Azerbaycan Nerede?

Tercihlerinizi yapmadan önce Azerbaycan nerede şeklinle sorularınız olabilir. Azerbaycan Kafkasya’da yer alan bir ülkedir. Doğu Avrupa ve Batı Asya’nın..

Azerbaycan Nerede?

Azerbaycan Nerede? Gelişmekte olan ülkeler arasında tüm dünyanın gözü önünde olan Azerbaycan tarihi, kültürel yapısı, ekonomisi kadar coğrafi konumuyla da çok özel konumda bulunmakta. Kafkasya’da yer alan Azerbaycan Avrupa ile Asya arasında stratejik bir noktada bulunmakta. Tam olarak Kafkasya’nın güneyinde yer alan Azerbaycan ayıca Hazar Denizi’nin kıyısında yer alarak önemli bir sahil bandına sahip durumda.Kafkasya’da Ermenistan, Gürcistan, İran ile kara komşusu olan Azerbaycan’ın ayrıca Türkiye ile de kara sınırı bulunmakta.

Azerbaycan ayrıca Hazar Denizi’ne kıyıları bulunan Kazakistan, Türkmenistan ile de komşu durumda. Bu coğrafi konumuyla stratejik önemli bulunan bir noktada bulunan Azerbaycan komşusu olduğu ülkeler ile de geniş bir coğrafyada etkin durumda. Azerbaycan Kafkasya’nın güneyinde büyük bir alanda yer alırken ayrıca kendisine bağlı olan ve sınırları içerisinde yer alan Nahçıvan özerk bölgesi ile de Türkiye’ye kısa bir kara sınırı bulunmakta. Yani kara ulaşımın yer aldığı Türkiye’ye komşu ülke konumunda bulunmakta.

Türkiye-Azerbaycan Yakınlığı

Bu nedenle arabayla dahi ulaşımın bulunması nedeniyle Türkiye ile bağlarını hiç bir zaman koparmamış yakın bir ülke konumundadır. Bu yakın konum nedeniyle Türkiye’de Azerbaycan’da iş yapmak isteyenlere, burada yaşamını sürdürmek isteyenler, Azerbaycan üniversitelerinde eğitim görmek isteyen öğrenciler için her zaman ilk planda yer alan ülkeler arasındadır. Azerbaycan hem Kafkasya’da oluşuyla, hem Hazar Denizi’ne kıyısı bulunmasıyla hem de Türkiye’ye bu kadar yakın konumuyla bu ülkede gelecek planlayanlar için ilk sıradaki ülke olmaya devam ediyor.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!