Azerbaycan Kız Kalesi

Azerbaycan Kız Kalesi

Azerbaycan Kız Kalesi, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de bulunan Kız Kalesi uğramadan gitmeyeceğiniz eşsiz bir mimari yapıdır. Kız Kalesi harika görünümü ile deniz kıyısında yükselmektedir. 12 yüzyılda Mimar B. Davut tarafından yapılan Kız Kalesi, Gövdesi kireç taşından yapılmıştır. İç meyilli yatay taşları ile...

Azerbaycan Kız Kalesi

Azerbaycan Kız Kalesi, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de bulunan Kız Kalesi uğramadan gitmeyeceğiniz eşsiz bir mimari yapıdır. Kız Kalesi harika görünümü ile deniz kıyısında yükselmektedir. 12 yüzyılda Mimar B. Davut tarafından yapılan Kız Kalesi, Gövdesi kireç taşından yapılmıştır. İç meyilli yatay taşları ile kaburgaya benzeyen cephe görüntüsü oluşturan bu duvarların, yüksekliği 28 metre, çapı 16-16,5 metre, dip tarafı 5 metre ve yukarı tarafı 4 metredir.

Kız Kalesinin silindir şeklindeki yapısına güney taraftan bir destek duvarı birleşmiştir. Sekiz kata ayrılan Kız Kalesi, her katı taş tavanlı ve kubbeli bir şekilde yapılmış olması ile birlikte duvar içine inşa edilmiş taş merdiven aracılığı ile birbirine birleşmiştir. Kız kalesi, tüm zamanlarda birçok sanatçılara ilham veren bir yapı olmuştur. Kız Kalesi ile ilgili birçok opera ve bale sahneleri düzenlenmiş ve sayısızca şiir yazılmıştır.

Azerbaycan Kız Kalesi

Azerbaycan Kız Kalesi

Kız Kalesi Hakkındaki Çeşitli Efsaneler

Kız kalesi hakkında çeşitli efsaneler bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı; Ülkeyi yöneten padişahın güzeller güzeli kızı fakir bir gence âşık olmuştur. Padişah bunu öğrenir ve kızını Hazar denizinin içinde bulunan (o zamanlar kale denizin içinde idi) kaleye kapatır. Ama Padişah’ın kızı adamın hasretine dayanamaz ve kendini kaleden denize atarak öldürür. Böyle halk arasında kalenin ismi “kız kalesi” olarak kalır. Kız Kalesi’nin ne için kurulduğu pek önemli değildir. Önemli olan bugüne kadar kalmış ve hiç yıkılmamış olmasıdır.

 

Azerbaycan’da Bulunan Diğer Efsaneler

Azerbaycan toprakları birçok efsane ve hikaye ile büyüleyici bir yerdir. Böyle bir yer, bir zamanlar antik hazinelerin bulunduğu Bala Hisarya mağarasıdır. Dünyanın her yerinden birçok turist burayı ziyaret ediyor ve Azerbaycan tarihi veya coğrafyası ile ilgilenen herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer.

Ayrminid Gölü, Azerbaycan’ın en popüler yerlerinden biridir. Eski Bakü şehrinin topraklarında bulunan doğal bir göldür. Ayrıca yaz aylarında Azerbaycanlıların en çok yüzdüğü yer. Göl, başkenti çevreleyen sayısız akiferin kaynağı olarak bilinir. Ayrıca, ziyaretçilerin göllerinin Ayrminid Gölü’ne kıyasla nasıl göründüğünü karşılaştırabilecekleri yıllık su berraklığı yarışmasıyla da ünlüdür.

Şirvian Mağarası, ülkenin en güzel yerlerinden biridir. Shirvans ilçesinde bulunur ve keşfedilecek birkaç seviyesi vardır. Her katın mermer ve sarkıt oluşumları gibi kendine has özellikleri vardır. İçeride ayrıca binlerce yıl önce burada yaşayan Azerilerin bıraktığı birkaç yazıt var. Bu antik kale benzeri kutsal alanın duvarlarına miraslarını kazıyarak bunları eski zamanlardan beri koruyorlar.

Bala Hisarya mağarası Azerbaycan’da bir başka ilginç yer. Bu, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye yaklaşık 45 kilometre uzaklıktaki Bakakh bölgesi topraklarında bulunan terk edilmiş bir kireçtaşı mağarasıdır. Bu, doğa tarafından korunan mutlak bakir koşullara sahip, Kafkasya bölgesindeki en eski ve en büyük mağara sistemlerinden biridir. Mağara, 500 yıldan fazla bir süre önce, oğlu Nasib-al-dulluq ile Abdulkasım adlı yerel bir adam tarafından keşfedildi. Ancak uzak konumu nedeniyle bu mağara hakkında fazla araştırma yapılmamıştır.

Bunlar, birçok kişinin duyduğu, ancak çok azının ilk elden bildiği bazı ilginç sitelerdir. Ayrminid Gölü ve Shirvian Mağarası, eşsiz tarihi önemi ve güzelliği ile dünya çapında ünlü iki güzel sitedir. Bala Hisarya mağarası da antik hazinelerle dolu keşfedilmemiş birçok seviyeye sahip olması nedeniyle önemlidir. İnsanlar bu yerler hakkında ne kadar bilgi sahibi olurlarsa olsunlar, Azerbaycan kültürü ve mirasına benzersiz bir bakış açısı sundukları için yine de ziyaret etmeye değerdirler.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 1]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!