Azerbaycan Spor Klüpleri

Azerbaycan Spor Klüpleri, Azerbaycan'ın geniş tarihine sığdırdığı sanat ve müziğin yanı sıra spora karşıda yeni bir yapılanmaya gitmişlerdir. Gençleri her branşta spora teşvik etmek için ülke bazında yeni tesisler ve yeni kulüpler kurulmaya başlamışlardır. Azerbaycan'nın spor kulüplerine baktığımız zaman en önemli...

Azerbaycan Spor Klüpleri

Azerbaycan Spor Klüpleri, Azerbaycan’ın geniş tarihine sığdırdığı sanat ve müziğin yanı sıra spora karşıda yeni bir yapılanmaya gitmişlerdir. Gençleri her branşta spora teşvik etmek için ülke bazında yeni tesisler ve yeni kulüpler kurulmaya başlamışlardır. Azerbaycan’nın spor kulüplerine baktığımız zaman en önemli kulüpleri Karabağ ile Nefçi Bakü’dür. FK Kapaz, Şamkir FK, Bakü FK, Inter Bakü, Turan, Hazar Lenkeran Azarbeycan Premyar Ligasında mücadele ederler.Nefçi Bakü Azerbaycan liginin en güçlü takımıdır. Katıldığı tüm branşlarda rekor sahibi olan bir kulüptür.

Azerbaycan Premyar Ligasın’da 8 kez şampiyonluk yaşamıştır.6 kez Azerbaycan kupası, 2 kez de Azerbaycan süper kupasını kazanmıştır. Uluslararası katıldığı turnuvada Bağımsız Devletler Kupasını kazanmıştır. Azerbaycan futbol kulüplerini tarihinde kazandığı ilk Uluslararası kupa olmuştur. Ayrıca UEFA Avrupa Ligi playoff karşılaşmasında Kıbrısın Apoel takımını eleyerek gruplara kalan ilk ve tek Azerbaycan kulübü olmuştur. Azerbaycan’nın bir diğer önemli takımı Karabağ FK’dır. 1993 yılında Ermeniler Karabağ’ı işgal edince sportif faaliyetlerini Bakü’de sürdürmek zorunda kaldılar.

Azerbaycan Premier Ligi

Azerbaycan Premyar Ligasınde 3 kez gümüş ve bronz madalya 2 kez de altın madalya almışlardır. 2 kez de şampiyonluk yaşamışlardır. Azerbaycan’nın Premier Ligindeki diğer takımlara baktığımız zaman FK Kapaz 2007 de mali kriz yaşamış ve ligden çıkartılmıştır. 2011 yılında tekrar Azerbaycan Premyar Ligasına yükselmişlerdir. FK Kapaz tarihinde 3 kez şampiyonluk yaşamıştır. Azerbaycan kupasını 4 kez Sovyetler Birliği kupasını 1 kez kazanıp müzesine götürmüştür. Diğer takımlara baktığımız zaman Şamkir FK 3 kez şampiyonluk yaşamıştır. Bakü FK ve Inter Bakü 2 kez şampiyon olup bu kulüpleri izlemiştir. Turan ve Hazar Laken’de 1 kez şampiyonluk yaşamıştır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!