Azerbaycan Festivalleri

Azerbaycan Festivalleri

Azerbaycan Festivalleri, Azeri toplum sosyalleşmek ve önemli günler için etkinlikler ve festivaller hazırlamaktadırlar. Bu festivallerin baş..

Azerbaycan Festivalleri

Azerbaycan Festivalleri, Azeri toplum sosyalleşmek ve önemli günler için etkinlikler ve festivaller hazırlamaktadırlar. Bu festivallerin başında Nevruz gelmektedir. İran, Afganistan, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Arnavutluk, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan, Gürcistan, Irak, Türkmenistan, Kırgızistan, Kosova, Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Çin, Ukrayna, Bosna Hersek, Hindistan, Pakistan, Rusya, Suriye, Makedonya ve Sırbistan gibi birçok ülkede kutlanan Nevruz Azerbaycan’da da kutlanmaktadır.

Nevruz’un kutlanma amacı İran ve Bahaî takvimine göre yılın ilk gününü temsil etmesidir.Birçok ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da orada yaşayan insanları eğlendirmek için müzik festivalleri hazırlamaktadır. İlk olarak Azerbaycan’ın Gebele ilinde düzenlenen ve iki bin dokuz yılından beri gelenekselleşen Gebele Müzik Festivali yaz aylarında açık havada düzenlenmektedir.

Azerbaycan Festivalleri

Azerbaycan Festivalleri

Muğan Dünyası Uluslararası Müzik Festivali

Başka bir müzik festivali ise Muğam Dünyası Uluslar arası Müzik Festivali’dir. İlk kez on sekiz ve yirmi beş mart iki bin dokuz tarihleri arasında Bakü’de yapılmıştır. Festival çerçevesinde genellikle uluslararası bilimsel bilgi şöleni, muğam uzmanlarının müsabakası ve birçok opera oyunları aynı zamanda konserler organize edilmektedir. Polonya, Hindistan, Ukrayna, Kore, Norveç, Türkiye, Gürcistan ve İran gibi birçok ülkeden müzisyenin katıldığı festival ise İpek Yolu Uluslararası Müzik Festivalidir. İki bin on, iki bin on bir, iki bin on iki, yıllarında düzenlenmiş olan bu festivalde ulusal müzik, folklor ve tiyatro toplulukları yer almaktadır.
Bayram Festivali ve Daha Fazlası Azerbaycan İle…

Bayramları kutlamak Azerbaycan kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Çoğu kasaba, kış ve yaz festivalleri gibi farklı mevsimlerde festivalleri kutlar. Her festival, Azerbaycan kültürünün ve geleneklerinin belirli bir yönünü kutlar. Her festival müzik, dans ve diğer eğlenceli etkinliklerle kutlanır. Festivaller Azerbaycan halkı için kültürlerini zevkle kutlamak için büyük fırsatlardır.

Her sonbahar Husafat kutlamasını veya hasat festivalini getirir. İnsanlar geleneksel Azerbaycan kıyafetlerini giyer ve başarılı hasat mevsimini kutlarlar. Ayrıca sonbahar mevsimi için hazırlanan khubz (pirinç) pudingi, lola baharatlı kurabiyeler ve safranlı çay gibi lezzetli yiyecekler de yerler. Bu yiyecekler insanlara gece boyunca kutlama yapmaları için enerji verir. Kutlamadan sonra, insanlar yemeklerinden tok hissederek ve yaklaşan festivaller için heyecanlı bir şekilde yatağa giderler.

Bakü’de kış, operayı kutlayarak güzelliği ve inceliği kutlar. Opera performansları tipik olarak bir konser salonunda, ancak bazen bir tiyatro veya opera binasında gerçekleşir. Gösteriler genellikle İngilizce veya Rusçadır, ancak birçok şarkıcı performans sırasında ana dillerini konuşacaktır. Bu konserler, yabancı operaları dinlemek için dili konuşmaya veya yabancı şehirleri gezmeye gerek kalmadan dinlemek için harika fırsatlar. Bazı insanlar da bu performanslar için Viktorya dönemi kostümleri giyerler. Bu, operaların teşvik ettiği bilinen genel zarafet ve incelik hissine katkıda bulunur.

Bir sonraki büyük kutlama Navruz veya bahar festivalidir. Bu kutlama, kışın soğuğu geçtikten sonra baharın dönüşünü işaret ediyor. Bahara hazırlanırken insanlar sıcaklık dengesini yeniden sağlamak için soğuk yiyecekler yerler ve sıcak içecekler içerler. İnsanlar ayrıca bu zamanda, dini faaliyetlerde bulunarak veya kashukya faluda adı verilen dini yemeklerin hazırlanmasını yiyerek nimetleri için şükrederler. Ayrıca hayatlarında tekrar dostluk ve refahı kutlamak için arkadaşlarıyla mal alışverişinde bulunurlar. Bu festival ‘Hediyeler Festivali’ olarak bilinir çünkü bu zamanda arkadaşlar ve aile üyeleri arasında hediyeler değiş tokuş edilir.

Ardından Ulaxi veya yaz festivali gelir. Bu kutlama Azerbaycan’ın kıştan yaza geçişine işaret ediyor; dolayısıyla adı ‘Sonsuz Yaz’. İnsanların soğuk hava veya kötü havanın yakında tekrar geleceği konusunda endişelenmeden tamamen kutlayabilecekleri bir zamandır. Mevsimlerdeki bu değişikliği kutlamak için, bazı insanlar geceleri dışarıda sosyalleşirken kendilerini sıcak tutmak için şenlik ateşleri yakarlar. Diğerleri, şehirdeki çeşitli açık hava mekanlarında gün boyu süren açık hava partilerine ev sahipliği yapıyor. Bazılarında su voleybolu turnuvaları, bazılarında ise elektronik dans müziği yarışmaları veya su özellikleri veya sahne alanları etrafında devam eden diğer eğlenceli oyunlar vardır. Bazı insanlar da bu mevsimi tam anlamıyla kutlayabilmek için her zamanki yaz uğraklarından daha sıcak yerlere tatile giderler, böylece soğuk havalar yakında tekrar gelir diye endişe etmeden bu mevsimi tam olarak kutlayabilirler.

Bayramları kutlamak Azerbaycan kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Her festival, Azerbaycan gelenekleri ve gelenekleri hakkında önemli bir şeyi kutluyor. Azerbaycan’da yaşayan herkesin ortak ilgi alanları ve gelenekler üzerinden birbirleriyle bağlantı kurması için harika bir yol.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!