Azerbaycan Futbol Ligi

Azerbaycan Futbol Ligi, Bütün dünyada olduğu gibi Azerbaycan da futbol aşkıyla yanıp tutuşmaya devam etmektedir. Çok güzel spor müsabakalarına sahne olan bir lige sahiptir. Azerbaycan Futbol Ligi şu anki adıyla Topaz Premyer Liqası olarak adlandırılmıştır. Bu en yüksek seviye ligdir. Bu ligde 12 takım yarışmaktadır...

Azerbaycan Futbol Ligi

Bütün dünyada olduğu gibi Azerbaycan da futbol aşkıyla yanıp tutuşmaya devam etmektedir. Çok güzel spor müsabakalarına sahne olan bir lige sahiptir. Azerbaycan Futbol Ligi şu anki adıyla Topaz Premyer Liqası olarak adlandırılmıştır. Bu en yüksek seviye ligdir. Bu ligde 12 takım yarışmaktadır. Daha sonra bu sayı 10 a düşürülmüştür. Hepsi birbirinden başarılı olan bu yarışta en çok kazanan ise Neftçi Bakü isimli futbol takımıdır.

Daha önce sekiz kez şampiyonluğa ulaşmış olan bu takım Azerbaycan için bir çok başarılı futbolcuda yetiştirmiştir. Bu sayede de hem ülke futbolu seviyesi gelişirken hem de kendileri yurt dışındaki müsabakalarda başarılı bir tablo çizmek için mücadele etme şansını yakalamıştır. SSCB dağıldıktan sonra kurulan bu ligin ismi daha önce Yüksek Deste olarak anılsa da 2007 den sonra adı değişmiştir. Azerbaycan Futbol Ligi sıralamasında birinci takım Şampiyonlar Liginde oynamaya hak kazanmaktadır. İkinci ve üçüncü takımlarda UEFA Avrupa Ligi sahnesinde kendilerini göstermeye ve mücadele etmeye hak kazanmaktadır.

Son Sıradaki 2 Takım

Sıralamanın en altında bulunan iki takım ise bir alt lige düşürülür. Bu sayede alt ligden yukarı çıkmaya şans kazanan takımlar kendilerini geliştirmek adına en iyi ligde boy gösterirler.Azerbaycan halkının büyük bir ilgi ile takip ettiği bu futbol müsabakaları sadece yurt içinden değil aynı zamanda da yurt dışından da büyük ilgi görmektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!