Azerbaycan Doğal Kaynakları

Bir ülkede doğal kaynaklar ne derece bol ve kullanılabilirse o ülke o kadar kolay kalkınabilir ve sürekliliğini devam ettirebilir..

Azerbaycan Doğal Kaynakları

Azerbaycan; sadece coğrafi konumu, tarihi eserleriyle ve doğa harikası görüntüleriyle değil, dünyanın en zengin doğal kaynaklarına ev sahipliği yapan bir Kafkas ülkesidir. Azerbaycan’ın var olan özelliklerini ve güzelliklerini saymaya kalksak destanlar dolusu yazılar yazmamız gerekir. Tabi bu güzellikleri sadece anlatmak ve yazmak yeterli gelmez. Azerbaycan’ı dolaşıp, gezip, sık sık ziyaret edip ancak bu doğa harikalarını ömrünüzün anı dosyalarına kaydetmeniz hem sizin için hem gelecek nesilleriniz için büyük ayrıcalık olacaktır. Doğanın muhteşem ve ender sırları sanki tüm çeşitliliğiyle doğada var olmak adına bu ülke topraklarını seçmişlerdir.
Azerbaycan Doğal Kaynakları, İlk olarak Azerbaycan’ın dünyada var olan 13 iklimden 9’una ev sahipliği yaptığını söyleyerek başlayabiliriz. Ülkenin topraklarında var olan nesli her daim bilim adamlarının incelemesinde olmuş fakat çözümüne ulaşılamamış en nadide ağaç türü Demirağacıdır. Demirağacı parçaları ne ateşte yanar ne de suda batar cinstendir, bu ayaza bir çivi dahi çakmak mümkün olmamaktadır. Nahcivan’da bulunan Tuz dağının kaynağı 90 milyon tondur.

Tuz Dağı

Bu tuz cinsi saf ve temiz olmasının yanı sıra şifalı olma özelliğine de sahiptir. Gel gelelim birçok ülkenin sahip olmak için yıllarca emek, çaba sarf ettiği fakat çoğunun da sonuca ulaşamadığı Azerbaycan’ın milli geliri Naftalin petrolüne.. Geleceğin bu topraklardan yetiştiği ve üniversite hayatlarını geçirmek için seçildiği göz önüne alındığında genç nesiller doğru tercihlerini yaşamaktadırlar.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!