Azerbaycan Mimarlik Ve İnsaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi oldukça gelişmiş özelliklere sahiptir. Bu üniversiteyi tercih edecek öğrenciler kolaylıkla...

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Kurulusu 1920 yılına kadar giden Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, köklü tarihi ve kaliteli eğitimiyle günümüzde Azerbaycan’daki en prestijli üniversitelerden biri olarak görülmektedir. Üniversite eğitime başladıktan sonra birçok farklı enstitü bünyesinde eğitim vermiş ve daha sonra Bakü Politiktik Enstitüsü’nün üniversite haline getirilmesiyle günümüzdeki ismini al mistir. Bölüm olarak 1934’ten itibaren Bakü Politiktik Enstitüsü içinde eğitim faaliyetlerine devam üniversite, 1951 yılındaysa farklı fakültelerin yapılandırılmasıyla çalışmalarını sürdürmüştür.

Bir dönem Azerbaycan Sanayi Enstitüsü’nde bölüm olarak da eğitim verdikten sonra 1992 yılında ülkenin bağımsız ya pisini tekrar kazanmasıyla Bakü Politiktik Enstitüsü üniversite haline gelmiş ve Azerbaycan tarihinin en büyük isimlerinden biri olan Haydar Aliyev’in talimatları ile bu üniversite 2000 yılında Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi adını al mistir. Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi günümüzde birçok uluslararası işbirliği, Avrupa standartlarındaki eğitim programları, öğrencilerine sunduğu geniş sosyokültürel ve sportif imkânlarıyla uluslararası çevrelerce saygınlık duyulan bir yükseköğretim kurumu haline gelmiştir. Öğrencilerini 50 dönüme varan ve adeta kendi başına bir şehir olan oldukça geniş bir kampüste ağırlayan Azerbaycan Mimarlık Üniversitesi bünyesinde; birçok sosyal tesis, öğrenci yurdu, eğitim bölümleri ve laboratuvarlar bulunmaktadır.

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan İnşaat Üniversite Kütüphanesi

Azerbaycan İnşaat Üniversitesi geniş içerikli bir kütüphaneye de sahiptir. Bünyesinde 450 bin kitap barındıran bu kütüphane, öğrenciler kadar akademisyenler için de zengin bir bilimsel araştırma kaynağıdır. Azerbaycan İnşaat Üniversitesi bölümleri ve fakülteleri eğitim programları, uluslararası düzeyde ve mezunlarının prestijli uzmanlar olmasını sağlayacak kalitededir. Azerbaycan İnşaat Üniversitesi fakülteleri: Mimarlık Fakültesi, İnşaat Fakültesi, Baraj İnşaat Mühendisliği Fakültesi, Enerji Dasitim Sistemleri Fakültesi, Ulaştırma Fakültesi, İnşaat Teknolojileri Fakültesi, Yapı – İşletme Fakültesi, Mekanik ve Otomasyon Fakültesi,  Hazinlik Fakültesi ve Yüksek Lisans Fakültesi.

Azerbaycan İnşaat Üniversitesi Harita Mühendisliği eğitimiyle de aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok Avrupa ülkesinden her yıl artan bir talep görmektedir. Üniversitenin farklı bölümlerinin sahip olduğu bilimsel imkânları dışında okulun sosyal ve sportif alanlarda öğrencilerine sunduğu imkanlar da çok geniştir. Azerbaycan Mimarlık Üniversitesi öğrenci grupları tarafından yürütülen halk oyunları, tiyatro ve çeşitli dans faaliyetleri için kültürel faaliyet alanlarına da sahiptir. Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nin geniş yerleşkesinde ayrıca bir lise ile kolej de yer almakta ve öğrencilerin üniversite hayati öncesi üst seviyede eğitim almasını sağlamaktadır. Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi kampüsünde; internet bağlantılı bilgisayar merkezleri, tüm binalarda okuma salonları, öğrenci kulüpleri, satranç kulübü, kafeteryalar, kütüphane, bilimsel araştırma merkezi ve daha birçok faaliyetin yürütüldüğü merkezler vardır. Öğrenciler, okulun futbol, boks, , basketbol, güreş ve voleybol gibi spor dalları için kurduğu alanlarda sportif faaliyetlerini sürdürmektedir.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesine Kayıt

Euro star Azerbaycan Eğitim Merkezi bünyesinde görev alan deneyimli ve profesyonel ekip tarafından hazırlanan güvenilir ve kaliteli hizmetler ile kontenjan problemi yasamadan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’ne kayıt yaptırabilirsiniz. Euro star Yurtdışı Eğitim Merkezi kayıt konusunda olduğu gibi danışmanlık, yerleşim ve karşılama gibi alanlarda da her zaman en kaliteli hizmetleri bütçe dostu fiyatlar ile sizlere sunma misyonuyla hizmet vermektedir. Euro star Eğitim Merkezi kayıt ve kabul işlemlerinizin sorunsuz bir biçimde tamamlanmasını sağladıktan sonra tüm eğitim hayatiniz boyunca da en büyük yardımcınız olmaya devam edecektir. Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nin prestijli eğitiminden yararlanarak uluslararası geçerliliği olan diplomanız ile geniş is imkânlarına sahip olmak için tek yetkili eğitim merkezi olan Euro star Azerbaycan Eğitim Merkezi ile iletişime geçin. Euro star Yurtdışı Eğitim Merkezi, en kaliteli ve güvenilir hizmetleriyle size bir telefon kadar yakın…

Rusya: Mimarlık Moskova Enstitüsü, Jeodezi ve Haritacılık Moskova Devlet Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Moskova Devlet Üniversitesi, Mimarlık ve İnşaat  Võronuz Devlet Üniversitesi, Mimarlık ve Mühendislik Kazan Devlet Üniversitesi

Kazakistan: Mimarlık ve İnşaat Kazakistan Lider Akademisi, Mimari liselerarası Uluslar arası Derneği

Özbekistan: Mimarlık ve İnşaat Semerkant Devlet Üniversitesi

Gürcistan: Gürcistan Teknik Üniversitesi, Mimarlık Enstitüsü

Romanya: Bükreş Teknik Üniversitesi

Ukrayna: Kiev Milli İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi

Litvanya: Vilnius Teknik Üniversitesi

Belarusça: Belarusça Ulusal Teknik Üniversitesi

Amerika: Kansas Üniversitesi, Minnesota Üniversitesi, Ticaret-Sanayi Odası ABD

Türkiye: İstanbul Teknik Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Peri Şirket, Ulusal Cad. ve Giz(Necat), Azerbaycan-Türkiye is adamları Birliği

Mısır: Kahire Üniversitesi

İtalya: Floransa Üniversitesi, Ronaldo Debince Vakfı, La Sapınıza Üniversitesi

Fransa: Monteyle Milli Yüksekokulu, Monteyle 1 Üniversitesi

Almanya: Köln Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Kaf Pazarlama MMC

Avusturya: Viyana Teknik Üniversitesi,  Herze Armatürden GB

Güney Kore: Konuk Üniversitesi, Pusan Milli Üniversitesi

Fakülte ve Bölümler

Mimarlık Fakültesi:

Eğitimin Azerice, Rusça ve İngilizce olarak verildiği fakültede, mimarlık ve inşaat mühendisliği üzerine eğitim verilmektedir.

21 profesör, 39 asistan, doçentler ve eğitmenlerle birlikte 267 öğretim görevlisi 6 bölümde eğitim vermektedir.

Bölümler

 • Mimari Tasarım ve Şehircilik
 • Peyzaj Mimarlığı
 • Mimari Proje ve Anıtların Restorasyonu
 • Tasarım

Mimarlık

 • Güzel Sanatlar

İnşaat Fakültesi:

Bakü Politiktik Enstitüsü’nde 1920’de başladığı eğitim hayatını 1930-1934 yılları arasında Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü ismiyle sürdüren fakülte, 1934-1951 yılları arasında Azerbaycan Sanayi Enstitüsü adını almış ve 1951-1975 döneminde de Azerbaycan Politiktik Enstitüsü’nün bir bölümü olarak hizmetlerine devam vermiştir. 1975-2000 yılları arasındaysa Azerbaycan İnşaat Mühendisleri Enstitüsü bünyesinde bölüm statüsü ile dahil olan fakülde, 2000’den itibaren bünyesinde bulunduğu Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nde bağımsız yapıya sahip olmuştur.

7 profesör, 38 asistanla birlikte 58 öğretim görevlisi 7 bölümde eğitim vermek ve dersler Azerice ve Rusça olarak yapılmaktadır.

Bölümler

 • Demir-Beton ve Tas Binalar
 • Binalar, Kanallar ve Yer altı Kurguları
 • Yapı ve İmalat Teknolojileri
 • Metal, Ahşap ve Plastik İnşaat Malzemeleri
 • Tarihi, Sosyal ve Siyasi Konular
 • Deprem ve Sismik Birimler
 • Mehir Binaları

Kaynakları Mühendisliği ve Enerji Nakil Sistemleri Fakültesi:

Azerbaycan Politiktik Enstitüsü bünyesinde Hidromeliorasiya Fakültesi olarak 1950’den itibaren eğitim vermeye başlayan ve sonrasında Azerbaycan Tar.im Enstitüsü’nün bir bölümü haline gelen fakülte, 1975 senesinde Azerbaycan İnşaat Mühendisleri Enstitüsü bünyesinde Su ve Çevre Sağlığı Teknoloji  olarak hizmet vermiştir. Yeniden yapılandırılan fakülte, iki bölümle hizmetlerini sürdürmüştür.

10 profesör ile 52 yardımcı doçentle birlikte 76 öğretim görevlisi 6 bölümde eğitim vermektedir.

Bölümler

 • Su Teknolojileri ve Çevre Mühendisliği
 • Arazi Islahı Teknikleri ve Hidroloji
 • Gaz Tedarik ve İklimlendirme Sistemleri
 • Isı Teknikleri ve Donanımları
 • Su ve Kanal Sistemlerinin Geliştirilmesi
 • İleri Matematik

Ulaştırma Fakültesi:

Yol İnşaat Fakültesi olarak 1975 yılında eğitim hayatına başlayan fakülte; şehircilik, köprü ve tünel inşaatı, taşınmaz malların kayıt altına alınması, karayollarının yapımı gibi alanlar üzerine eğitim programları sunmaktadır. Fakülte birçok yurtdışı üniversite ile işbirliği halindedir. .

5 profesör, 41 yardımcı doçentle birlikte 65 öğretim görevlisi 4 bölümde eğitim vermektedir.

Bölümler

 • Yol İnşaatı ve Ulaştırma
 • Jeodezi Mühendisliği
 • Fizik
 • Materyal Mukavemeti

İnşaat Teknolojileri Fakültesi:

İnşaat malzemeleri, yal itim malzemeleri, cam ve seramik malzemeleri, inşaat konstrüksiyonları üretiminde yer alacak uzman statüsünde bireyler yetiştirilmesi adına 1976 açılan fakülte; inşaat yapımı esnasında güvenlik önlemleri ve inşaat malzemelerinin özelliklerinin öğrenilmesi, isçi sağlığı gibi konular üzerine eğitim vermektedir. Adayların, fakülte komisyon sınavını geçmesi gerekmektedir.

Aralarında 3 profesörün de yer aldığı 47 öğretim görevlisi 5 bölümde eğitim vermektedir.

Bölümler

 • Çimento ve Beton Malzemeleri Teknolojisi
 • İnşaat Malzemeleri
 • Kimya bölümü
 • Olağanüstü haller ve yasam faaliyetinin güvenliği
 • Beden Eğitimi ve Spor bölümü

İnşaat ve Ekonomi Fakültesi:

1920 yılında açılan bu fakülte, 1990’da İnşaat Ekonomi Fakültesi olmuştur. İnşaat şirketlerinde çalışacak ekonomistler yetiştiren fakül; şirket yönetimi, işletmeler ve gelişimi, sigorta, inşaat ekonomisi ve satış gibi alanlar üzerine eğitim vermektedir. Adayların, fakülte komisyon sınavını geçmesi gerekmektedir.

9 profesör, 38 doçentle birlikte 105 öğretim görevlisi 6 bölümde eğitim vermektedir.

Bölümler

 • İnşaat Ekonomisi
 • Hizmet Alanları Ekonomisi ve İşletme
 • İnşaat ve Is Organizasyonu-Yönetim
 • Teorik Ekonomi ve Pazarlama
 • İnşaat Mekaniği
 • Yabancı Diller

Mekanik ve Otomasyon Fakültesi:

1997’den beri eğitim veren fakülte; hidroteknoloji ve ilahi, verimli işletilmesi, bilgi teknolojileri ve haberleşme kullanım merkezleri, sanayi ve bina inşası, ulaştırma yolları ve teknolojilerinin mekanikleştirilmesi ve otomasyonu,  mekanik sistemlerin yönetim güvenliği, teçhizat ve otomatik yönetim sistemlerinin düzgün seçilmesi gibi konular üzerine eğitim vermektedir. Adayların, fakülte komisyon sınavını geçmesi gerekmektedir.

38 doçent ve eğitmenlerle birlikte 72 öğretim görevlisi 6 bölümde eğitim vermektedir.

Bölümler

 • Bilgi Teknolojileri ve Sistemleri
 • İnşaat, yol ve ıslah Makineleri
 • Bilgisayar Teknolojisi ve Yazılımı
 • Metalürji ve Makine Mekanikleri Ana Bilim dalı
 • Teorik Mekanik
 • Geometrik Tasarım ve Teknik Resim

Hazinlik Fakültesi:

Fakültede, yabancı öğrencilere Rusça ve Azerice dil eğitimi verilmektedir. Eğitim süresi bir yeldir.

2 profesör, 17 doçentle birlikte 58 öğretim görevlisi 3 bölümde eğitim vermektedir.

Bölümler

 • Azerbaycan dili ve Pedagojisi
 • Rus dili
 • Genel Hazinlik

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi İhtisas Fakültesi, öğrencilere yüksek lisans eğitimi vermektedir. Bu fakültede bilgisayar, internet teknolojileri ve bilişim sektörü ile ilgili eğitim verilmektedir. Ayrıca Microsoft Office Uygulamaları ve Adaba Programları eğitiminin de yapıldığı fakültede; Auto’ca, 3D-MAX ve Archicad gibi programlara yönelik kapsamlı kurslar da mevcuttur.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!