Azerbaycan Fiyatları(Yemek,Konaklama)

Azerbaycan Fiyatları(Yemek,Konaklama)

Azerbaycan Fiyatları(Yemek,Konaklama), Azerbaycan bulunduğu konum ve kültürel etkileşim sayesinde Türkiye için oldukça önemli bir ülkedir...

Azerbaycan Fiyatları(Yemek,Konaklama)

Azerbaycan Fiyatları(Yemek,Konaklama), Azerbaycan bulunduğu konum ve kültürel etkileşim sayesinde Türkiye için oldukça önemli bir ülkedir. Azerbaycan’a yapılan seyahatlerde Azerbaycan’ın sağladığı en büyük avantajlardan biri de maliyetidir. Konaklama açısından ele alacak olursak, konaklama Havalimanından şehir merkezine gelirken yolun sağında Ramada Hotel bulunmaktadır. Bu otel yeni açılmıştır ve bölge de en güzel otellerden biridir. Bunun haricinde Şah İsmail Hatai caddesi üzerinde Şehir İcra Hakimiyeti’nin karşısında Gence Hotel bulunmaktadır.

Bu iki otel haricinde daha uygun fiyatlarla hizmet sunan Kepez Mehmanxanası isimli bir otelde bulunmaktadır. Oda fiyatları diğer otellere göre daha uygun ve cazip imkânları olması açısından tercih edilmektedir. Azerbaycan da ulaşım oldukça uygun ve konforlu hizmet vermektedir. Şehirlerde yürüyerek gezme imkânı sunan Azerbaycan da şehir içi ulaşımda marşrut adı verilen minibüslerden yararlanılmaktadır. Taksilerde taksimetre özelliği bulunmamaktadır. Taksiler pazarlık usulüyle hizmet vermekte ve herhangi bir vergi, plaka ücreti ödemeden yarar sağlamaktadır.

Azerbaycan Fiyatları(Yemek,Konaklama)

Azerbaycan Fiyatları(Yemek,Konaklama)

Türkiye İle Kıyaslama

Öğrencilerin maliyet açısından en çok tercih ettiği ülke olan Azerbaycan da eğitim adına Sovyet Rusya’dan kalma bir tanınma mevcuttur. Türkiye ile kıyaslanacak olunursa, Azerbaycan da ulaşım Türkiye’ nin beşte biri fiyatındadır. Yeme içme konusunda damak zevki uzak olmayan Azerbaycan da Türk Restoranları, kasap ve market hizmet vermektedir. Ulaşım, barınma, konaklama, yeme içme gibi durumlarda asla zor koşullarda bulunmadan rahat ve konforlu zaman geçirme imkânı sağlayan Azerbaycan gittikçe daha gelişmekte ve kalkınmaktadır.

 

Azerbaycan Ucuzluk Seviyesi

Azerbaycan, Kafkasya bölgesinde, İran ve Türkiye sınırında, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Etnik, dilsel ve kültürel çeşitliliği nedeniyle dünyanın en çeşitli ülkelerinden biridir. 2010 nüfus sayımına göre Azerbaycan’da 8,5 milyon insan yaşıyordu; Bu sayının 2020 yılına kadar 10 milyonun üzerine çıkması bekleniyor. Azerbaycan, geniş nüfusuna ek olarak Doğu Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine sahip.

Devlet verilerine göre Bakü’de yaşamanın maliyeti Batı Avrupa’daki diğer büyük şehirlerden %14 daha ucuz. Bunun nedeni kısmen düşük petrol fiyatları ve 2016’dan beri düşük enflasyon. Bazı malların fiyatları da Azerbaycan’da diğer büyük şehirlere göre daha ucuz. Örneğin, bir aylık bakkaliye Londra’da 120 sterline, Bakü’de ise sadece 90 sterline mal oluyor. Ek olarak, iki yatak odalı bir daire, diğer büyük şehirlerde olduğundan 500 sterlin daha ucuza mal oluyor. Bu düşük yaşam maliyeti, insanların yaşam kalitesinden ödün vermeden mal ve hizmet satın almalarını mümkün kılıyor.

Azerbaycan’ın bazı bölgeleri, diğer büyük metropol alanlarından daha düşük yaşam maliyeti değerlerine sahip olmasına rağmen, nispeten pahalı kalıyor. En pahalısı ise Bakü ve Karabağ gibi başkentlerde konut fiyatları ve maaşlar. Ancak, ülkenin diğer birçok bölgesinde, özellikle kentsel alanların dışındaki küçük kasaba ve köylerde uygun fiyatlı konut bulmak mümkündür. Ücretler şehir merkezlerinin dışında daha düşük olsa da, yarı zamanlı çalışarak düşük ücretle günlük ihtiyaçları karşılamak hala mümkün.

Azerbaycan’da 2019’a göre 1.100 £ ‘dan az bir ücretle rahat yaşamak mümkün. Yaşam Ücreti web sitesi. Bu web sitesindeki en yüksek sayıda iş ilanı, işçilerin ayda ortalama 1.110 £ kazandığı petrol ve doğal gaz sektöründe bulunur. Doğal gaz sektöründeki yüksek ücretli işlere ek olarak, Gence ve Karabağ gibi kentsel alanlarda mühendislik ve inşaat alanlarında yetenekli profesyoneller için yüksek ücretli işler de vardır. Sonuç olarak, yabancıların kendi ülkelerinin yaşam maliyetinden daha ucuza Azerbaycan’da rahat bir şekilde yaşaması ve çalışması mümkündür.

Doğu Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olarak büyüme, düşük yaşam maliyetine katkıda bulunmuştur. Bu, insanların mevcut yaşam kalitesi faktörlerinden ödün vermeden mal ve hizmetleri satın almalarını mümkün kılar. Diğer büyük metropol alanlardan daha düşük yaşam maliyeti değerlerine sahip olmasına rağmen, Bakü ve Karabağ gibi başkentlerdeki yüksek gaz fiyatları veya yüksek ücretler nedeniyle bazı bölgeler nispeten pahalı kalmaktadır. Ancak, Azerbaycan’dan yapılan yüksek tarımsal üretim ve petrol ihracatı nedeniyle, özellikle şehir merkezlerinin dışında uygun fiyatlı konut bulmak hala mümkündür.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!