Azerbaycan Üniversiteleri Yök Denkliği

Azerbaycan Üniversiteleri Yök Denkliği

Türkiye ile Azerbaycan arasında kurulan olumlu ilişkiler eğitimi de etkiliyor. Azerbaycan Üniversiteleri Yök Denkliği..

Azerbaycan Üniversiteleri Yök Denkliği

Azerbaycan Üniversiteleri Yök Denkliği, Üniversite eğitiminin şart olduğu şu günlerde insanlar eğitimleri kendi ülkelerinde değil de yurt dışında yapmayı tercih etmektedirler. Azerbaycan Üniversiteleri Yök Denkliği de öğrenciler için bulunmaz bir fırsat oluşturmaktadır. Öğrencilere hem kaliteli bir eğitim alma şansını sunarken hem de bilgi ve birikimlerini başka bir ülkede çoğaltma şansını sunmaktadır.

Azerbaycan da verilen eğitim bir çok yere göre çok daha iyi şartlara sahiptir. Bu yüzden de Azerbaycan Üniversiteleri Yök Denkliği bakımında bir çok ülke ile anlaşmalıdır. Burada alınan eğitim sayesinde dünyanın başka bir yerinde çok rahat bir şekilde diplomalarıyla iş bulma ve ya eğitim görme şansına sahip olacaklardır. Azerbaycan eğitime bu kadar önem verdiği için de sürekli gelişmeye devam etmektedir. Sürekli olarak gelişen ülkeye de gelmek isteyen kişi sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir.

Azerbaycan Üniversiteleri Yök Denkliği

Azerbaycan Üniversiteleri Yök Denkliği

Azerbaycan Tarihi

Buraya gelmek isteyen öğrencilere sebep olan sadece denklik değil aynı zamanda da ülkenin kendisidir. Çünkü Azerbaycan dünyanın en çok tarih barındıran ülkelerindendir. Bu sayede buraya gelen kişiler hem kendi eğitimlerini tamamlarken hem de bir çok şey öğrenmektedirler. Bu kadar yoğun bir kültürel yapının çatısı altında bulunmak onları sosyal açıdan çok daha iyi yerlere taşımaktadır. Doğal güzellikleri sayesinde hiç bir şekilde sıkılmayacaklardır. Ülkenin her noktasında farklı bir haz yaşayacakları için asla monoton bir eğitim hayatları olmayacaktır.

Azerbaycan Üniversiteleri

Azerbaycan Cumhuriyeti, Hazar Denizi’nin güney kıyısında, Asya’nın kalbinde yer almaktadır. Her tarafı İran, Türkiye ve Irak ile sınırlanmıştır. Azerbaycan’ın başkenti Bakü, aynı zamanda Azerbaycan’ın en büyük şehridir ve ülkenin eğitim merkezi olarak hizmet vermektedir. Bakü, üniversiteler, kolejler ve yüksek öğrenim enstitüleri gibi birçok yüksek öğretim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. İdeal iklimi, modern altyapısı ve İngilizce konuşma yeteneği nedeniyle birçok yabancı üniversite Bakü’de uydu kampüsler kurmuştur.

2014 yılında Bakü’de 40’tan fazla yüksek öğretim kurumu vardı. Bunlara devlet ve özel üniversiteler, kolejler ve teknoloji enstitüleri dahildir. Öğrenciler işletme, bilgisayar bilimi, İngiliz dili, uluslararası ilişkiler ve daha birçok çalışma alanında uzmanlaşabilirler. Öğrencilerin teknik bir ticaret becerisi öğrenebilecekleri birçok teknik okul da vardır. Azerbaycan’daki en önemli yüksek öğretim kurumu Azerbaycan Diller ve Sosyal Bilimler Üniversitesi’dir (UALSS). 50 binin üzerinde öğrencisi ve 9 binin üzerinde personel ve öğretim üyesi bulunmaktadır. Her yıl yüzlerce öğrenci üniversiteye giriş sınavı ile girmek için başvuruyor. Başarılı olanlar bir lisans veya yüksek lisans derecesi alırlar.

Her üniversitenin veya kolejin başvuru prosedürleri, giriş koşulları ve öğrenim ücretleri ile ilgili kendi politikaları ve düzenlemeleri vardır. Azerbaycan’da derecelerin herhangi bir ağırlığı taşıyabilmesi için yüksek akademik standartlar esastır. Bu nedenle Azerbaycan’da her seviyedeki öğretmenlere büyük saygı duyulur. Öğrenciler, yetişkin olarak çalışırken bir üniversite veya kolejde eğitim almanın yanı sıra yarı zamanlı işlerde de eğitim alma seçeneğine sahiptir. Bunu, kurslarının öğrenim ücretini karşılayabilmek için yaparlar. Çoğu öğrencinin hafta içi bir işi vardır ve hafta sonu eğitim görür; bu sayede dereceleri ile zamanında mezun olabilirler.

Azerbaycan, Avrupa ve Asya arasındaki stratejik konumu nedeniyle batı ülkeleriyle iyi ilişkilere sahiptir. Birçok uluslararası kolej ve üniversite, modern tesisleri, İngilizce konuşan vatandaşları ve yurtdışındaki iyi itibarı nedeniyle Bakü’de bir mağaza kurmuştur. Bunlara Katar’daki Georgetown Üniversitesi, Londra’daki Westminster Üniversitesi ve Malezya’daki Universiti Tunku Abdul Rahman dahildir. 2016 yılında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’da bir üniversiteye gitmek için eğitim vizesi olan yabancı vatandaşların oturma izni olmaksızın Azerbaycan vatandaşı olmalarına izin veren bir kararnameyi imzaladı. Bu, Bakü’yü dünyanın dört bir yanından yeni bir potansiyel öğrenci havuzuna açtı.

Modern öğretim yöntemleri ve uluslararası ortaklıklar sayesinde yüksek öğrenim Azerbaycan vatandaşları için daha erişilebilir hale geldi. Bu, artan sayıda üniversite öğrencisinin yanı sıra istihdam fırsatları arayan lise sonrası mezunlarına yol açmıştır. Bakü’nün artan nüfusu, onu kolejler ve üniversiteler için her halükarda dükkan açmak için ideal bir yer haline getiriyor.

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!