Azerbaycan Futbol Ligi

Azerbaycan Futbol Ligi

Azerbaycan Futbol Ligi, Bütün dünyada olduğu gibi Azerbaycan da futbol aşkıyla yanıp tutuşmaya devam etmektedir. Çok güzel spor müsabakalar...

Azerbaycan Futbol Ligi

Bütün dünyada olduğu gibi Azerbaycan da futbol aşkıyla yanıp tutuşmaya devam etmektedir. Çok güzel spor müsabakalarına sahne olan bir lige sahiptir. Azerbaycan Futbol Ligi şu anki adıyla Topaz Premyer Liqası olarak adlandırılmıştır. Bu en yüksek seviye ligdir. Bu ligde 12 takım yarışmaktadır. Daha sonra bu sayı 10 a düşürülmüştür. Hepsi birbirinden başarılı olan bu yarışta en çok kazanan ise Neftçi Bakü isimli futbol takımıdır.

Daha önce sekiz kez şampiyonluğa ulaşmış olan bu takım Azerbaycan için bir çok başarılı futbolcuda yetiştirmiştir. Bu sayede de hem ülke futbolu seviyesi gelişirken hem de kendileri yurt dışındaki müsabakalarda başarılı bir tablo çizmek için mücadele etme şansını yakalamıştır. SSCB dağıldıktan sonra kurulan bu ligin ismi daha önce Yüksek Deste olarak anılsa da 2007 den sonra adı değişmiştir. Azerbaycan Futbol Ligi sıralamasında birinci takım Şampiyonlar Liginde oynamaya hak kazanmaktadır. İkinci ve üçüncü takımlarda UEFA Avrupa Ligi sahnesinde kendilerini göstermeye ve mücadele etmeye hak kazanmaktadır.

Azerbaycan Futbol Ligi

Azerbaycan Futbol Ligi

Son Sıradaki 2 Takım

Sıralamanın en altında bulunan iki takım ise bir alt lige düşürülür. Bu sayede alt ligden yukarı çıkmaya şans kazanan takımlar kendilerini geliştirmek adına en iyi ligde boy gösterirler.Azerbaycan halkının büyük bir ilgi ile takip ettiği bu futbol müsabakaları sadece yurt içinden değil aynı zamanda da yurt dışından da büyük ilgi görmektedir.

 

Azerbaycan Spor Tarihi

Spor her zaman insan yaşamının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Birçok ülkede spor, gençler için bir hobi, yaşlılar için bir disiplin olarak görülüyor. Spor, insanların sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve takım yarışması veya bireysel yarışmalar olarak oynanır. Spor bölgesel veya ulusal düzeyde yürütülebilir ve erkek veya kadın odaklı olabilir. Sporun toplum üzerinde doğrudan etkisi vardır; sporun gelişimi sağlıklı zihinler ve bedenler oluşturmaya yardımcı olur.

Sovyet döneminde Azerbaycan, zengin doğal kaynakları nedeniyle spor etkinliklerine hakim olmuştur. Bu süre zarfında birçok okul, kulüp ve hastane spor müsabakalarına katıldı. Bölge aynı zamanda bir spor bölgesi olarak da biliniyordu. Futbol, ​​basketbol, ​​voleybol, güreş, satranç ve dans gibi sporlar o dönemde bu alanda popülerdi. Birçok okul, Sovyetler Birliği’nin her yerinden öğrencilerin katılacağı yarışmalar düzenledi. Yarışmalara ek olarak, spor öğrencilere ülkenin diğer bölgelerinden arkadaşlar edinme fırsatı sundu. Zamanla, bu dostluk ülke içinde daha derin bağlara yol açtı ve bu da giderek daha milliyetçi bir SSCB’ye yol açtı. Nihayetinde, bu milliyetçilik duygusu, Sovyetler Birliği için sonun başlangıcını kıvılcım çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Spor, Azerbaycan kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. ‘Spor’ kelimesi, ‘eğlence’ veya ‘rekreasyon’ anlamına gelen Yunanca ‘spor’ kelimesinden gelmektedir. Bir spor genellikle bir meydan okuma ve genellikle bir dereceye kadar fiziksel efor içeren bir eğlence biçimidir. Azerbaycan’da popüler bir spor örneği futboldur. Futbol, ​​cinsiyete göre ayrılmış erkek ve kadın futbol ligleri ile hem ulusal hem de uluslararası düzeyde oynanır. Erkek ve kadın futbol liglerine ek olarak, altı ile on yedi yaş arasındaki erkekler ve kızlar için bir gençlik futbol ligi de vardır. Halihazırda Azerbaycan, ülke başına en fazla futbolcu sayısı açısından Avrupa’da 13. ve Asya’da 12. sırada yer almaktadır.

Azerbaycan, spora ek olarak, vatandaşlarının fiziksel zindeliği teşvik etmek için de büyük çaba sarf etmiştir. Örneğin, Sovyetler Birliği dağıldığında Azerbaycan mükemmel bir spor sistemine sahipti ama aynı zamanda bir zamanlar SSCB’nin bir parçası olduğu için mükemmel bir spor sistemine de sahipti. Bu süreç sona erdikten sonra, 1991 yılında Azerbaycan yeniden bağımsız bir ulus olduğunda, atletizm etkinlikleri ve dövüş sanatları yarışmaları gibi çeşitli spor faaliyetleri yoluyla vatandaşları arasında fiziksel uygunluğun teşvik edilmesini sürdürdü. Yerel düzeyde tanıtılan spor etkinliklerinin yanı sıra, ulusal bayramlar, dört bir yanından sporcuların çeşitli atletizm yarışmalarında yarıştığı festivallerle kutlanmaktadır. Hükümet, vatandaşları arasında spor faaliyetlerini teşvik etmek için gerekli kaynakları sağlayarak vatandaşları arasında sporun teşvik edilmesinde önemli bir rol oynamıştır – bu da bugün vatandaşları arasında spor faaliyetlerinin yaygın bir şekilde popüler olmasına neden olmuştur.

Spor her zaman ayrılmaz bir unsur olmuştur. Azerbaycan kültürünün bir parçası; ülkenin dört bir yanından insanları bir araya getiriyor ve çeşitli yarışmalar ve festivaller aracılığıyla vatandaşlar arasında fiziksel uygunluğu teşvik ediyorlar. Bugün Azerbaycan’da spor, son yıllarda çeşitli hükümet programları aracılığıyla onları teşvik etmeye yönelik çabalar sayesinde hala popülerdir. Azerbaycan spor tarihi, hem sportif yetenekleri hem de güçlü ulusal birlik duygusu ile tanınan bir bölge ile sonuçlanmıştır.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!