Azerbaycan Bez Kalesi

Azerbaycan’da pek çok tarihi ve turistik mekân bulunmaktadır. Ülkenin hemen her yerinde gezip görülebilecek güzellikte yapılar mevcuttur..

Azerbaycan Bez Kalesi

Azerbaycan Bez Kalesi, Güney Azerbaycan’da Kalibar şehri yakınlarındaki Arasbaran ormanlarında bir dağın zirvesinde yer alan, sarp konumu ve tarihinin ihtişamıyla İran Azerileri için çok önemli bir milli semboldür. Kale Hürremiler hareketinin lideri Babek Hürremdin’in karargâhıydı. Abbasilerle savaşan Babek günümüzde hala Azerilerin gözünde bir milli kahramandır ve her Temmuz ayının ilk haftasında halk kaleye yürüyerek Babek’i anar. Hürremdin hareketi 800’lü yıllarda din anlayışındaki ve milli kimlikteki farklılıklar nedeniyle Arap Abbasiler’e karşı örgütlenmiş bir İran ve Azeri hareketiydi.

Babek’in önderlik ettiği hareket Güney Azerbaycan’dan İran’ın iç kesimlerine kadar ulaşmıştı. Bez Kalesi’ne ulaşım yaşlılar, hastalar ya da yükseklik korkusu olanlar için hiç uygun değildir. Zirveye uzanan uzun yoldaki tarihi basamakların pek çoğu kırılmıştır ve her an aşağıya düşme tehlikesi ile çıkılan bu yoldan başka yol yoktur. Yaklaşık 5 saat süren yukarıya çıkış için uygun botlar giyilmeli, bolca su ve güneşten korunmak için şapka temin edilmelidir.

Zirvedeki Manzara

Ziyaretçiler zirveye ulaşıp manzaraya şahit olduklarında, bu sarp coğrafyada, çetin zirvede ihtişamlı bir kale inşa etmiş olanları hayret ve saygıyla anarlar. Tepeden görülen harika Arasbaran ormanları, dağlar, kayalıklar ve mekanın tarihi atmosferi bir araya geldiğinde Bez Kalesi her ziyaretçiye nefes kesici bir deneyim yaşatmaktadır. 2300 – 2600 rakımları arasında inşa edilmiş kale, 600 metreye ulaşan derinlikte koyaklarla çevrilidir. Kale Sasaniler döneminde bazı değişikliklere uğramıştır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!