Azerbaycan Müzeleri

Azerbaycan Müzeleri

Azerbaycan Müzeleri, Azerbaycan Cumhuriyeti tarihsel kültürüne en fazla değer veren ülkelerin başında gelmektedir. Kültürel mirasına son...

Azerbaycan Müzeleri

Azerbaycan Müzeleri, Azerbaycan Cumhuriyeti tarihsel kültürüne en fazla değer veren ülkelerin başında gelmektedir. Kültürel mirasına son derece saygı duyup adet, gelenek ve göreneklerine bağlı bir yaşam sürdüren Azeri Halkı bu tavırlarını yaşayışlarına da yansıtmışlardır. Azeri halkı gün geçtikçe geçmişine daha da sahip çıkmakta ve tarihsel özelliklerini günümüzde de yaşatmaya büyük önem göstermektedir.Azerbaycan’da birçok gezilip görülecek yer bulunmaktadır. Dışarıdan gelen turistler ve en önemlisi de burada üniversite okuyan öğrenciler tarafından gezilip görülecek, öğrenilecek çok fazla tarihi yer bulunmaktadır.

Sokakları kendilerine özgü mimari dokusu, evleri ile adeta yaşayan bir tarih gözler önüne serilmektedir. Kentsel dönüşüm ve kentleşmenin hızla devam ettiği Azerbaycan’da tarihi dokusuna hiç dokunulmamış tarihi evler, sokaklar ve eserler de öğrenciler tarafından büyük ilgi görmektedir. Bu tarihsel dokunun en büyük örneklerinden biri; Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesidir. Tablo, çizim, heykel ve gravürler bulunan müze; ülkenin en büyük müzesidir ve Bakü’de bulunmaktadır. Öğrencilerin Azerbaycan’da üniversite okuyup da görmeden gitmediği bu eşsiz müze; 1936 yılında kurulmuştur.

Azerbaycan Müzeleri

Azerbaycan Müzeleri

İlk Sanat Müzesi

Azerbaycan’ın ilk sanat müzesi ise; Bakü Modern Sanat Müzesi’dir. Bu Müze; resim, heykel başta olmak üzere zamanla değişen teknoloji sayesinde video ve resim olarak da sergilerine devam etmektedir. Öğrenciler tarihi ve çağdaşlığı içeren bu müzede çeşitli sanat akımlarının ve özellikle de Azerbaycan’ın avangard tarihi eserlerini izlemenin, incelemenin keyfini yaşamaktadır.

 

Azerbaycan Müzelerine Yönelik Büyük İlgi!

Konuşmada Azerbaycan’dan bahsetmek, akan nehirlerin, yüksek dağların ve romantik bahçelerin canlı görüntülerini çağrıştırır. Ancak dünyadaki çoğu insan için Azerbaycan, Avrupa ile Asya arasında bir kavşakta bulunan bir ülkeden biraz daha fazlasıdır. Aslında, Azerbaycan toprakları hem Avrupa’yı hem de Asya’yı aynı enlemde kapsıyor ve bu onu iki kıtayı birbirine bağlayan bir kara köprüsü yapıyor. Bugün Azerbaycan’ı ziyaret edenler, ülkenin hem Avrupa’nın tarihi yapılarını hem de Asya’nın geleneksel mimarisini miras aldığını görüyor. Ülkenin başkenti Bakü’deki 100’den fazla müzede ziyaretçiler, bu ülkenin büyüleyici tarihini yorumlayıcı sergiler aracılığıyla keşfedebilir.

Osmanlı döneminde Bakü, bölgedeki tekstil üretiminin merkezi olarak hizmet etti. Arapça’daki adıyla BAZA’yı geliştirmek için tüccarlar, 1876’da Bakü’de ilk müzeyi kurdular. Sonraki yüzyılda, bu müze ziyaretçiler için ekli bir oteli olan bir sanat galerisine dönüştü. Sözde Türkiye’den göçebe insanlar tarafından işletilmesine rağmen, müze, bölgenin her yerinden yerliler ve ziyaretçiler arasında anında bir hit oldu. İmparatorluğun farklı bölgelerinden ve ötesinden entelektüeller için bir buluşma yeri haline geldiğinden, Bakü’nün kültürel bir merkez olarak itibarını da pekiştirdi. Sovyet yönetimi sırasında, milliyetçi şevk, birçok müzenin tarım veya emek gibi ilgili konulara odaklanmasına neden oldu. Bakü’deki müzeler hala Azerbaycan tarihi ve kültürü hakkında sergilere ev sahipliği yapıyor, ancak bunlar Azerbaycan yaşamının ve mirasının kapsamlı folklorik temsillerinden daha uzmanlaşmış olma eğilimindedir.

Çoğu müze tarih, kültür veya doğa ile ilgilendiğinden, okullar ve kolejler için kaynak görevi görürler. Müzeler, koloni dönemindeki moda veya peyzaj tasarımı gibi konular hakkında öğrencileri eserleri aracılığıyla bilgilendirir. Bu sergiler, eski Sovyetler Birliği’nin çeşitli bölgelerinden gelen ulusal mirası vurgulayan imza galerilerinde jeopolitik veya iş anlaşmazlıkları gibi güncel olaylarla ilgili konuları kapsar. Öncelikle eğlence amaçlı olsa da, müzeler insanlara tarihlerini de öğretir. The Children’s Corner gibi galeriler aracılığıyla, yerel geleneklerden ilham alan interaktif oyunlar ve oyuncaklar aracılığıyla Azerbaycan mirası hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1876’daki mütevazi başlangıcından, günümüzün modern kültür başkenti statüsüne kadar Bakü, tarihi boyunca birçok müzeye ev sahipliği yapmıştır. Sanat galerilerinden doğa tarihi müzelerine kadar bu kuruluşlar, eserler ve sergiler aracılığıyla Azerbaycan mirasını koruyarak kültür ve eğitimi teşvik etmektedir. Müzeler, yorumlayıcı galeriler veya oyunlar aracılığıyla çağdaş kültürdeki önemli olayları ön plana çıkararak insanların tarihlerini anlamalarına yardımcı olur. Nihayetinde, bu kurumlar geçmiş başarıları koruyarak geleceği şekillendirmeye yardımcı oluyor!

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!