Azerbaycan Şirvanahlar Sarayı

Azerbaycan Şirvanahlar Sarayı, Şirvanşah Sarayı 15.yüzyılda Şirvanşah hükümdarı İbrahim Halilullah zamanında yapılmış bir Azeri Sarayıdır. Şirvanşah Sarayı tüm dünyaca bilinen bir saray olup UNESCO aracılığıyla 2000 yılında kültür mirası sayılarak dünyanın tanınmış sarayları arasında yer almıştır. Bu güzel saray...

Azerbaycan Şirvanahlar Sarayı

Azerbaycan Şirvanahlar Sarayı 15.yüzyılda Şirvanşah hükümdarı İbrahim Halilullah zamanında yapılmış bir Azeri Sarayıdır. Şirvanşah Sarayı tüm dünyaca bilinen bir saray olup UNESCO aracılığıyla 2000 yılında kültür mirası sayılarak dünyanın tanınmış sarayları arasında yer almıştır. Bu güzel saray kapıları ziyaretçilere ilk kez 1964 yılında açmıştır. Bakü’nün İçerşehir’inde yer alan bu saray Hazar denizine bakar.3 tane avlusu olan saray 6 bölümden oluşmaktadır. Bunlar Harem, Murat kapısı,türbe,kümbet, saray cami ve divanhanedir.Bu üç avlu sarayın bölümlerine çıkar.

Yukarı avlu dediğimiz ilk avluda Harem ve divanhane bulunmaktadır. Orta avlu dediğimiz ikinci avluda ise Murat kapısı ve kümbet’in yanı sıra Keykubat mescidi bulunmaktadır. Aşağı avlu dediğimiz son avluda ise Saray cami ve türbe bulunmaktadır. Saray’ın bölümlerini incelediğimizde Divanhane sarayın en güzel inşa edilmiş yapısı olup sarayın kuzeyinde yer almaktadır. Saray cami adını verdiğimiz bölüm ise Şirvanşah hükümdarı ve saray halkına ait bir minare ve iki kubbeden oluşan bir ibadethanedir.

Sarayda Bulunan Türbe

Sarayda bulunan türbe ise 1435 yılında Şirvanşah hükümdarı 1.Halilullah annesi ve oğlunun hatırasına yaptırmıştır. Taç kapı olan Murat kapısı Osmanlı padişahı 3. Murat’ın zamanında 1584 yılında yapılmıştır. Kümbet halk arasında derviş türbesi olarak adlandırılmaktadır. Bunun nedeni ise sufi bir derviş olan Seyyid Yahya Bakuvi’nin gömülü olmasıdır. Şirvanşah Sarayı tarihi bir zenginlik abidesi olup görülmeye değer saraylar arasındadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!