. Bu şehirlerin dışındaki köylerde de kutlanmaktadır ancak bu kutlamaların çoğu ticarileşmiştir.

Binegedi hasat mevsiminin başarısını anıyor. Geleneksel olarak, kutlama sonbaharda gerçekleşti- Kasım civarında. Ancak, soğuk hava ve başka yerlerde yaygın kutlamalar nedeniyle, bu yılki kutlama Kasım ayının ortalarında gerçekleşiyor. Kutlama, farklı karakterler tarafından temsil edilen farklı bölgelerden şarkılar ve danslar içerir. Bu ortak çaba, bölgenin birliğini ve mirasıyla gurur duyma duygusunu temsil eder. Festivalde çanak çömlek, dokuma ve mücevher yapımı gibi yerel el sanatları da sergileniyor. Kutlama sırasında yemek için çeşitli hayvanlar da kesilir.

Binegedi’nin ana cazibesi Azerbaycan ve İran’ın farklı bölgelerini temsil eden kostümleridir. Her karakterin gelenek ve kostüm tasarımına dayalı benzersiz bir kostümü vardır. Her kostüm yün ve pamuk gibi yerel malzemeler kullanılarak yapılır. Ayrıca hasat mevsimini kutlarken dans ederken gürültü yapmak için çan kullanırlar. Her karakter, Bakü’den veya kechets adı verilen geleneksel İran şapkalarından farklı bir tür şapka takıyor. Her dansın, festivalin cazibesine katkıda bulunan dalgalar veya ormanlar gibi farklı bir teması vardır.

Festivaller, diğerleri arasında dans, müzik ve şiir okuma gibi yarışmaları içerir. Festival başlamadan önce her bölgeden dansçılar kostümleriyle sanatlarını icra ediyorlar. Daha sonra Binegedi sırasında Gence Katedrali veya Bakü’deki Nardu Shah Khosh Gates gibi tarihi mekanlarda halka açık performans sergiliyorlar. Gösteriler genellikle geceleri yapılır, bu nedenle turistlerin uyumak için eve gitmeden önce onları izlemek için yeterli zamanı olur. Her bölge, Azerbaycan’ın her yerinden katılımcıların birbirleriyle yarıştığı kendi yarışmalarına da ev sahipliği yapıyor. Her yarışmanın galibi, araba veya nakit ödül gibi prestijli bir ödül alır.

Binegedi, Azerbaycan’ın Orta Çağ döneminden kalma, kültürlerini ve mirasını dünyanın dört bir yanındaki kırsal topluluklar arasında kostümler, danslar ve oyunlarla kutlayan eski bir festivaldir. Kutlamalar şu anda, orijinal bölgelerine seyahat etmeden bölgesel kültürlerini ilk elden deneyimlemek isteyen şehir sakinleri arasında popülerlik kazanıyor. Normal zaman diliminin dışında aile üyeleriyle kutlarken, insanların bölgesel kültürlerini tatbik etmeleri için mükemmel bir fırsat.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!