Azerbaycan’da Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan’da Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan’da görülmesi gereken yerler çok fazladır. Ülke hem tarihi olarak pek çok yapıya sahiptir hem de doğal güzellikleri açısından...

Azerbaycan’da Görülmesi Gereken Yerler

,Azerbaycan’da Görülmesi Gereken Yerler, Güney Kafkasya da bulunan Azerbaycan, yaklaşık 8.5 milyon nüfusa sahip, her geçen gün biraz daha gelişip büyüyen bir ülkedir. Nüfusunun çoğunun Müslüman olduğu ülke, diliyle, gelenekleriyle Türk kültürüne oldukça yakındır. Türkiye ve Türkçe ye duyulan sevgi ve hürmette Azerbaycan’ı görülmesi gereken yerlerden biri haline getirmektedir. Petrol ve doğal gaz kaynaklarıyla geçinen ülke dünya da çok fazla tanınmasa da, pek çok tarihi ve doğal güzelliği bünyesinde barındırmaktadır.

Birkaç tarihi eseriyle Dünya Kültür Mirası listesinde de bulunan ülkede gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin başında Bakü şehri gelir. Ülkenin başkenti olan Bakü ve çevresi tam bir turizm cennetidir. Hazar Denizi sahilinde bulunan ve en önemli liman ticaretinin gerçekleştiği şehirde, İslam, Arap, Rus ve günümüz mimarisi bir arada bulunmaktadır.

Azerbaycan’da Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan’da Görülmesi Gereken Yerler

Önemli Yerler

Bakü Bulvar Parkı, Bakü Körfezi, Şirvan Şah Sarayı, Taza Pir Cami, Kız Kulesi, Şehitler Yolu, Tv Kulesi, Nariman Narimanov Ev Müzesi, Ermeni Klisesi, Havuzlu Meydan Ve antik mağaraları ve çamur volkanları ve grizu kayası oluşumlarıyla Gobustan görülmesi gereken yerlerin başında yer alır. Azerbaycan da görülmesi ve gidilmesi gereken diğer yerlerse, sakinliği ve harika mimarisiyle Şirvan( Ali Bayramlı) kasabası, sıcak halkı, hanları, sarayları ve ipek yoluyla Şeki, petrol spalarıyla şifa veren kasaba olan Naftalan, bronz dönemden kalma arkeoloji alanları, medrese, cami, kalesiyle ünlü Haçmaz bölgesidir.

Azerbaycan’ın en dikkate değer yerlerinden biri Bakü veya genel olarak BAG olarak kısaltılır. Bakü, Azerbaycan’ın başkenti ve önemli bir ekonomik merkezdir. Bu şehir aynı zamanda birçok devlet kurumuna ve eski liderlere adanmış anıtlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu binalardan bazıları ülkenin kendisinden daha eski; aslında bu anıtlardan biri de dünyanın en eski üniversite binasıdır. Ancak, son yıllarda bu tarihi alanların çevresinde birçok yeni yapı ortaya çıktı. Bakü şimdi eski tarihi inşaat alanları ile tamamlanan bir dizi modern binaya sahiptir.

Bakü sadece modern bir altyapıya sahip değil, aynı zamanda dünyanın en büyük halka açık parklarından birine sahip. Naqareh Ebrahim Mabedi, dünyanın en eski ve en ünlü camilerinden biridir. Shirki Mirza Ali Shirkeyev Camii, 11. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar İslam mimarisinin bir örneği olarak UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiştir. Bakü’deki diğer dikkate değer anıtlar arasında yüzlerce yıldır şehrin demirbaşı olan ve uzaktan Bakü’ye giren kervanların gözetleme noktası olarak hizmet veren Eski Kız Kulesi sayılabilir.

Birçok gezgin Azerbaycan’ı sadece Bakü veya eski tarihle ilişkilendirirken , Haji Shaki Gorami Ulusal Parkı da birçok modern manzara sunmaktadır. Bu park, kurtlar, leoparlar ve Kafkas keçileri dahil olmak üzere birçok hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca çeşitli ağaç ve bitkilerle dolu birkaç göl ve ormana sahiptir. Bazı yörelerde meşe ağacı olarak da bilinen bu parkta 1000’in üzerinde meşe ağacı çeşidi bulunuyor; ülkedeki en büyük ve en çeşitli biridir.

Haji Shaki Gorami Milli Parkı’nın sergilediklerine göre Azerbaycan, açık fikirli ve sağlıklı anayasalara sahip olanlar tarafından keşfedilmeyi bekleyen sayısız doğa harikasına sahiptir. Antik tarihten modern mimariye ve vahşi yaşam gösterilerine kadar dünyanın bu bölgesinde her şey var!

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!