Azerbaycan Kız Kalesi

Azerbaycan Kız Kalesi, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de bulunan Kız Kalesi uğramadan gitmeyeceğiniz eşsiz bir mimari yapıdır. Kız Kalesi harika görünümü ile deniz kıyısında yükselmektedir. 12 yüzyılda Mimar B. Davut tarafından yapılan Kız Kalesi, Gövdesi kireç taşından yapılmıştır. İç meyilli yatay taşları ile...

Azerbaycan Kız Kalesi

Azerbaycan Kız Kalesi, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de bulunan Kız Kalesi uğramadan gitmeyeceğiniz eşsiz bir mimari yapıdır. Kız Kalesi harika görünümü ile deniz kıyısında yükselmektedir. 12 yüzyılda Mimar B. Davut tarafından yapılan Kız Kalesi, Gövdesi kireç taşından yapılmıştır. İç meyilli yatay taşları ile kaburgaya benzeyen cephe görüntüsü oluşturan bu duvarların, yüksekliği 28 metre, çapı 16-16,5 metre, dip tarafı 5 metre ve yukarı tarafı 4 metredir.

Kız Kalesinin silindir şeklindeki yapısına güney taraftan bir destek duvarı birleşmiştir. Sekiz kata ayrılan Kız Kalesi, her katı taş tavanlı ve kubbeli bir şekilde yapılmış olması ile birlikte duvar içine inşa edilmiş taş merdiven aracılığı ile birbirine birleşmiştir. Kız kalesi, tüm zamanlarda birçok sanatçılara ilham veren bir yapı olmuştur. Kız Kalesi ile ilgili birçok opera ve bale sahneleri düzenlenmiş ve sayısızca şiir yazılmıştır.

Kız Kalesi Hakkındaki Çeşitli Efsaneler

Kız kalesi hakkında çeşitli efsaneler bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı; Ülkeyi yöneten padişahın güzeller güzeli kızı fakir bir gence âşık olmuştur. Padişah bunu öğrenir ve kızını Hazar denizinin içinde bulunan (o zamanlar kale denizin içinde idi) kaleye kapatır. Ama Padişah’ın kızı adamın hasretine dayanamaz ve kendini kaleden denize atarak öldürür. Böyle halk arasında kalenin ismi “kız kalesi” olarak kalır. Kız Kalesi’nin ne için kurulduğu pek önemli değildir. Önemli olan bugüne kadar kalmış ve hiç yıkılmamış olmasıdır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!