Azerbaycan Milli Takımı

Spor kategorisinde de pek çok başarıya sahip olan Azerbaycan hemen her alanda sporcu yetiştirmektedir. Ayrıca iyi başarılar elde edebilmektedir..

Azerbaycan Milli Takımı

Azerbaycan’da en popüler spor olarak Futbol önemli bir noktada bulunmaktadır. Azerbaycan’ın milli Futbol takımı uluslararası arenada ülkesini temsil etmektedir. Azerbaycan milli takımının renkleri mavi ve beyazdan oluşmaktadır. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’nin dağılması ile bağımsızlığını kazanan Azerbaycan milli takımı ilk müsabakasını 1992 yılında gerçekleştirmiştir. 1996 Avrupa şampiyonası için düzenlenen 1994 elemelerin ilk defa Avrupa’da boy göstermiştir.

Azerbaycan milli takımının en farklı galibiyetini Lihtençtayn’ı 4-0 yenerek elde etmiştir. Azerbaycan Milli Takımı en farklı mağlubiyetini Fransa’ya karşı 10-0 lık mağlubiyetle almıştır.Azerbaycan Milli Takımının en büyük özelliği karşılaştığı müsabakalarda güçlü rakiplerine çelme takmasıyla meşhurdur. Her ülkenin olduğu gibi Azerbaycan Milli Takımının da unutulmaz isimleri mevcut bu isimler; Vaqif Cavadov, Amit Guluzade, Anatoli Panamaryov, Emin Mahmudov, Ruslan Abuşov, Rauf Eliyev ve bunlar gibi ismini sayamadığımız birkaç kişi daha Azerbaycan Milli Takımının tarihinde önemli yer edinmişlerdir. Azerbaycan Milli Takımı FIFA sıralamasında en yüksek başarıyı bu yıl yaparak 83. Sıraya yükselmiştir.

Tevfik Behramov Stadyumu

Azerbaycan Milli Takımına ev sahipliği yapan stadyum Tevfik Behramov Stadyumudur. Bu stat Azerbaycan’ın en büyük stadı olma özelliği de taşımaktadır. Tevfik Behramov Stadyumu yaklaşık 30 bin kişilik kapasitesi ile Azerbaycan Milli takımına hizmet vermektedir. Azerbaycan Milli takımını şuanda Alman teknik adam Berti Vogts çalıştırmakta. Azerbaycan Milli Takımında en çok formayı giyen oyuncu 87 defa milli olan Rashad Sadykov’ dur.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!