Azerbaycan Nüfusu

Azerbaycan Nüfusu, Azerbaycan Cumhuriyeti, içerisinde çok fazla etnik köken bulunduran, zengin bir kültürel mirasa sahip olan bir ülkedir. Azerbaycan’ın nüfusu incelendiğinde Azeri ve Türk nüfusunun çoğunlukta olduğu anlaşılmaktadır. 2014 Nüfus sayımı; 9.494.600 olarak tespit edilmiştir. Son 50 yılda Azeri nüfusunun...

Azerbaycan Nüfusu

Azerbaycan Nüfusu, Azerbaycan Cumhuriyeti, içerisinde çok fazla etnik köken bulunduran, zengin bir kültürel mirasa sahip olan bir ülkedir. Azerbaycan’ın nüfusu incelendiğinde Azeri ve Türk nüfusunun çoğunlukta olduğu anlaşılmaktadır. 2014 Nüfus sayımı; 9.494.600 olarak tespit edilmiştir. Son 50 yılda Azeri nüfusunun hızla arttığı ve ülke içerisinde bulunan etnik kökenlerin oranlarının ise gittikçe azaldığı görülmektedir. Ülke nüfusunun %54’ü kentlerde, %46 ‘sı ise köylerde yaşamaktadır. Ve Azerbaycan’ın en önemli nüfus özelliklerinden biri ise; ülkenin toplam nüfusunun %60’a yakının genç nüfustan oluşuyor olmasıdır.

Nüfusun genç olmasının en önemli faktörü; Azerbaycan’da üniversite okumaya gelen öğrencilerin çok fazla yoğunlukta olmasından kaynaklanmaktadır. Azerbaycan’da üniversite okumaya gelen öğrencilerin sayısı yıllar geçtikçe daha da artmaktadır. Ülkede verilen kaliteli eğitim, alanında uzman kadrosu, düşük maliyetli zengin bir müfredat içeriği ile öğrenciler için cazip ülkelerden biridir. Bu ülkede okuyan öğrenciler sadece eğitim alanında değil sosyo – kültürel alanda da kendilerini değiştirip geliştirebilme fırsatı bulabilmektedir. Okul eğitiminin yanı sıra bireysel olarak da rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilmekte, hobiler edinip, sosyal kulüplerde rol alabilmektedirler. Aynı zamanda sportif faaliyetlerde bulunabilmek için de geniş alanları ve fırsatları bulunmaktadır.

Azerbaycan’da üniversite okuyabilmek için

Azerbaycan’da üniversite okuyabilmek için EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi’nden destek alabilmek mümkündür. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi, yurtdışında okumak isteyen öğrencilere gerekli bilgi ve desteği vermektedir. Danışmanlık şirketi olarak en köklü ve en fazla bilgi birikimine sahip olan EuroStar, öğrencilerin ve ailelerin en büyük yardımcısı olarak alanında zirvededir.
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!