Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı, Milletlerin kendileri için anlam ve önem ifade eden şeyleri simgelemek amacıyla kullandıkları yollardan birisi de bayrak..

Azerbaycan Bayrağı

Milletlerin kendileri için anlam ve önem ifade eden şeyleri simgelemek amacıyla kullandıkları yollardan birisi de bayraklardır. Azerbaycan Bayrağı da bu simgeleme işinin en doğru ve anlamlı şekilde yapıldığı ülke bayraklarından bir tanesidir. Azerbaycan için önemli olan ve onlara geçmişlerini hatırlatacak şeyleri en iyi şekilde simgeleyen bir bayrağa sahip olmak çok onur vericidir.

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağının Anlamı

Gök mavi, kırmızı ve yeşil bir tabana sahip olan Azerbaycan Bayrağı birçok anlamı ifade etmektedir. Yeşil renk İslamiyeti simgelemektedir. Bu da onların dinlerine ne kadar bağlı olduklarının en açık göstergesidir. Gök mavisi renk ise onların Türklerin soyundan geldiklerini simgelemektedir. Bu da özlerinden hiç bir zaman vazgeçmediklerini ve her zaman kendi milletlerinin yanında yer alacaklarını açıkça ortaya koymaktadır. Azerbaycan da açıkça görüldüğü üzere uygarlaşma yolunda çok ilerlemiştir. Bayrakta bulunan kırmızı renkte uygarlığı simgelemektedir. Onlar için önemli olan her şeyi hayata geçirmişlerdir.

Ayrıca bayrağın üzerinde bulunan hilal de İslam dininin bir simgesidir. Azerbaycan nüfusunun nerdeyse tamamı müslüman olduğu için bu bayrak kabul edilmiştir. Onlar için önemli olan her şeyi bir arada bulundurmak için bu yolu seçmişlerdir. Bir çok ülkenin bayrağı sadece bez parçasından ibaretken Azerbaycan ve onun gibi değerleri olan ülkelerin bayraklarına derin anlamlar bulunmaktadır. Bu tür derinlikler onlar için önem arz eden şeylerdir. Bunları da simgeleştirerek yaşatmaya çalışırlar.

Azerbaycan Bayrağın Tarihsel Büyüklüğü

Azerbaycan’ın şu anki bayrağı 20 Kasım 1989’da kabul edildi. Mavi bir arka plana sahip olan önceki bayrağın beyaz hilal ay ile yerini alıyor. Beyaz hilal ve yıldızların olduğu kırmızı bir arka plan da bayrağı süslüyor. Kızıl hilal, ulusun İslami mirasını temsil eder ve yıldız saflığı temsil eder. Mevcut bayrak boyutları: 2:3.

Mevcut Azerbaijor, hala tasarım aşamasında olmasına rağmen- kırmızı bir arka plana, beyaz yıldızlara ve kırmızı bir hilal aya sahiptir. Birçok kaynak, mevcut tasarımın İran bayrağı tasarımının yanı sıra Türk bayrağı tasarımından ilham aldığını iddia ediyor. Bu bayrakların üçü de beyaz hilal ve yıldızlarla kırmızı bir arka plana sahiptir. Üç yıldız, Azerbaycan ulusunun üç ana dinini – Hıristiyanlık, İslam ve Yahudilik – sembolize ediyor. Beyaz hilal barışı temsil ederken, yıldızlar ulusun parlak bir gelecek için umutlarını temsil ediyor.

Azerbaycan’ın ilk bayrağında yıldız veya ay olmayan mavi bir arka plan vardı. Azerbaycan 26 Ekim 1991’de Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını ilan ettiğinde, ulusal bayrağı henüz seçilmemişti. Bu nedenle, daha eski bir bayrak – eksik bir tasarıma sahip – o sırada hala dalgalanıyordu. Azerbaycan’ın bağımsızlığı güvence altına alındıktan sonra, yeni ulusal bayrak, gönüllü kuruluşlar ve akademiler tarafından önerilen birkaç tasarım arasından seçildi. Bu kaynaklara göre, bu bayrağın kırmızı ve mavi olmak üzere iki yatay şeridi vardır ve her iki tarafında beyaz hilal ve toplam 12 yıldız vardır. Mavi, Azerbaycan’ın gökyüzünü, suyunu ve gök mavisi Azerbaycan’da popüler bir renktir.

Azerbaycan bayrağı, bugünkü haline gelmeden önce birçok tasarım değişikliğine uğramıştır. İlk sürümlerden biri yalnızca mavi bir alana sahipti; bu versiyonda da hiçbir yıldız veya hilal görünmedi. Bu erken versiyon 1990’lar boyunca uçtu, ancak uçtuğunda, bugünün bayrağında görünen beyaz hilal ayından yoksundu. 2001 yılında Azerbaycan Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yaptığında, bugünkü bayrak tasarımları bu etkinlikte ilk kez sahneye çıktı. O zamandan beri, birçok yayın bu bayrağın güncellenmiş versiyonunu dünyanın en iyi tasarımlarından biri olarak övdü. Gözden geçirenler, bu güncellenmiş versiyonun savaş alanında veya mahkeme salonu dekorunun davacı veya davalının dava temasını en iyi şekilde vurgulayabileceği bir mahkeme salonu ortamında ne kadar zarif göründüğünü övdüler.

Azerbaycan, tarih boyunca ulusal kimliğinde sayısız değişiklik geçirdi ve yıllar önce Babak Khorzargahzadehzadeh ve Nati Shahpazardinov tarafından 1919’da kuruluşundan bu yana gururu simgeledi. Son tasarımları bu gururlu milletin zengin kültürünü daha iyi temsil ederken, aynı zamanda kolay görünürlüğü de kolaylaştırıyor. – bu yüzden dünya çapında pek çok insana hitap ediyor. Bu modernize edilmiş kültür nedeniyle, komşu ülkelerdeki insanlar, yakın zamanda, diğer ülkeler tarafından da değerlendirilmek üzere yukarıda sunulan gibi bir Azerbaycan ulusal sembolünü benimsemeye ilgi duyduklarını ifade ettiler.

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!