Azerbaycan Bakü

Azerbaycan Bakü

Azerbaycan Bakü başkenti ile bilinen bir ülkedir. Başkenti olarak hem en büyük şehir olma özelliğine sahiptir hem de en önemli ticaret merkezidir..

Azerbaycan Bakü

Azerbaycan Bakü, Azerbaycan’ın başkenti olmakla beraber Kafkasların en büyük ve en önemli ticari merkezidir ve Hazar denizinin en önemli limanıdır. Azerbaycan ekonomisinin gelişmesi ile birlikte, 2000’li yılların başlarından itibaren şehrin hemen hemen her yerine çeşitli yeni yapı ve alan inşa edilmiştir. Yeni yapılan altyapılarıyla Bakü hızla değişmekte ve gelişmektedir. Bakü’nün nüfusu yaklaşık 3.000.000 kişiye ulaşmaktadır.

Burada Azerbaycan‘ın üçte biri burada yaşamaktadır. Nüfusun %96’sı Müslüman, %40’ı Hristiyan, az bir kısmı Yahudi ve çoğunluğu Azer Türkleridir. Bakü’de Okuryazarlık %100’e yakın olmasıyla birlikte gelişmiş bir bir dünya başkenti ve bu sayede dünya şehirleri arasında önemli bir noktadadır. Bakü’nün tarihi 5.-6. Yüzyıllara dayanır. Çeşitli yerlerin tarihlerinde birçok farklı ad ile bulunur. Örneğin, Arap kaynaklarında (10. yüzyıl) “Baküye”, “Bakuh”, “Baku”, Rus kaynaklarında (15.yy.) “Baka”, Safevilerdevri Farsça kaynaklarda “Badükübe” olarak geçiyor.

Azerbaycan Bakü

Azerbaycan Bakü

Torgovaya Caddesi

Bakü’de gezebileceğiniz en güzel yer Torgovaya Caddesi ise İstanbul’un İstiklal caddesine benzer. Süslü tarihi taş binaları, ünlü markaların mağazaları ve kafeleri ile Bakü’nün en popüler caddesidir. Bakü’de ulaşım genellikle minibüs, otobüs ve yeraltı treni (metro) ile gerçekleşir. Bakü metrosu 23 istasyona sahiptir ve 34,6 KM uzunluğunda iki ana hat içermektedir.1928 yılında açılan Otobüs veya minibüs hatları şehirde hizmet etmeye başladı. Dünyanın en büyük otobüs terminallerinden biri olan Bakü uluslararası otobüs terminali her gün 20.000 yolcuya ve her gün 950 otobüs hareket eder.

 

Azerbaycan Bakü Tarihi

Bakü, Karadeniz kıyısında eski bir Sovyet cumhuriyeti olan Azerbaycan’ın başkentidir. Aynı zamanda dünyanın en ünlü şehirlerinden biridir. Şehir, El-hadji Musa Sadig El-khniyev Müzesi, Bakuhesh ve Genessian Sarayı gibi birçok ünlü kültürel mekana ev sahipliği yapmaktadır. Bakü aynı zamanda gelişen bir ticaret ve sanayi merkezidir. Çok sayıda moda ve trend burada başlar ve daha sonra dünyanın diğer bölgelerine doğru yol alır. Kısacası Bakü aynı zamanda hem tarihi hem de moderndir.

Bakü, bir ulaşım merkezi ve finans merkezi olarak öne çıkmasını coğrafi konumuna borçludur. Hazar Denizi üzerinde yer alan Bakü, hem Rusya’ya hem de İran’a sadece kısa bir mesafededir. Bu yakınlık, malların bu ülkelere zorluk çekmeden veya gecikmeden seyahat etmesini kolaylaştırır. Ayrıca, tarımsal ürünler için büyük pazarlara sahip çeşitli Orta Doğu ülkelerinden sadece birkaç saatlik sürüş mesafesindedir. Sonuç olarak, Bakü’nün konumu, onu ticari işlemlerin gerçekleşmesi için ideal bir yer haline getiriyor.

Bakü’nün bir petrol başkenti olarak konumu, ülkeyi ve şehri uzun yıllar ayakta tutan zengin petrol rezervlerinden kaynaklanmaktadır. Şehirdeki ilk petrol kuyusu 1908’de açıldı ve hem Bakü hem de Azerbaycan için yeni bir dönem başlattı. Petrol o zamandan beri Azerbaycan ekonomisinin ön saflarında yer almaktadır; böylece Bago’nun tarihinin şekillenmesinde büyük rol oynamıştır. Ancak petrol, Azerbaycan için enflasyon ve yolsuzluk gibi sorunlara da neden oldu. Azerbaycan bu sorunlarla mücadele etmek için 2016 yılında güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını denemeye karar verdi.

Daha önce de belirtildiği gibi, değişen manzaralar Bago’yu ticaret ve ticaret için ideal bir yer haline getirdi. Ancak günümüz teknolojisi ile birlikte eşya taşımak çok daha zor hale geldi. Bu nedenle Azerbaycan malları mümkün olduğu kadar kara yerine su yoluyla taşımayı tercih etmiştir. Bu, gemilerin Bago’nun bulunduğu Baghajyullu Gölü’ne yanaşmasına izin verdi; mallar daha sonra yaya veya at sırtında şehir sınırları içindeki depolara veya perakende satış yerlerine taşınabilir. Esasen bu, eğer Bago’ya el arabaları veya atlı vagonlarla taşınan mal gördüyseniz, bu eylemin aslında yasadışı ticari nakliye olduğu anlamına gelir.

Bir ulaşım merkezi, ticaret merkezi ve petrol zenginliği kaynağı olarak Bakü, tarihi boyunca son derece başarılı olmuştur. Bugün, El-hadji Musa Sadig El-khniyev Müzesi gibi birçok ünlü kültürel mekanın yanı sıra dünya çapında ihracat için mal üreten birçok fabrikaya ev sahipliği yapıyor. Şehir ayrıca yıl boyunca kültürünü en iyi şekilde sergileyen çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu zengin tarihi nedeniyle Bakü, herkesin zaman ayırması gereken Azerbaycan kültürünün önemli bir parçasıdır!

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 1]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!