Azerbaycan Milli Konservatuarı

Azerbaycan Milli Konservatuarı

Azerbaycan Milli Konservatuarı, Bölümleri • Opera bolümü • Müzik aletleri Öğrenim Ücreti Bu üniversitede eğitim ücretli olup, 2009–2010 eği...

Azerbaycan Milli Konservatuarı

Azerbaycan Milli Konservatuarı

Azerbaycan Milli Konservatuarı

Azerbaycan Milli Konservatuarı

Bölümleri

• Opera bolümü
• Müzik aletleri bölümü

Öğrenim Ücreti
Bu üniversitede eğitim ücretli olup, 2009–2010 eğitim-öğretim yılında eğitim ücreti yıllık 2000–2500 ABD Doları arasıdır.
Hazırlık Programı
Öğretim dili Azericedir. Öğrenciler bir eğitim-öğretim yılı üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi görürler. Hazırlık eğitim ücreti 1500 ABD Dolarıdır.
Yurt İmkanı
Üniversitede yurt imkanı yoktur.

Azerbaycanda Müzik

Azerbaycan’da müziğin geçmişi İslam öncesi pagan geleneklerine dayanmaktadır. Bu döneme ait şarkılar muhtemelen dastur, aludabed ve kanon gibi çalgılarla söylenen veya çalınan basit ezgilerdi. Zamanla, bunlar birincil Azerbaycan enstrümanları haline geldi. İnsanlar ayrıca şarkılara eşlik etmek için davul ve diğer vurmalı çalgılar da çaldılar. Zamanla, bu melodiler Orta Doğu’nun farklı bölgelerinden enstrümanlar ve ritimler içerdiğinden daha karmaşık ve duygusal hale geldi. Bu unsurları kendi yerel gelenekleriyle birleştirerek benzersiz bir Azerbaycan sesi oluşturmuşlardır.

Bugün Azerbaycan müziği hala Ortadoğu köklerinden etkileniyor. Azerbaycan enstrümanlarının çoğu benzerlerine benzer. Örneğin, dasturlar ud tellerine, konaklar sedirlere, gusiller teflere benzer. Ayrıca, birçok Azerbaycan şarkısında Orta Doğu’dakine benzer ritimler kullanılır. Buna hem sabit vuruşlar (tempo olarak bilinir) hem de senkoplu vuruşlar (riffler olarak bilinir) dahildir. Azerbaycan müziğine kendine özgü lezzetini veren geleneksel ve çağdaş unsurların bu eşsiz karışımıdır.

Azerbaycan müziği de ülkenin zengin tarihi nedeniyle yüzyıllar boyunca gelişmiştir. Azerbaycan’da çeşitli etnik gruplar yaşamakta, bu da popüler müzikte çok sayıda alt türe yol açmaktadır. Örneğin, Lezgian pop müziği, Azerbaycan’ın kuzeybatı köşesinde yaşayan Lezginler arasında popülerdir. Etnik gruplar arasında popüler festivaller, Azerbaycan’ın Dağıstan olarak bilinen kuzeybatı bölgesinde yaşayan Lezginler, Tatarlar ve İranlılar için olanlardır. Bu festivaller, halk dansları yarışmalarının yanı sıra her etnik gruptan ünlü müzisyenlerin konserlerini içerir. Bu tür festivaller aracılığıyla, bir etnik grup arasındaki popüler türler hızla tüm ülkeye yayılacaktır.

Bu düşüncelere dayanarak, Azerbaycan’ın neden Ermeni ve Azerbaycan kültürlerinin ayrılmaz bir parçası olduğunu anlamak kolaydır. Müzik binlerce yıl öncesine dayanıyor ve ulusal tarih ve kültüre gömülü hem geleneksel hem de çağdaş unsurları yansıtıyor. Ayrıca çeşitli etnik gruplar, popüler festivaller ve konserler aracılığıyla tarih boyunca popüler türlerin şekillenmesine katkıda bulunmuştur. Azerbaycan müziği ülke kültürünün şekillenmesinde çok önemli bir rol oynadığı için gelenekleri yurtiçinde ve yurtdışında haklı olarak korunmalıdır.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!