Azerbaycan Ekonomisi

Azerbaycan Ekonomisi, Azerbaycan 1991 yılına kadar kendi bağımsızlığını ilan edememiş hem ekonomik hem siyasal açıdan Sovyetler’e bağlı olarak varlığını sürdürmüştür. Bu nedenle de ekonomisi hiçbir zaman kendi elinde olmamış ve gelişememiştir. Bağımsızlığını ilan ettiği yıllarda ise çok fazla yoksullukla karşı...

Azerbaycan Ekonomisi

Azerbaycan Ekonomisi, Azerbaycan 1991 yılına kadar kendi bağımsızlığını ilan edememiş hem ekonomik hem siyasal açıdan Sovyetler’e bağlı olarak varlığını sürdürmüştür. Bu nedenle de ekonomisi hiçbir zaman kendi elinde olmamış ve gelişememiştir. Bağımsızlığını ilan ettiği yıllarda ise çok fazla yoksullukla karşı karşıya kalmışlardır. Ancak bu durumdan Azerbaycan Cumhuriyeti kendini kolaylıkla kurtarmış, zamanında çekilen yoksulluk dönemleri geride kalmış, ülke tarımsal ve kimyasal üretimde işbirliği yapılacak ülkeler arasında yer almaya başlamıştır. Azerbaycan bilindiği üzere petrol yataklarının olduğu nadir ülkelerdendir.

Bunun yanında yer altı kaynakları ve doğalgaz açısından da ülke önemli kaynaklara sahiptir. Bunların işlenmesi, dış ülkelere satılması ile ülke ekonomisi canlanmıştır. 18 Eylül 2002 tarihinde temeli atılan ve Temmuz 2006 tarihinde hizmete açılan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı(BTC) Azerbaycan petrolünü Gürcistan üzerinden Türkiye’nin Akdeniz kıyılarına taşımaktadır. BTC Hazar Denizi’nin Azerbaycan tarafında bulunan Azeri-Çırak-Güneşli petrol sahalarında bulunan petrolün en ekonomik şekilde batı pazarına ulaşmasını sağlamaktadır.

Dünya Pazarında Azerbaycan

Bu boru hattı başta Azerbaycan petrolü olmak üzere bölgede üretilecek petroller Ceyhan’a taşınıp, buradan da tankerlerle dünya pazarlarına ulaştırılmaktadır. Böylece Azerbaycan dünya pazarında kendi ekonomisini canlandırarak adını zengin ülkeler arasına yazdırmayı başarmıştır. Sadece ham madde olarak değil, ülke hem tarihi, kültürel hem de doğal güzellikler açısından oldukça önemli miraslara sahiptir. Bu mirasların gezilip görülmesi için ülkeye binlerce turist akın etmektedir. Böylece turizm sektörü de canlı tutulmaktadır. Özellikle din, sağlık turizmi ve kaplıcalar turizmde önemli bir yer kaplamaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!