Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan Hakkında, 1918 yılında Müslüman dünyasının ilk demokratik ve laik devleti olarak kurulan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti, 1920...

Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan Hakkında, 1918 yılında Müslüman dünyasının ilk demokratik ve laik devleti olarak kurulan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti, 1920 yılında girdiği Sovyetler Birliği yönetiminden 1991 yılında çıkmış ve bağımsız yapısıyla kısa zamanda büyük bir gelişim göstermiştir. Azerbaycan Respublikası olarak günümüzde Birleşmiş Milletler, AGİT ve IMF gibi uluslararası kuruluşlarda üyeliği bulunan bir devlet haline gelen Azerbaycan Cumhuriyeti, ülkemize de en yakın Türk devletidir. Azerbaycan tarihi ülkemizle iç içe geçmiş bir yapıda olduğundan iki ülke arasında bağlar koparılamayacak kadar sağlamdır.

“İki devlet bir millet” düşünce sistemiyle her geçen gün gerek kültürel gerekse de ekonomik açıdan daha da sıkı kenetlenen iki ülke, Azerbaycan dili ve Azerbaycan Alfabesi ile ülkemizin dili arasındaki büyük benzerlikleriyle de ülke vatandaşlarının kardeşliğini gözler önüne sermektedir.Azerbaycan yaşam kültürü oldukça köklü bir tarihe sahip bir ülke olarak dünya genelinde 65 milyonun üzerinde Azeri Türkün anavatanı olsa da, yakın tarihte yaşanan parçalanmalar nedeniyle günümüzde Azerbaycan Cumhuriyeti nüfusu 10 milyon seviyesindedir. Azerbaycan kültürü yüzlerce yıllık tarihi ile Türk tarihinde önemli bir yere sahipken, günümüzde Azerbaycan Cumhuriyeti 38 uluslararası kuruluşa üye ve 160’a yakın ülkeyle de diplomatik ilişkiler içerisinde bir hale gelmiştir.

Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan Hakkında

Şirvanşahlar Sarayı

Azerbaycan Bakü coğrafyasında bulunan ve tarihi milattan öncesine giden Gobustan ilk insanlara dair çok önemli arkeolojik bulgulara sahip olduğundan, dünyanın farklı yerlerinden gelen binlerce bilim adamı ve turisti ağırlamaktadır. Türkiye ile bağlarını asla koparmayan Azerbaycan dini, dili ve kültürüyle ülkemiz ile eşdeğer bir toplum olma özelliğini her zaman korumuştur. Oğuzlara kadar giden tarihi ile Azerbaycan başkenti Bakü yalnızca Azerbaycan Cumhuriyeti’nin değil, Türk tarihinin de en önemli başkentlerinden biri olmayı başarmıştır. Türk tarihiyle ortak birçok yönü bulunan Azerbaycan, kültürel ve mimari yapılarıyla da yakın tarihin perdelerini aralamaktadır.

Qız Qalası-Kız Kulesi

Kültürel açıdan zengin bir tarihe sahip olan Azerbaycan Respublikası tüm bunların haricinde son yıllarda yaptığı ekonomik atılımlarla bölgenin en büyük gücü haline de gelmiştir. Azerbaycan websiteleri her yıl milyonlarca bilgisayar kullanıcı tarafından ziyaret edilirken, ülkenin sahip olduğu doğalgaz ve petrol rafineleri de ekonomik anlamda Azerbaycan’ın Avrupa için stratejik bir alan olmasını sağlamıştır. Azerbaycan wiki gibi internet sitelerini ziyaret eden birçok yabancı Azerbaycan ulaşım yolları hakkında bilgi alarak Azerbaycan Bakü bölgesine gitmekte ve ülke içerisinde birçok yabancının Azerice konuştuğu görülebilmektedir.

Azerbaycan ulaşım ağlarına yaptığı büyük yatırımlarla karayolu, denizyolu ve havayolu ulaşımında uluslararası ölçekte bir kaliteye ve oldukça modern standartlara sahip olmuştur. Azerbaycan para birimi uluslararası para piyasalarında her geçen gün değer kazanırken, Azerbaycan başkenti Bakü de yatırım uzmanlarının yakın takibi altındadır. Azerbaycan para birimi ve devlet tahvillerinin özellikle Türkiye ve dünya piyasalarında büyük ilgi görmesinde, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin yürüttüğü akıllı enerji politikalarının da etkisi büyüktür. Doğalgaz ve petrol üretiminin dünya standartlarına uygun bir şekilde yapan Azerbaycan, işlediği ürünleri başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeye pazarlayarak büyük bir ekonomik gelir kapısına da sahip olmuştur.

Eğitim alanında da her zaman geniş ölçekli yatırımlar yapan Azerbaycan, okuryazarlık oranının %99,5’lere vardığı günümüzde eğitim politikalarıyla dikkat çekmektedir. Ülkemizden de her yıl binlerce öğrencinin yükseköğretim görmek için gittiği ülkede, Azerbaycan lehçesi konuşan yabancıların sayısı gör ardı edilemeyecek kadar fazladır. Avrupa standartlarındaki eğitimini gerek Azerbaycan Lehçesi gerekse de İngilizce, Rusça ve birçok farklı dilde veren Azerbaycan üniversiteleri, mesleğinde başarılı olarak yüksek konumlara gelen birçok uzman yetiştirmiştir.

Park

Danışmanlık, karşılama, kayıt, kabul, yerleşim ve daha birçok alanda en kaliteli hizmetleri vermeyi misyon edinen Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, aynı tarihi birlikte yaşadığımız Azerbaycan Cumhuriyeti’nde eğitim görerek başarılı bir kariyere ilk adımı atmak isteyen tüm öğrencilere avantajlı fiyatlarıyla profesyonel destek vermektedir.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!