Azerbaycan Coğrafi Konumu

Azerbaycan Coğrafi Konumu, Azerbaycan coğrafi konumu açısından ele alınacak olursa, konum özellikleri olarak bu şekildedir. Azerbaycan 38°-25 kuzey enlemleri ile 44°-50 doğu boylamları arasındaki coğrafi bölgeye yerleşmiştir. Sınırların uzunluğu 3600 km’den oluşmaktadır. Azerbaycan 657 metre deniz seviyesinden...

Azerbaycan Coğrafi Konumu

Azerbaycan coğrafi konumu açısından ele alınacak olursa, konum özellikleri olarak bu şekildedir. Azerbaycan 38°-25 kuzey enlemleri ile 44°-50 doğu boylamları arasındaki coğrafi bölgeye yerleşmiştir. Sınırların uzunluğu 3600 km’den oluşmaktadır. Azerbaycan 657 metre deniz seviyesinden yüksektir ve topraklarının % 50’si dağlık alanlardan oluşmaktadır. Dağlık alanlar Büyük Kafkasya, Küçük Kafkasya ve Talış dağlarından meydana gelmektedir. En yüksek yeri Tufandağı’ 4489 metre olarak ölçülen Azerbaycan coğrafi konumunu oluşturmaktadır. Hinal dağı, Deli dağı, Kedi dağı önemli dağları arasındadır.

Kura-Aras Ovası en büyük düzlük ovası olarak karşımıza çıkmaktadır. Azerbaycan iklimi dünyadaki 11 iklim çeşidinden 9 unun çeşitliliğine sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklığı 10 derecenin üzerindedir. En büyük gölü 17,5 km² ile Hacı kabul Gölü’dür. Azerbaycan’ın en uzun nehri 1364 km Hazar Denizi’ne dökülen Kura Nehri’dir. Kura’nın bir kolu olan Aras nehri ise oldukça fazla uzunluğa sahip olup 1072 km’dir. Azerbaycan coğrafi konumu açısından bulunduğu bölgeye göre karasal iklime sahiptir.

Azerbaycan Coğrafi Bölgesi

Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer. Azerbaycan Avrupa ve Asya kıtaları arasında yer almakla beraber, bu bölgeye Güney Kafkasya adı verilir. Komşuları; kuzeyde Rusya ve Gürcistan olmakla beraber, batısında Ermenistan bulunur. Güneyinde ise İran bulunur. Güney batısında Türkiye yer alır. Ayrıca doğusunda Hazar Denizi’ne de kıyısı vardır. Kısaca Azerbaycan coğrafi konumu açısından bu şekildedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!