Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Kariyer planlamasını yaparken eğitim hayatını tıp okuyarak bitirmek isteyen kişiler Azerbaycan Tıp Üniversitesi tercihini değerlendirmelidir..

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi devlet üniversitesidir. 1930 yılında temelleri atılmıştır. “N. Narimanov” Azerbaycan Tıp Üniversitesi özerk bir eğitim kuruluşudur ve Azerbaycan Sağlık Bakanlığına bağlıdır. Azerbaycan’ın en büyük tıp üniversitesidir. 1957 yılında Azerbaycan Tıp Enstitüsü Nariman Narimanov adını verdiler. 1991 Azerbaycan Tıp Enstitüsü, Azerbaycan Tıp Üniversitesi’ne dönüşerek bağımsız bir eğitim merkezi olmuştur. Bugün üniversite Kütüphanesinde 600.000’den fazla kitaplar bulunmaktadır. Her yıl üniversitemizin ev sahipliği yaptığı organizasyonlar, konferanslar, sempozyum ve seminerler düzenlenmektedir. Üniversitemizde büyük bilgisayar tesisleri ve tüm yönetim bilgisayar ağlarına sahiptir. Öğrencilerimiz ücretsiz internetten faydalanmaktadır.

 

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Dünya üniversiteleri arası sıralamalarında 8163.dür. Üniversitede 7 fakülte ( 2-Genel Tıp, Pediatri Tıp ve Tıbbi Biyoloji, (Diş Hekimliği), Askeri Tıp ve Eczacılık ) bulunmaktadır. Üniversitede 8000 öğrenci (Şu anda da dahil olmak üzere okuyan) 600 yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Öğretim üyesi Azerbaijan Medical University (AMU)’de 1628 personel 1381 profesör ve öğretmenler bilimleri Akademisi, 4 akademisyen Tıp Rusya 1 bilimler Akademisi ilgili üye Rusça, 3-Öğretim bilimler Azerbaycan Vatandaşlık Akademisi; 5 – Akademi Uyruk ilgili üye Azerbaycan bilimler, 21 onur bilim adamları, 31 onur doktorlar, tıp biliminin 140 doktor, sağlık bilimleri 738 aday, 109-profesör, 297-Doçent; 153-kıdemli öğretmenler, 84 öğretmen, 640-yardımcılar görev almaktadır. 1960 yılında Azerbaycan Tıp Enstitüsü) yeni bölümler: uygulamalı eğitim (tedavi ve hasta ve bilimsel araştırma sektörü bulunmaktadır. )

Tıp bölümlerinde Okuyacak öğrenci Lisede Biyoloji, Fizik ve kimya derslerini almış olması gerekmektedir. 1992 yılından itibaren öğrenci kabul merkezi Devlet Komisyonu Cumhurbaşkanı başkanlığı izni altındadır. Lisansüstü çalışmalar ve uzmanlık için üniversitemiz teklifleri değerlendirmektedir. Diğer ülkelerden eğitim alan öğrencilerin bir kısmına denklik YÖK tarafından verilmeyebiliyor. üniversitemizde görmediğiniz dersleri alabilir, üniversitemize verilen denklikten yararlanabilirsiniz. Genel tıp bölümlerimizden uzmanlık bölümleri 3 yıl sürmektedir. Cerrahlık bölümleri 5 yıl olmaktadır.

Açıklama: Eğitim öğretimlerini bu programda sürdürerek tıp öğreniminin üç yılını Azerbaycan’da başarı ile tamamladıktan sonra , Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 5, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 5 ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 5 öğrenci eğitimlerinin kalan kısmını tamamlayacaklardır. ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme sınavı sonunda öğrenciler ülkemize döndükleri zaman hangi üniversitenin tıp fakültesinde eğitimlerini tamamlayacaklarını bilerek gideceklerdir. Ayrıca diğer üniversitelere kontenjan dahilinde yapılmaktadır. Azerbaycan Tıp Üniversitesi yatay geçiş imkanları da belli şartlarda sağlanmaktadır. bu konuda ayrıntılı bilgi için Azerbaycan Tıp Üniversitesi Türkiye Temsilciliği ile iletişime geçebilirsiniz.

Yabancı öğrencilerin Genel Tıp fakültelerinin mezun sayısı 4062/161 Genel Tıp Fakültesi “doktor” uzmanlık 3400 öğrenci eğitim görmektedir.
Her yıl 500 öğrenci Genel Tıp Fakültesinden mezun olmaktadır.

Azerbaijan Medical University (AMU) Uluslararası dernekler üyesidir;

• Kayıt (1996 Uluslararası Üyesi)

• Üyelik Üniversiteler Karadeniz Derneği (1999’dan beri)

• Üyelik Üniversiteler Uluslararası Birliği (2000’den beri)

• Avrupa Üniversiteler Tam üye Derneği (2002’den beri)

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Ücretleri

Hazırlık bölümünü geçtikten sonra, dil için 2.000 ila 4.000 dolar ödediler. Ancak bu fiyatlar mevcut piyasa koşullarına bağlı olarak yükselebilir veya düşebilir. Üniversiteye giriş için gereken notlar kimseyi zorlamayan bir yapıdır. Yüksek puanlar beklemeyin. Dolayısıyla üniversitede okumak daha kolay hale geliyor.

Azerbaycan Bakü Tıp Üniversitesi Tıp Fakültesi fiyatları 2023;

TIP FAKÜLTESİ 5000$
UZMANLIK ALANLARI; 7000$
Narkoloji 7000$
Fizyoloji 7000$
İmmünoloji 7000$
Mikrobiyoloji 7000$
Laboratuvar 7000$
Genetik 7000$
Epistemoloji 7000$
Psikiyatri 7000$
Anesteziyoloji 7000$
Diş Hekimliği 7000$
Sosyal Hijyen ve Sağlık 7000$
Römololoji 7000$
Fizyoterapi ve Tıbbi Rehabilitasyon 7000$
Radyasyon Tedavisi 7000$
Allergoloji 7000$
Patolojik Anatomi 7000$
Nöroloji 7000$
Terapi 7000$
Kardiyoloji 7000$
Nefroloji 7000$
Gastroentroloj 7000$
Hematoloji 7000$
Dermatoloji 7000$
Bulaşıcı hastalıklar 7000$
Romatoloji 7000$
Endokrinoloji 7000$
KBB 7000$
Pediatri 7000$
Genel Cerrahi 7000$
Beyin Cerrahisi 7000$
Plastik Cerrahi 7000$
Kalp ve Damar Cerrahisi 7000$
Pediatrik Cerrahi 7000$
Ortopedi ve Travmatoloji 7000$
Onkoloji 7000$
Üroloji 7000$
Doğum ve Jinekoloji 7000$
Maksillofasial Cerrahi 7000$

 

Azerbaycan Üniversiteleri Kayıt Tarihleri;

Kayıtlar Mayıs ayından Ağustos ayının 15’ine kadar alınmaktadır.
Erken Kayıt Avantajları;
Bize başvurup erken kayıt yaptırdığınız takdirde eğitiminize zamanında başlarsınız ve kontenjan sıkıntısı çekmezsiniz. Bu hususta her üniversitenin prosedürleri farklılık göstermektedir. Bazı üniversiteler Aralık ayının başında ek kontenjan dahilinde öğrenci kabul etmektedir. Ayrıca bazı okullar da Şubat ayında ikinci dönem kayıtları almaktadır. Bu konuda ön bilgi çok önemlidir. Detaylar için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Fakülte

• Tıp Genel – 6 yıl + 1 yıl staj

• Diş Hekimliği Fakültesi – 5 yıl + 1 yıl staj

• Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Fakültesi – 6 yıl + 1 yıl staj

• Tıbbi Biyoloji – 5 yıl + 1 yıl staj

• Eczacılık – 4,5 yıl + 1 yıl staj

• Tıp koruyucu (laborant) – 5 yıl + 1 yıl staj

• Hemşirelik 2 Yıl

• Biyokimya Genetik

• Biyofizik

• Laborantlık

Eğitim dili: İngilizce ve Rusça, Azericedir.

Hazırlık kursu ücreti:1500 Dolar

Lisans Eğitimi: 2000 Dolar

Uzmanlık:2000 Dolar 3 ile 5 yıl programa göre değişmektedir.

Başlama Tarihi: 1 Eylül (Üniversite akademik takvimine göre değişiklik gösterebilir.)

Sınıf mevcudu: 15 öğrenci

Yurt: Azerbaycan devlet Tıp Üniversitesinin yurtları bulunmaktadır. Ancak yeterli seviyede olmadığından dolayı erken kayıtta yurt imkanları olabilmektedir. Azerbaycan Tıp Üniversitesi geç başvurularda yurtlar doluluk oranı fazla olduğundan dolayı öğrenciler ev kiralamak zorunda kalmaktadır.

Okuma salonu Internet, merkezi, sağlık merkezi, spor ve de sağlık hizmetlerinden (dahil dişçilik), kütüphaneden yararlanılmaktadır.

Bölümler;

Çocuk ve Yeni doğan Sağlığı ve Çalışanların Sağlığı
Beslenme ve Toplum Sağlığı
Mikrobiyoloji ve İmmünoloji
Genel Sağlık ve Çevre Sağlığı
Epidemiyoloji
Biyokimya

Sıkça Sorulan Sorular

Azerbaycan tıp üniversitesi puansız mı? Nasıl girilir?

Azerbaycan tıp üniversitesi sınavsız giriş mümkündür. Azerbaycan Tıp Üniversitesi giriş şartları bölümden bölüme değişmektedir. Azerbaycan Tıp Üniversitesi test puanları puanları standart olmadığı için Azerbaycan’da tıp okumak kolaydır. azerbaycan tıp üniversitesi ÖSYM tercih listesinde yer aldığı için belli bölümlerde YKS sınavı ile de öğrenci yerleştirilmektedir. Bu sayede ÖSYM ile yerleşen öğrencilere direkt denklik de verilmektedir.

Azerbaycan’da okumak pahalı mı?

Öğrenim ücreti hazırlık bölümde yıldan yıla değişmektedir. Sağlık sektöründe öğrenim ücretleri genellikle yıllık 3000-5000$ arasındadır. Azerbaycan eğitim sisteminde genel olarak lisans eğitimi 4 yıl, lisansüstü eğitim 2 yıl ve doktora eğitimi 3 yıldır.

AMU diploması Türkiye’de geçerli mi?

Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi, Nahçıvan Devlet Üniversitesi ve Gence Agrar Üniversitesi, YÖK tarafından akredite edilmiş üniversitelerdir. Dersleri, Türkiye ile uyumludur. Ancak, Azerbaycan Tıp Üniversitesi dünya sıralaması olan, Qs sıralamasında yer almamaktadır. Ancak bununla birlikte, Azerbaycan’ın en prestijli üniversitelerindendir ve üniversitede öğrenim görmüş tanınmış kişilerden mezunları oldukça fazladır.

Puanla
[OY: 3 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!