Azerbaycan Eğitim Denklik

Azerbaycan Eğitim Denklik

Azerbaycan Eğitim Denklik, Azerbaycan'da eğitim alacak öğrenciler Yüksek Öğretim Kurumunun gerçekleştirdiği sınav sistemine ister katılsın...

Azerbaycan Eğitim Denklik

Azerbaycan Eğitim Denklik

Azerbaycan Eğitim Denklik

Azerbaycan Eğitim Denklik

Azerbaycan’da eğitim alacak öğrenciler Yüksek Öğretim Kurumunun gerçekleştirdiği sınav sistemine ister katılsın ister katılmasın, yerleştirme sonucunda öğrenci Azerbaycan Üniversitelerinden yerleşmeye hak kazanan yada kazanamayan, kendi imkanları ile Azerbaycan Üniversitelerinde okuyabililer.

1. Yüksek Öğretim kurumu ile üniversite kazanma : Türkiye’de okuyanlar gibi hiç bir sınava tabi tutulmazlar.

2. Yüksek Öğretim Kurumu ile yerleşemeyenler: Azerbaycan üniversitelerinde Kendi imkanları ile eğitim alabilirler. Mezun olduklarında YÖK’e denklik için müracaat ederler.

a).Şahsen değerlendirilen öğrenciye direk denkliklerini alabilir.

b). Sözlü Mülakaatta yeterli dil seviyesi, üniversitesindeki başarı durumu, pasaport giriş- çıkış kontrolü, okul devamlılığı, belgelerin kontrolü yapılarak öğrencinin yeterliliği Yök tarafından değerlendirilerek verilir.

c). Sözlü Mülakatı gecen öğrenci öğrenim gördüğü bölüm derslerinden yeterlilik sınavına alınabilirler.

d). Yukarıdaki aşamalardan gecen öğrenciye başarısı oranında ve Yüksek Öğrenim Kurumunun belirtmiş olduğu kurallar doğrultusunda eğitimine devam eden öğrenciye yeterliliği denkliği verilmektedir.

3.ÖSYS Kılavuzunda yer alan yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının Kılavuzda yer alan programlarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonuçlarına göre ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilerin alacakları diplomalara ilgili mevzuata göre yapılacak inceleme sonucunda denklik belgesi verilecektir.ÖSYS Kılavuzunda yer alan yükseköğretim kurumlarının Kılavuzda yer almayan programları ile ÖSYS Kılavuzunda yer almayan ancak Kurulumuzca tanınan yükseköğretim kurumlarının Kurulumuzca tanınan programlarına ÖSYS sınavında ilgili alan türünde baraj puanı alarak kayıt yaptıran öğrencilerin alacakları diplomaların ilgili mevzuata göre değerlendirilmesi yapılacaktır. Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görecek öğrencilerin öğrenciliklerini tanıtmaları, Milli Eğitim Bakanlığı veya yurtdışı temsilciliklerimizde öğrenci dosyası açtırmaları ve vize almaları gerekmektedir.

4. Yüksek Öğrenim Kurumunun uygulamış olduğu sınava giremeyen yada belirlenmiş barajı yakalayamayan öğrenciler (bakınız 2.) tüm prosedürlere uymak zorundadır. Ayrıca aynı yıl geçerli olan 165 puan altı olan öğrenciler Azerbaycan’da ilk yıllarda öğrenci dosyası açtıramaz, öğrenci tahsil vizesi alamazlar. Azerbaycan Üniversitelerinde başarılı öğrenci olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Bu başarı öğrenci dosyası açtırmaya hak kazanmasıyla ilgilidir.

5. Azerbaycan Üniversitelerinde master doktora uzmanlık alanlarında eğitim verilmektedir. Eğitim sonunda ders içeriklerine bakılarak denklikleri verilir. bakınız (1.2.3.) aynen uygulanmaktadır.

Not: Yüksek öğretim kurumu öğrenciyi birebir değerlendirir. Bazılarına verilen denklik bazılarına verilmez bunda Üniversitenin denkliği olması, okunan bölümün denkliği olması gerekmektedir. Aynı üniversiteden mezun olan öğrenciye verilen denklik size de verilecek anlamını taşımamaktadır. Siz YÖK kurallarına uyduğunuz taktirde hiç sorun yaşamadan denkliğinizi alabilirsiniz.

En doğru bilgiyi Yüksek Öğretim kurumuna belirticeğiniz ülke adı, okulun adı, bölüm adı yazılı dilekcenizle 15 gün içinde YÖK onay verip vermediğini konusundaki cevabı elinizde olacaktır. Mezun olduğunuzda çeşitli sorunlarlarla karşılaşmamak için bu belgeyi saklayın hak talep hakkınızın olduğunu unutmayın

Denklik Talep Formu

Kurulumuz Denklik Birimine Yapılan Başvurularla İlgili Bilgi Bu Linkten Alınabilecektir.

Dil Sınav Sonuçlarının Eşdeğerliliğine İlişkin Çizelge

ÜDS ve KPDS’ nın İngilizce Dil Sınav Sonuçları İle Yurtdışında Çeşitli Kurum ve Kuruluşlar Tarafından Yapılan İngilizce Dil Sınav Sonuçlarının Eşdeğerliliğine İlişkin Çizelge

2010 Seviye Tespit Sınavı (STS)

2010-STS 1.Aşama : Kılavuz ve Başvuru Bilgileri

Üniversite Öğrenimlerini Yurtdışında Sürdürmek İsteyen Öğrencilerin Dikkatine

• 2008-2009 öğretim yılında kendi imkanlarıyla Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, AB’ye üye ve aday olan ülkeler ile Avrupa Ekonomik Alanına üye olan ülkeler (İzlanda, Lihtenşayn, Norveç, İsviçre) hariç yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyenlerin diploma denklik başvurularının değerlendirilebilmesi için 2008-ÖSS’ye girmeleri ve önlisans programları için ilgili puan türünde 145,000 veya daha fazla, lisans programları için ilgili puan türünde 165,000 veya daha fazla puan almaları şartı aranacaktır.
• Yurtdışında öğrenime başlayan (yukarıda belirtilen ülkeler dahil) öğrencilerden Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş başvurularında ilgili puan türünde ÖSS (en az 165 puan) veya 3.maddede belirtilen muadil sayılan belgeler aranacaktır.

• Lisans öğrenimi yapmak üzere yurtdışına gitmek isteyen öğrencilerin aşağıda belirtilen belgelerden herhangi birini sağladıkları takdirde, ÖSS’den minimum 165 puan alma koşulunu yerine getirmiş sayılırlar; ancak bu uygulama, söz konusu öğrenciler için Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına seçme ve yerleştirmede bir hak sağlamaz.
SAT 1 (Minimum 1000 puan), ACT (Minimum 21 puan), Abitur, Fransız Bakaloryası, GCE A Level Sertifikası (Minimum 2 ders), Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureat IB), Avusturya Matura Diploması (Matura Reifezeugnis),İtalya Maturita Diploması (Diploma di Maturita)
• ÖSS sonucuna göre yerleşilebilen ÖSYS Kılavuzunda yer alan ülkeler ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti haricinde yurt
dışında bulunan ülkelerde yüksek öğrenimine devam edecekler için ÖSS sonuçlarının takip eden yıl için de geçerli olmasının uygun olduğuna karar verilmiştir.

• Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görecek öğrencilerin öğrenciliklerini tanıtmaları, Milli Eğitim Bakanlığı veya yurtdışı temsilciliklerimizde öğrenci dosyası açtırmaları ve vize almaları gerekmektedir.
Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye’de geçerli olabilmesi için Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi yasal bir zorunluluktur.

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye’de geçerli olabilmesi için Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi yasal bir zorunluluktur. Yurtdışında yükseköğrenimlerini tamamlayan öğrencilerden diploma denklik başvuruları sırasında istenilecek belgeler, Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları ve Denklik Yönetmeliği’nde sayılmış olup, Kurulumuzun www.yok.gov.tr adresli internet sitesinden de konuya ilişkin bilgilere ulaşılabilmektedir. İlgililerin bilgisine sunulur.

Bilgi Edinme Talep Formu

YURTDIŞI YÜKSEKÖĞRETİM DİPLOMALARI DENKLİK YÖNETMELİĞİ

http://www.yok.gov.tr/content/view/478/lang,tr/

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 06539 Bilkent-Ankara

Tel: +90[312]298-7000 Fax: +90[312]266-4759 e-posta: webadmin@yok.gov.tr Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Azerbaycan Üniversiteleri diplomalarının dünyaca tanınırlığı

Azerbaycan üniversitelerinde verilen diplomalar
Örneğin; 
Bacherol: BSc bu lisans eğitim düzeyini gösteriyor, Türkiye’deki fakülte mezunlarıda bu seviyededirler. Bunlara BEng denir. Avrupa genelinde Odaya kayıt olamazlar.

Chartered Eng: Bunlar Avrupa diplomaları derecesi gibidirler. 180 ECT yi 3-4 alılar. Bütün dünyada BSc+Master yapmış sayılırlar. İngilterede ve avrupa genelinde odaya kayıt olabilirler.

Incorpareted Eng: Bu bizim Teknoloji mühendisliği olsada Türkiye’deki ve Avrupa’daki şartlara pek uymamaktadır. uygulama mühendislerine FA Ing. denir. Onlarda 2-3-4 yıl gibi okuma seçeneklerine sahiptirler. 4 yıl okuyanlar dipoma bu dereceye sahiptir.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!