Azerbaycan Namaz Vakitleri

Azerbaycan Namaz Vakitleri

Azerbaycan Namaz Vakitleri, Azerbaycan ülkesinin yüzde doksan ikilik kısmını Müslümanlar oluşturuyor. Bu ülkede birçok tarihi camide bul..

Azerbaycan Namaz Vakitleri

Azerbaycan ülkesinin yüzde doksan ikilik kısmını Müslümanlar oluşturuyor. Bu ülkede birçok tarihi camide bulunuyor. Turist olarak gezmeye gidenler camilerinin güzelliklerinden bahsediyorlar. Müslümanların ibadetlerinin başını oluşturan namaz farz olmasının yanında, iki namaz vakti arası Allah’ı ve yaptığımız iyilikleri ve yapabileceğimiz kötülükleri düşündürdüğünden, harama karşı, dedikodulara karşı ve Allah’ın izin vermediği içki, kumar vb. kötü alışkanlıklara karşı kendimizi korumamızı sağlayan müthiş bir hadisedir.

Azerbaycan gibi, Müslüman ülkeler için namaz vakitleri önemli bir yer tutar. Namaz kılmada, oruç tutmada, iftar vakitlerinde saatler önemlidir. Azerbaycan namaz vakitleri Azeri bir Müslüman için gereklidir. Müslüman ülkelerin hepsinde aynı olmakla birlikte yine güneşin hareketleriyle belirlenen saat diliminde yer alır ve saatler bu dilime göre belirlenir. Güneş: Sabah namazını kılma vaktinin sona erdiği vakittir. Güneşin doğuş saatidir. Yine tüm Müslümanlar aynı kuralı kabul ederler örneğin bizim ülkemizde güneş doğuş saati 05.30 iken bu saatte ülkenin doğusundan batısına doğru değişiyor.

Azerbaycan Namaz Vakitleri

Azerbaycan Namaz Vakitleri

Azerbaycan Namaz Vakitleri

Azerbaycan namaz vakitleri güneşin doğuşu olarak 06.14 ü gösteriyor. Güneş doğunca artık sabah namazı kılınmaz. Öğle: Öğle namazının vaktinin başlama saattir. İkindi: İkindi namazının vaktinin girdiği saat olarak kabul edilir. Akşam: Akşam namazının vaktinin girdiği saattir. Ayrıca orucunda açıldığı iftar saatidir. Bu saatte orucunuzu açabilirsiniz. Yatsı: Yatsı namazının vaktinin girdiği saattir. Sabah imsak vakti girene kadar devam eder. Kıble Saati ise: Bu saat geldiğinde, güneşin bulunduğu taraf kıbleyi gösterir. Bütün Müslüman ülkelerde aynı kurallar geçerlidir.

Azerbaycan ve Din

Azerbaycan tarihinde din önemli bir rol oynamıştır. İslam, yüzyıllardır nüfusun çoğunluğunun dini olmuştur. Bununla birlikte, birçok gayrimüslim hala inançlarını Azerbaycan’da sürdürmektedir. Ülkenin zengin tarihi ve kültürel gelenekleri camilerde, türbelerde ve dini öneme sahip diğer yerlerde korunmaktadır. Azerbaycan’da dini gruplar arasında gerginlikler olsa da, bugün ülke çeşitliliği nedeniyle kültür açısından zengin.

2016 nüfus sayımına göre nüfusun yüzde 73,8’i Müslüman olarak tanımlanıyor. İslam’ın Azerbaycan’da Sünni, Şii ve Alevi de dahil olmak üzere birçok mezhebi vardır. Aleviler dünya çapında yaklaşık 60 milyon takipçiye sahiptir. Alevi mezhebi Azerbaycan’da popülerdir ve yoga ve meditasyon gibi eski uygulamaları takip eder. Azerbaycan’da güçlü bir takipçisi olan diğer dinler arasında Doğu Ortodoksluğu ve Protestanlık bulunmaktadır. Ayrıca büyük bir Yahudi nüfusu ve yaklaşık 40.000 kişilik bir Katolik topluluğu var.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, bir dizi dini mekan ve mekana ev sahipliği yapıyor. Batı Avrupa’nın en büyük camisi oradadır; Surakhani Ulu Camii olarak adlandırılır ve 16. yüzyıla kadar uzanır. Bakü’deki en büyük tapınak, Vishnu’ya adanmış Sairaathamma tapınağıdır. 1924-1930 yılları arasında Madam Vakfı tarafından yaptırılmıştır. Bakü’deki bir diğer dini mekan ise Haydar Aliyev Dini Hoşgörü Merkezi’dir. Eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudiler arasındaki dinler arası anlayışı geliştirmek için kurulmuştur.

Din, tarih boyunca Azerbaycan kültürünün şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bugün, nüfusun çoğunluğu Müslüman olarak tanımlanıyor, ancak her din, ülkenin kültürel gelenekleri sayesinde gelişiyor. İster tarihi yerleri ziyaret edin, ister komşularınızla bayramlar kutlayın, herkes dini kökenlerini koruyarak Azerbaycan kültürünün tadını çıkarabilir.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!