Azerbaycan Sinema

Azerbaycan Sinema, Azerbaycan, doksanlı yıllarda, eski SSCB'nden bağımsızlığını ilan etmesi ile birlikte, bağımsız olmuş ve hızlı bir kalkınma atağına başlamıştır. ayrılması ile bağımsız olmuş bir ülkedir. Ancak, Azerbaycan devlet anlayışı ve ülke kültürü aslında yüzyıllarca öncesine dayanmaktadır. Zengin ve köklü...

Azerbaycan Sinema

Azerbaycan Sinema, Azerbaycan, doksanlı yıllarda, eski SSCB’nden bağımsızlığını ilan etmesi ile birlikte, bağımsız olmuş ve hızlı bir kalkınma atağına başlamıştır. ayrılması ile bağımsız olmuş bir ülkedir. Ancak, Azerbaycan devlet anlayışı ve ülke kültürü aslında yüzyıllarca öncesine dayanmaktadır. Zengin ve köklü kültürü olan ülkede, sanata ayrı bir önem verilmektedir. Ülke, hem sosyal, hem de kültürel anlamda, son derece kaliteli insanları eğitmiştir. Bunların arasında değerli sinema sanatçıları da bulunmaktadır. Bu anlamda, sanat aktiviteleri de büyük artış göstermiştir.

Sinema ve televizyon sektöründe bu gelişmeler dikkat çekmektedir. Azerbaycan sineması kısa sürede önemli gelişmeler kazanmıştır. Geçmişten günümüzde yüzlerce film çekilmiş ve günümüzde sektör bir hayli gelişmiştir. Bu anlamda, filmlerin uluslararası festivallerde gösterildiğini de belirtmek gerekir. Ülke çapında birçok film festivali de yapılmaktadır. Ülkenin sanat alanında köklü bir geçmişi olduğunu da unutmamak gerekir. Müzik, dans, folklor, tiyatro, bale ve opera gibi sanat dallarının ülke kültüründe kökleşmiş şekilde yer bulduğunu bilmek gerekmektedir.

Doksanlı Yıllardan Sonra Sinema

Sinema ülkede uzun yıllardır aslında yapılmakla birlikte, doksanlı yıllardan sonra daha özgür ve modern tekniklerle yapılır hale gelmiştir. Azerbaycan sineması başarılı çalışmalar imza atmakla birlikte, gelecek yıllarda daha başarılı çalışmalara ulaşmayı da hedeflemektedir. Ülke çalışmaları ülkemizde de çok beğenilerek takip edilmektedir. Bu anlamda, özel ve kaliteli yapımları ülkemizde de görmeniz mümkündür. Azerbaycan ve Türk ortak yapımı film çalışmaları da yapılmaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!