Azerbaycan Sinema

Azerbaycan Sinema

Azerbaycan Sinema, Azerbaycan, doksanlı yıllarda, eski SSCB'nden bağımsızlığını ilan etmesi ile birlikte, bağımsız olmuş ve hızlı bir kalkınma atağına başlamıştır. ayrılması ile bağımsız olmuş bir ülkedir. Ancak, Azerbaycan devlet anlayışı ve ülke kültürü aslında yüzyıllarca öncesine dayanmaktadır. Zengin ve köklü...

Azerbaycan Sinema

Azerbaycan Sinema, Azerbaycan, doksanlı yıllarda, eski SSCB’nden bağımsızlığını ilan etmesi ile birlikte, bağımsız olmuş ve hızlı bir kalkınma atağına başlamıştır. ayrılması ile bağımsız olmuş bir ülkedir. Ancak, Azerbaycan devlet anlayışı ve ülke kültürü aslında yüzyıllarca öncesine dayanmaktadır. Zengin ve köklü kültürü olan ülkede, sanata ayrı bir önem verilmektedir. Ülke, hem sosyal, hem de kültürel anlamda, son derece kaliteli insanları eğitmiştir. Bunların arasında değerli sinema sanatçıları da bulunmaktadır. Bu anlamda, sanat aktiviteleri de büyük artış göstermiştir.

Sinema ve televizyon sektöründe bu gelişmeler dikkat çekmektedir. Azerbaycan sineması kısa sürede önemli gelişmeler kazanmıştır. Geçmişten günümüzde yüzlerce film çekilmiş ve günümüzde sektör bir hayli gelişmiştir. Bu anlamda, filmlerin uluslararası festivallerde gösterildiğini de belirtmek gerekir. Ülke çapında birçok film festivali de yapılmaktadır. Ülkenin sanat alanında köklü bir geçmişi olduğunu da unutmamak gerekir. Müzik, dans, folklor, tiyatro, bale ve opera gibi sanat dallarının ülke kültüründe kökleşmiş şekilde yer bulduğunu bilmek gerekmektedir.

Azerbaycan Sinema

Azerbaycan Sinema

Doksanlı Yıllardan Sonra Sinema

Sinema ülkede uzun yıllardır aslında yapılmakla birlikte, doksanlı yıllardan sonra daha özgür ve modern tekniklerle yapılır hale gelmiştir. Azerbaycan sineması başarılı çalışmalar imza atmakla birlikte, gelecek yıllarda daha başarılı çalışmalara ulaşmayı da hedeflemektedir. Ülke çalışmaları ülkemizde de çok beğenilerek takip edilmektedir. Bu anlamda, özel ve kaliteli yapımları ülkemizde de görmeniz mümkündür. Azerbaycan ve Türk ortak yapımı film çalışmaları da yapılmaktadır.

 

Azerbaycan Sinema Kültürü

Azerbaycan Azerbaycan sinemasının uzun bir geçmişi vardır. İlk Azerbaycan filmi, Aşk Yanıyor, 1926’da Rus yönetmen Lev Knipper tarafından yaratıldı. Knipper’ın Aşk Yanıyor adlı romanına dayanıyordu ve asi bir kadının hikayesini ve bir anarşiste olan aşkını anlatıyordu. Bu, sesli ilk Azerbaycan filmiydi ve mizansen kavramını ya da bir sahnenin film aracılığıyla yürütülmesini tanıttı. Bu, modern sinemada hala kullanılan çekim ve kurguda yeniliklere yol açtı.

Tarihsel olarak Azerbaycan sineması Rus ve İran sinemasından etkilenmiştir. Birçok erken dönem Azerbaycan filmi, Abbas Kiarat’ın yönettiği Rosa Lee’nin Adı gibi İran filmlerinin uyarlamalarıydı. Kiarat ayrıca 1938’de gösterime giren Azerbaycan’da çekilen ilk uzun metrajlı film olan Kayıp Rüya Yolu’nu da yönetti. Anna Karenina gibi Rus romanlarından uyarlamalar da yapıldı. Azerbaycan’ın dilini ve kültürünü yansıtmak için bazı uyarlamalar Rusça yerine doğrudan Azerice’de yapılmıştır.

Şu anda hükümet film endüstrisini destekliyor ve film yapımcılığını çekmek için teşvikler veriyor. Örneğin, hükümetin desteğiyle bir federal film komisyonu var; Azerice film yapmak için yönergeler yayınlar ve aktörler, yönetmenler, yapımcılar ve editörler için teşvikler sağlar. Ayrıca yıl boyunca, ülkenin film yapımcıları arasında yaratıcılığı teşvik etmek için filmlerin sergilendiği birkaç film festivali de vardır.

Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığından bu yana sinema, popüler bir sanat formu ve kültürel çıkış noktası haline geldi. Sadece Bakü’de turistlerin yeni filmleri görmek için akın edecekleri 150’den fazla sinema var. Filmler günlük olarak ücretsiz olarak izlenebilecekleri televizyonda yayınlanmaktadır. Ayrıca DVD ve Blu-ray olarak da kolayca bulunabiliyorlar, böylece vatandaşlar nerede yaşarlarsa yaşasınlar veya ekonomik durumları ne olursa olsun kaliteli eğlenceye erişebiliyorlar.

Sinema, ulusun vatandaşları arasında çok popüler hale gelen bir sanat dalı. çünkü ulusun çeşitli etnik grupları arasında kültürel birleşmeyi teşvik eder. Birçok erken dönem Azerbaycan filmi, İran veya Rus sinemalarının uyarlamalarıydı – ancak bu günlerde neredeyse herkes Azerbaycan sinemasını izliyor. Hükümet, film yapımcılarına teşvikler sunarak ve yeni sinema eserlerini tanıtmak için her hafta film festivalleri düzenleyerek bunu teşvik ediyor. Sinema kalmak için burada!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!