Azerbaycan Kültür Ve Yapısı

Azerbaycan Kültür Ve Yapısı, Azerbaycan Cumhuriyeti 1918 yılında kurulmuş olup 1991 yılında resmen bağımsızlığını ilan ederek kendi başıma bir Cumhuriyet olmuştur. Genel olarak Azerbaycan Cumhuriyetine baktığımızda Azeri halkının yanı sıra Türkler, Ermeniler ve Ruslar Azerbaycan’ın birer vatandaşı olarak gözümüze...

Azerbaycan Kültür Ve Yapısı

Azerbaycan Kültür Ve Yapısı, Azerbaycan Cumhuriyeti 1918 yılında kurulmuş olup 1991 yılında resmen bağımsızlığını ilan ederek kendi başıma bir Cumhuriyet olmuştur. Genel olarak Azerbaycan Cumhuriyetine baktığımızda Azeri halkının yanı sıra Türkler, Ermeniler ve Ruslar Azerbaycan’ın birer vatandaşı olarak gözümüze çarpmaktadır. Azerbaycan Cumhuriyetin nüfusunun büyük bir bölümü genç nesillerden oluşmaktadır. Azerbaycan’ın resmi dili Azerice olup halk Azerice için Azerbaycan Türkçesi olarak adlandırır. Azerbaycan halkı kendi anadilleri olan Azerice dışında Rusça ve Farsçayı da çok iyi bir şekilde konuşarak lisan açısından kendini ikiye katlar.

Azeri halkı için önemi büyük olan müzik Azerbaycan’da tam bin yıllık bir geçmişe sahip olup halkın sevincini, coşkusunu, hüznünü belirten ruh hallerinden esinlenerek hayata geçirilmiş olup dansla harmanlandığında muhteşem bir görsel şova dönüşür. Müzik Azeri halkında giderek gelişmektedir. Azeri çalgılarıyla bütünleşen halk dansları tüm dünyada bilinmektedir. Halkın büyük kısmı Müslüman olup geri kalan toplum farklı dinler içermektedir. Azerilerin büyük çoğunluğu Şiilik mezhebindedir. Müslümanlık ve Şiilik mezhebinde olmasına rağmen Azeri toplumu Müslümanlık öncesi inanışlarına saygı duyup bazı ağaç, taş gibi tapınma inanışlarına sahiptir.

Azerbaycan Misafirperverliği

Oldukça misafirperver bir halktır. Bunun yanı sıra bir misafirliğe gittiğinden asla eli boş gitmez. Yemeğin lezzetlerini parmaklardan geldiğine inana Azeri halkı aile ortamında yemeklerini elleriyle yemektedir. Genellikle pilav çeşitleri vazgeçilmezleridir. Azerbaycan’ın kültür ve yapısını Azerbaycan’da yaşayarak bire bir yaşamak çok yerinde bir karar olur.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!