Azerbaycan Köroğlu Kalesi

Azerbaycan Köroğlu Kalesi, Azerbaycan’a genel olarak baktığımızda çok sık karşılaştığımı tarihi yapıları kalelerdir. Azerbaycan’ın Köroğlu kalesi de Azerbaycan’ın Gedebey şehrinin Galakend köyünde inşa edilmiştir. Kale taş olmasına rağmen gösterişlidir. Kale dağlık bir arazi üzerinde inşa edilmiştir. Köroğlu Kalesi...

Azerbaycan Köroğlu Kalesi

Azerbaycan Köroğlu Kalesi, Azerbaycan’a genel olarak baktığımızda çok sık karşılaştığımı tarihi yapıları kalelerdir. Azerbaycan’ın Köroğlu kalesi de Azerbaycan’ın Gedebey şehrinin Galakend köyünde inşa edilmiştir. Kale taş olmasına rağmen gösterişlidir. Kale dağlık bir arazi üzerinde inşa edilmiştir. Köroğlu Kalesi tam bir resmi kayıt bulunmasa da 1030 yıllarında inşa edildiği düşünülmektedir. Köroğlu’nun bu kaleyi kendine sığınak olarak kullandığı rivayetler arasında olduğundan kaleye Köroğlu kalesi denilmiştir. Öyle ki Köroğlu Azerbaycan’ın Robin Hood’u olarak bilinir.

Azeri halkında kale anlayışı bir başka değer taşımaktadır. Azeri halkı yüzyıllık değerlerini sahip çıkarak kalelerini ziyaretçilerine açarak tarihini turistlerle paylaşarak daha iyi anlaşılmayı hedefliyor. Azerbaycan tarihinde her kale kendi sırlarını kendi içinde tutar. Ve yine Azeri ayrı bir değer Azerbaycan Köroğlu’na ayrı bir değer vererek onu yüceltir ve tarihinin en güzel köşesinde yer vererek onun kalesini topluma tanıtır. Gerçekten Köroğlu Kalesi görülmeye değer bir Azeri kalesidir. Kaleyi görenlerin büyülenmemesi mümkün değildir. Kaba taş yapısın rağmen kale yüzyıllardır sağlam ve ihtişamını korumaktadır.

Köroğlu Kalesine Misafirlik

Azerbaycan’ın sayılı kaleleri arasında önemli bir yer sahibi olan Köroğlu kalesi her gün birçok misafire kapılarını açmaktadır. Azerbaycan’a gittiğinizde bu eşsiz kaleyi ziyaret ederken Köroğlu’nun neden bu kaleye sığındığını Köroğlu’nu hissederek anlayacaksınız. Hem tarihin mistik havasıyla bütünleşecek hem de Köroğlu’nun ruhuyla tanışacak olup onu anlamaya çalışıp meraklı düşüncelere dalacaksınız.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!