Azerbaycan’da kişi başına düşen milli gelir ne kadar?

Azerbaycan’da Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ne Kadar?

Azerbaycan’da kişi başına düşen milli gelir ne kadar? Ülkelerin milli gelirleri kendi piyasa yapılarına göre şekillenmektedir. Milli gelir...

Azerbaycan’da Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ne Kadar?

Azerbaycan’da kişi başına düşen milli gelir ne kadar? Ortak bir kültür ve geçmişimiz olan Azerbaycan ekonomik açıdan incelendiğinde gelişmekte olan ülkeler arasında yer almaktadır. Azerbaycan milli gelir ortalaması Türkiye’de olduğu gibi 13500 $ civarlarında seyretmektedir. Ülkenin yapısı incelendiğinde, milli gelir 13500 $ civarlarını gösterse de ikiye bölünmüş bir halk görülüyor. Zengininin çok zengin, fakirinin çok fakir olduğu bir ülke durumumdadır.

Azerbaycan’da kişi başına düşen milli gelir ne kadar?, Azerbaycan ekonomik anlamda bakıldığında para birimi olarak ülkemizden daha güçlü bir paraya sahip gözükse de, alım gücü olarak aynı denkliğe sahip olduğu için burada yaşamayı tercih eden kişiler ülkemizdeki masraflarla aynı masraflara sahip olmaktadırlar. Gelecekte iyi bir mesleğe sahip olmak isteyen üniversite öğrencileri ülkesindeki aynı ekonomik koşullar içerisinde daha kaliteli eğitim alabilmek için burada eğitim görmeyi tercih etmektedir. Jeopolitik konu göz önünde bulundurulduğundan yüz ölçümü olarak küçük ülke grubunda olan Azerbaycan, devlet politikası olarak ekonomide girişimcileri desteklemeye son derece önem vermektedir. Bu durumun sonucu olarak ülkede başarılı ticari düzen bulunmaktadır.

Azerbaycan’da Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ne Kadar?

Azerbaycan’da Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ne Kadar?

Ülkemize Yapılan Yatırım

Ülkemiz bu iş adamları için yatırım yapmaya son derece müsait bir bölgedir. Bu durumun sonucu olarak son yıllarda ülkemize yatırım yapan Azeri iş adamları bulunmaktadır. Azerbaycan milli gelir açısından ülkesinde yaşayan topluluğa eşit bir dağılım yapamıyor. Karma ekonomik düzenin bir getirisi olan bu durum bizim ülkemizde olduğu gibi Azerbaycan’da da aynı şekilde işliyor. Devletin iş adamlarını ekonominin içerisinde daha çok görev almaları için desteklemeleri sonucunda Azeri çok sayıda iş adamı uluslararası alanda yatırımlar ile adını duyurmaktadır.

 

Azerbaycan’da Ekonomik Model Hangisi?

Azerbaycan birçok yönden komşu ülkelerden ayrılıyor. Diğer ülkeler ekonomik aktivitedeki düşüşle mücadele ederken, Azerbaycan ekonomik gelişme ile patlama yaşıyor. Ancak, konu vatandaşlarını korumak olduğunda ülkenin hala yapacak çok işi var. Bu nedenle ülkenin ekonomik modelinin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

Azerbaycan’ın ekonomik faaliyetinin çoğu başkent Bakü’de gerçekleşmektedir. Bunun nedeni, Bakü’nün ülke ekonomisini yönlendiren ana doğal kaynaklara ev sahipliği yapmasıdır. Hazar Denizi’nde petrol ve doğal gaz bol miktarda bulunur ve Azerbaycan için sürekli bir gelir kaynağı sağlar. Ek olarak, ülke ayrıca büyük altın ve bakır rezervlerine sahiptir. Sonuç olarak, ülkenin ekonomik kalkınmasının çoğu bu kaynakların işletilmesinden kaynaklanmaktadır.

Azerbaycan’ın ekonomik faaliyetinin çoğunu doğal kaynaklar oluştururken, petrol de ülkenin gelirinin büyük bir kısmına katkıda bulunmaktadır. Aslında Azerbaycan dünyanın en büyük dokuzuncu petrol üreticisidir. Ayrıca kanıtlanmış petrol rezervlerinin en büyük rezervlerinden birine sahiptirler. Bu nedenle Azerbaycan, dünyanın finansal açıdan en başarılı ülkelerinden biridir. Petrol gelirlerini öncelikle vatandaşları için askeri ve sosyal programlar gibi uluslararası ilişkileri finanse etmek için kullanıyorlar. Bu, son birkaç on yılda yaşam standartlarını hızla iyileştirmelerine izin verdi.

Maalesef Azerbaycan’ın ekonomik büyümesinden herkes faydalanmıyor. Birçok insan ekonomik faaliyetin olmadığı kırsal alanlarda yoksulluk içinde yaşıyor. Ek olarak, Bakü’de yolsuzluk çok yaygın çünkü insanlar Azerbaycan’ın zenginliğinden onun için çalışmadan kâr etmek istiyorlar. Bu sorunlara rağmen Azerbaycan, katılan herkes için ekonomisini iyileştirme yolunda büyük adımlar atıyor. İşçileri korumak ve herkesin geçimini sağlayabilecek bir maaş alabilmesini sağlamak için sağlıklı bir asgari ücrete sahip olmak için yasalar çıkardılar. Açıkçası, hala yapılacak işler var, ancak işler her yıl daha iyiye gidiyor.

Konu ekonomik kalkınma olduğunda Azerbaycan’ın çok fazla potansiyeli var. Doğal kaynakları onları şu anda dünyanın en zengin ülkelerinden biri yapıyor. Ancak, bu zenginlik herkese eşit olarak düşmedi; ekonomik fırsatlar söz konusu olduğunda kırsal alanlar hala kentsel alanların çok gerisindedir. Ayrıca, yolsuzluk, iş dışında ekonomi üzerindeki her türlü olumlu etkiyi ortadan kaldırmakla tehdit ediyor. Neyse ki, her yıl Azerbaycan’ın herkesi ekonomik olarak başarılı kılmak için çalışmaya istekli olduğunu gösteren yeni gelişmeler getiriyor.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!