Azerbaycanda Saat Kaç?

Azerbaycan’da Saat Kaç?

Azerbaycan'da Saat Kaç? Ülkelerin bulunduğu konum ve coğrafi sistemlere göre yerel saatlerinde farklılıklar olmaktadır. Bu tamamen bulunduk...

Azerbaycan’da Saat Kaç?

Azerbaycan’da Saat Kaç? Türkiye ile her zaman iyi ilişkiler içerisinde olan ve ülke halkı tarafından kardeş ülke olarak görülen Azerbaycan son derece köklü üniversitelere sahip olması sayesinde eğitim konusunda da dikkat çekmektedir. Azerbaycan üniversiteleri, yurt dışında okumak istiyorum diyen Türk öğrenciler tarafından ilgi görürken aynı zamanda ülkemizde puan sorunu nedeni ile istediği bölümü kazanamayan öğrenciler içinde adeta bir kurtarıcı rolü üstlenmektedir.
İki ülkenin birbirlerine son derece yakın olan kültürel yapısı Türk öğrencilerin bu ülkede hiçbir şekilde uyum sorunu yaşamamasına yardımcı olurken yine Azerbaycan üniversite fiyatları çok makul seviyelerde bulunduğu için de ekonomik açıdan sarsılmadan yabancı üniversite eğitimi alınmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda Azerbaycan üniversitelerinin ülkemizde dâhil olmak üzere pek çok ülkede denklik hakkının bulunması bu ülkeyi diğer ülke öğrencilerinin de gözdesi haline getirmektedir.
Azerbaycan'da Saat Kaç?

Azerbaycan’da Saat Kaç?

Türkiye İle Azerbaycan Arasındaki Fark

Bu nedenle yabancı ülkede okumak istiyorum diyorsanız elinizi çabuk tutmanız ve Azerbaycan üniversiteleri tarafından açılan kontenjanlar dolmadan hemen başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Azerbaycan üniversitelerine başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler bu ülke ile aramızda bulunan saat farkını da merak etmektedir. Pek çok Azerbaycan saat kaç sorusunu yöneltirken Türkiye ile Azerbaycan arasındaki saat farkı 2 saattir. Azerbaycan bizim 2 saat önümüzde yer alırken Türkiye’de saat 10:00 iken Azerbaycan’da saat 12:00 ‘ı göstermektedir. Son derece küçük bir saat farkı yer alan Azerbaycan bu nedenle öğrencilerin gidiş gelişlerinde alışma sorunu yaşamamasını da sağlamaktadır.

Azerbaycan Saat Sistemi

Azerbaycan, Asya kıtasında kendi gelenekleri ve mirası olan bir ülkedir. Hazar Denizi’nin doğu kesiminde, Kafkas Dağları’nın güneyinde, Karadeniz’in batısında ve İran’ın kuzeyinde yer almaktadır. Azerbaycan 28 Kasım 1990’dan beri parlamenter bir cumhuriyettir. Dünyanın en eski ülkelerinden biridir, ancak son zamanlarda modernize olmuştur.

Azerbaycan, dünyanın doğu ve batı yarısı arasında yer almaktadır. Azerbaycan bu konumu nedeniyle hem Doğu hem de Batı Asya ülkelerinde aynı anda kabul edilen ülkelerden biridir. Ayrıca Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan ile birlikte Kafkas sıradağlarını oluşturan üç Kafkas ülkesinden biridir. Ülkenin saat dilimi yaygın olarak AZER olarak bilinir ve doğu yarım küreden sadece yarım saat ileridedir.

AZER, Azerbaycan’ın en doğu-en Avrupa bölgesi anlamına gelir; ilk olarak 1990 yılında Bakü’de JSC “Kafkas üniter girişimi” tarafından Avrupa’nın doğusundaki tüm bölgeler için zaman hesaplamalarını basitleştirme fikri olarak önerildi. Örgüt daha sonra “AZERCHAN” olarak bilinen “Chakan”a dönüştürülmüştür. Hal böyle olunca bu çıngırak bize hem bu ismin kökenine hem de nasıl standart hale geldiğine dair bir ipucu veriyor.

Her yıl, insanların ne zaman uyanıp ne zaman uyuduklarını, ne zaman yemek yediklerini, çalıştıklarını ve sosyalleştiklerini etkileyen gündüz saatlerinde bir değişiklik vardır. Dünyanın batı tarafındaki insanlar, doğu tarafındakilere göre daha fazla gündüz saatine sahiptir. Doğu tarafında gün ışığının batı tarafına göre daha az olduğu kış aylarında bunun tersi olur. Azerbaycan ile batı yarım küre arasındaki zaman farkı mevsimlere göre değişir: Avrupa’da saatler yazın (Azerbaycan’da yaz) bir saat ileri alınır ve Avrupa’da kış mevsiminde (Azerbaycan’da kış) bir saat geri alınır.

Tüm bu faktörler, bu ülkeyi bugünkü haline getirdi ve onu dünya çapında birçok insan için popüler bir turizm merkezi haline getirdi. Ayrıca Azerbaycan, dünya çapında insanların daha iyi hayatlar yaşamasına yardımcı olan birçok icat yarattı; ayrıca diğer ülkelerin turizm yoluyla daha da gelişmesine yardımcı oldular. Nihayetinde Azerbaycan, vatandaşlarına daha iyi bir gelecek yaratmak için geçmiş geleneklerini ve kültürlerini korurken bir ülke olarak büyümeye devam edecektir.

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!