Azerbaycan Müzeleri

Azerbaycan Müzeleri, Azerbaycan Cumhuriyeti tarihsel kültürüne en fazla değer veren ülkelerin başında gelmektedir. Kültürel mirasına son derece saygı duyup adet, gelenek ve göreneklerine bağlı bir yaşam sürdüren Azeri Halkı bu tavırlarını yaşayışlarına da yansıtmışlardır. Azeri halkı gün geçtikçe geçmişine daha da...

Azerbaycan Müzeleri

Azerbaycan Müzeleri, Azerbaycan Cumhuriyeti tarihsel kültürüne en fazla değer veren ülkelerin başında gelmektedir. Kültürel mirasına son derece saygı duyup adet, gelenek ve göreneklerine bağlı bir yaşam sürdüren Azeri Halkı bu tavırlarını yaşayışlarına da yansıtmışlardır. Azeri halkı gün geçtikçe geçmişine daha da sahip çıkmakta ve tarihsel özelliklerini günümüzde de yaşatmaya büyük önem göstermektedir.Azerbaycan’da birçok gezilip görülecek yer bulunmaktadır. Dışarıdan gelen turistler ve en önemlisi de burada üniversite okuyan öğrenciler tarafından gezilip görülecek, öğrenilecek çok fazla tarihi yer bulunmaktadır.

Sokakları kendilerine özgü mimari dokusu, evleri ile adeta yaşayan bir tarih gözler önüne serilmektedir. Kentsel dönüşüm ve kentleşmenin hızla devam ettiği Azerbaycan’da tarihi dokusuna hiç dokunulmamış tarihi evler, sokaklar ve eserler de öğrenciler tarafından büyük ilgi görmektedir. Bu tarihsel dokunun en büyük örneklerinden biri; Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesidir. Tablo, çizim, heykel ve gravürler bulunan müze; ülkenin en büyük müzesidir ve Bakü’de bulunmaktadır. Öğrencilerin Azerbaycan’da üniversite okuyup da görmeden gitmediği bu eşsiz müze; 1936 yılında kurulmuştur.

İlk Sanat Müzesi

Azerbaycan’ın ilk sanat müzesi ise; Bakü Modern Sanat Müzesi’dir. Bu Müze; resim, heykel başta olmak üzere zamanla değişen teknoloji sayesinde video ve resim olarak da sergilerine devam etmektedir. Öğrenciler tarihi ve çağdaşlığı içeren bu müzede çeşitli sanat akımlarının ve özellikle de Azerbaycan’ın avangard tarihi eserlerini izlemenin, incelemenin keyfini yaşamaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!