Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi siz gençlerin geleceğini planlamasında eğitim kanalı yolu ile sizlere destek olmaktadır.

Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi

Gence Devlet Üniversitesi (SUUG), Azerbaycan’ın güney kesimindeki en büyük üniversitedir. İki yerde faaliyet göstermektedir: Gence ve Qeldar. Üniversitede 50.000’den fazla öğrenci, 2.000’den fazla personel ve yaklaşık 100 yabancı öğrenci bulunmaktadır. Azerbaycan’ın her yerinden ve diğer ülkelerden öğrenciler üniversiteye devam etmektedir. Pek çok kişi, büyük bir öğrenci nüfusuna sahip olmasına rağmen, üniversitenin yüksek bir akademik standardı koruduğuna inanıyor.

SUUG, ülkenin güneybatısındaki en önde gelen eğitim kurumlarından biridir. İki yerde faaliyet göstermektedir: Gence ve Qeldar. Üniversitede 50.000’den fazla öğrenci, 2.000’den fazla personel ve yaklaşık 100 yabancı öğrenci bulunmaktadır. Azerbaycan’ın her yerinden ve diğer ülkelerden öğrenciler üniversiteye devam etmektedir. Birçoğu, büyük bir öğrenci nüfusuna sahip olmasına rağmen, üniversitenin yüksek bir akademik standardı koruduğuna inanıyor. Buna ek olarak, SUUG, Şirvan ili Karaxurd’da bulunan kırsal şubesi aracılığıyla kırsal kesimde yaşayan vatandaşlara eğitim olanakları sunmaktadır.

Güneybatı bölgesi, kentsel alanlarda kırsal alanlara kıyasla yüksek nüfus yoğunluğuna sahip Azerbaycan’ın en kalabalık bölgelerinden biridir. Bunun nedeni, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra birçok insanın iş aramak için kırsal alanlardan şehirlere taşınmasıdır. Bu nedenle bu bölge, kentsel alanlarda kırsal alanlara kıyasla yüksek nüfus yoğunluğu ile Azerbaycan’ın en kalabalık bölgelerinden biridir. Sonuç olarak, bu onu bir üniversite kurmak için ideal bir yer yapar; hem kentsel hem de kırsal nüfusa hitap edecek.

Azerbaycan Gence Üniversitesi Eğitimi

Bir eğitim kurumu olarak hizmet etmenin yanı sıra, çoğu üniversiteyi kütüphaneleri, tiyatroları ve sanat galerileri olan kültür merkezleri olarak görüyor. Gence Üniversitesi bunun bir istisnası değildir; şair Nizami Gencevi ve diplomat Akop Seydoğan gibi çok sayıda tanınmış mezunu ile Azerbaycan’ın en prestijli üniversitelerinden biridir. Kütüphanesi, dünyanın dört bir yanından gelen nadir kitaplar ve dergiler de dahil olmak üzere sekiz binden fazla kitap barındırmaktadır. Ayrıca, üniversite personeli ve öğrenciler tarafından düzenli olarak çeşitli oyunların sergilendiği beş tiyatro bulunmaktadır.

SUUG’un eğitim oranı, düşük maliyetli bir kentsel alanda yer alması nedeniyle Azerbaycan’daki çoğu üniversiteden daha düşüktür. Ayrıca, düşük maliyetli kırsal alanlarda bulunan meslek üniversiteleri, devlet tarafından sübvanse edildiği için daha da düşük oranlara sahiptir. Sonuç olarak, kentsel alanlardan uzakta yaşayan insanlar, cüzdanlarında büyük bir mali yüke neden olmadan üniversiteye gidebilirler. Buna ek olarak, çoğu kişi, düşük bir orana sahip olmanın, üniversiteye gitme konusunda daha az finansal stres nedeniyle öğrenci motivasyonunu artırdığına inanmaktadır.

SUUG, geniş öğrenci nüfusu, dünya çapında tanınırlığı ve karşılaştırıldığında düşük katılım maliyeti nedeniyle ideal bir eğitim kurumudur. diğer üniversitelere. Kurum, üç farklı kıtadaki (Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika) yanı sıra Azeriler, Kürtler ve İranlılar gibi üniversitede temsil edilen çoklu etnik gruplardaki konumuyla enternasyonalizmi teşvik ediyor. Ek olarak, Qaraxurd kırsal şubesi, kentsel alanlardan uzakta yaşayan öğrencileri, bu amaç için tahsis edilen devlet fonları aracılığıyla öğrenim ücretlerini sübvanse ederek SUUG’da üniversiteye gitmeye teşvik eder. Esasen onu yüksek öğrenim için uluslararası alanda tanınan bir merkez haline getiriyor!

Gence Devlet Üniversitesi Bölümleri Taban Puanları

Azerbaycan üniversitelerinde üniversite giriş sınavı olmadığı için Gence Devlet Üniversitesinde taban puan şartı yoktur. Kaliteli eğitiminin yanında bu sebep de Türk öğrencilerin bu üniversiteyi tercih etmelerinde büyük faktördür.

Matematik Fakültesi

İlk olarak 1938 yılında Fizik-Matematik bölümü olarak kurulmuştur. 1994 yılında Bilgisayar bölümü de açılmıştır. Halen “Mühendislik ve Öğretmenlik” olmak üzere iki alanda eğitim yapılmaktadır.
Fakülte bünyesinde 5 bölüm vardır.

Bu bölümler:

Bilgisayar
Analitik Matematik
Uygulamalı Matematik
Cebir ve Geometri
Matematik Öğretimi

Fiziki Bilimler Fakültesi

Bu fakülte 1990 yılında kurulmuştur. Fakültede 5 bölüm vardır.

Bölümler:

Fizik
Genel Fizik
Üretim Esasları
Genel Fen Teknikleri
Moda Tasarım

Biyoloji – Kimya Fakültesi

Fakülte olarak 1990 yılında eğitime başlamıştır. Fakültede 4 bölüm olarak ders yapılmaktadır.

Bölümler:

Botanik
Anatomi
Kimya
Çevre

Filoloji Fakültesi

Gence Devlet Üniversitesi 1939 yılında kurulan Azerbaycan Dili ve Edebiyatı bölümü Filoloji Fakültesi şekline dönüşmüştür.
Fakültede 4 bölüm olarak ders yapılmaktadır.
Bölümler:

Dünya Edebiyatı
Azerbaycan Dili
Azerbaycan Dİli Öğretimi
Azerbaycan Edebiyatı

Tarih – Coğrafya Fakültesi

Gence Devlet Üniversitesi kurulunca 1939 yılında açılan Tarih Bölümü üniversite bünyesinde “Tarih-Coğrafya” Fakültesi” şekline dönüştürülmüştür.
Fakülte 4 bölümde eğitim vermektedir.
Bölümler:

Genel Tarih
Azerbaycan Tarihi
Coğrafya
Sosyal Bilimler

Yabancı Diller Fakültesi

Gence Devlet Üniversitesi kurulduktan sonra eğitime başlamıştır.
Fakülte bünyesinde 6 bölümde eğitim verilmektedir.
Bölümler:

Leh Dili- Polonya Dİli
İngiliz Dili
Fransız Dili
Alman Dili
Rus Dili
Pratik Yabancı Diller

Eğitim Fakültesi

Yaklaşık 50 yıldır Eğitim Fakültesi olarak eğitim vermektedir. Kuruluş yıllarında İlkokul Öğretmeni yetiştirirken 1996 yılında branş öğretmeni de yetiştirmeye başlamıştır.
Fakültede 5 bölümde eğitim verilmekte ve öğretmen yetişmektedir.

Bölümler:

Genel Öğretmenlik
Berden Eğitimi ve Spor
Psikoloji
Müzik
Eğitim ve Öğretim Esasları

 

İşletme Fakültesi

Bu fakülte 2007 yılında bağımsız fakülte olarak eğitim vermeye başlamıştır.
Fakültenin 2 bölümü bulunuyor.

• Ekonomi bölümü

• İşletme Bölümü

Azerbaycan’da eğitim alabileceğiniz bazı bölümler şunlardır:

Veterinerlik
Eczacılık
Tıp
Robotik Kodlama
Bilgisayar Mühendisliği
Nükleer Tıp
Gemi Kaptanlığı
Pilotaj
Hukuk
Mimarlık
Elektrik Mühendisliği
Ziraat Mühendisliği
Otomasyon ve Otomotiv Mühendisliği
Maliye
Kamu Yönetimi
Enerji Mühendisliği
Jeodezi ve Haritacılık
Makine Mühendisliği
Grafik Tasarım
Petrol Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği
Uçak Mühendisliği
Gıda Mühendisliği
Meteoroloji Mühendisliği
İngiliz Dili ve EDebiyatı
Uluslararası İlişkiler
Avrupa Çalışmaları

Bu bölümlerden daha alanlarda eğitim alabileceğiniz Azerbaycan üniversite bölümleri için uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Azerbaycan Üniversiteleri Kayıt Tarihleri;

Kayıtlar Mayıs ayından Ağustos ayının 15’ine kadar alınmaktadır.
Erken Kayıt Avantajları;
Bize başvurup erken kayıt yaptırdığınız takdirde eğitiminize zamanında başlarsınız ve kontenjan sıkıntısı çekmezsiniz. Bu hususta her üniversitenin prosedürleri farklılık göstermektedir. Bazı üniversiteler Aralık ayının başında ek kontenjan dahilinde öğrenci kabul etmektedir. Ayrıca bazı okullar da Şubat ayında ikinci dönem kayıtları almaktadır. Bu konuda ön bilgi çok önemlidir. Detaylar için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

#azerbaycanüniversiteleri #yurtdışındaüniversite #yurtdışıüniversiteleri #azerbaycangencedevletüniversitesi #genceüniversitesi

Puanla
[OY: 8 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!