Azerbaycan Ünlüleri

Azerbaycan Ünlüleri

Azerbaycan Ünlüleri, Her ülkenin kendi alanında ünlenmiş birçok sanatçısı vardır. İster dünya çapında tanınsın isterse kendi ülkesinde Azeri..

Azerbaycan Ünlüleri

Azerbaycan Ünlüleri, Her ülkenin kendi alanında ünlenmiş birçok sanatçısı vardır. İster dünya çapında tanınsın isterse kendi ülkesinde Azeri halkınca sevilip Azeri halkının bağrına bastığı ünlüler Azerbaycan halkınca saygı görür. Azerbaycan’a baktığımızda tıpkı Türkiye’de olduğu gibi birçok sanatçı faaliyettedir. Şunu da belirtelim ki Azeri halkı birçok Türk sanatçıyı çok iyi tanıdığı gibi onların fanı olmuş durumdadır. Azerbaycan’ın en ünlü sanatçılarına gelince erkek sanatçılar olarak örnek verebileceklerimiz 25 yaşında olan sanatçı Eldar Kasımov 2011 yılında Azerbaycan’a Eurovision birinciliği kazandırmış olup büyük bir başarıya imza atmıştır tüm dünyaca tanınmıştır. Müslüm Magomayev pop müziğin yanı sıra opera sanatçıdır. Birçok ödüle layık olduğu gibi Kızıl Bayrak İşçi Nişanı ödülü almıştır. Sanatçı 2008 yılında vefat etmiştir. Azerbaycan’ın ünlü tenoru olan Bülbül ise Azerbaycan’da ünlenmiş başka bir erkek sanatçıdır.

Azerbaycan Ünlüleri

Azerbaycan Ünlüleri

Bazı Ünlü Sanatçılar

Kadın sanatçılara gelince herkesin tanıdığı Nigar Cemal Azerbaycan’a 2011 yılında Eldar Kasımov ile Eurovision birinciliği getirmiştir. Bir başka ünlü kadın sanatçımız ise Aygün Kazımova’dır. Sanatçı şarkıcılığın yanı sıra oyuncu, sunucu olduğu gibi söz yazarlığı da mevcuttur. Azerin adlı Azeri sanatçısı ise sanat hayatına Azerbaycan Devlet Radyosun daveti üzerine şarkı söylemiş ve başarı kazanmıştır. Şuan TRT AVAZ kanalında sunuculuk yapmaktadır. Bir başka Azerbaycan’ın ünlü kadını hem şarkıcı hem siyasetçi olan Zeyneb Hanlar ovadır. Türkiye’de ünlü olan Günel Zeynalova İbrahim Tatlıses ile tanıştıktan sonra hayatı değişmiş her iki ülkede de tanınmaktadır.

 

Azerbaycan ve Ünlü İsimler

Azerbaycan’da Ulusal Kahraman ve Yılın Sporcusu unvanını kazandırdı. Yeteneği ve kararlılığı sadece diğer sporculara ilham vermekle kalmadı, aynı zamanda ulusal moralin inşasına da katkıda bulundu.

Müzisyenler ülkenin kültürel mirasına katkıda bulunuyor. Ünlü besteciler arasında Üzeyir Hacıbeyov (besteci), Fikret Amirov (besteci) ve Vagif Mustafazadeh (besteci) bulunmaktadır. Üzeyir Hacıbeyov, “Açılış” ve “Sevil” gibi günümüzde popüler olan birçok şarkı besteledi. Bu şarkılar daha sonra “Neriman Efsanesi” ve “Kiwi” gibi filmlerde kullanıldı. Fikret Amirov, duygularını ifade etmek için müziği kullanan ünlü bir Azeri şairdi. “Sen Benim Gençliğimsin” gibi hayranlarıyla bir anda hit olan şarkılar besteledi. Diğer ünlü müzisyenler arasında televizyon ve radyolarda halen çalınan ünlü bir eser olan “Nihavent”i besteleyen Vagif Mustafazadeh yer alıyor. Aktörler ayrıca filmlerde ve TV şovlarında rol alarak kültürün Azerbaycan’a getirilmesinde rol oynamışlardır.

Aktörler, sinemaseverlerin hayatlarına cazibe ve ilham katar. Ünlü aktörler arasında Mehdi Huseynov, Salman Behzad, Bakhtiyar Vahabzadeh, Sanan Quliyev, Tahir Sharifov ve Kamran Tahir Osmanov yer alıyor. Mehdi Hüseynov, “Ebru”, “Sis” ve “Çeşme” gibi filmlerde çeşitli roller oynadı. “İstanbul’un Gülü” ve “Gözlerinin İçinden” gibi filmlerdeki rolleriyle birçok ödül kazanan bir diğer ünlü oyuncu Salman Behzad. Raad Aliyev sahne adıyla oynayan Ramil Seyidov gibi ünlü spor yıldızları da oyun günlerinde sahne adlarını kullanırken spordaki başarılarıyla ün kazanacakları için spordan emekli olduktan sonra oyuncu oldular.

Ünlülerin zaman içinde Azerbaycan’ın gelişimine olumlu etkileri olmuştur. Spor yıldızları, atletik başarılarla ulusal morale ilham vermeye yardımcı oldu; müzisyenler popüler şarkılarla ulusal kültüre katmışlar; ve oyuncular ekrandaki performanslarıyla sinemaya gitme deneyimlerine cazibe kattı. Her alanda hala gelişme için yer var, ancak ünlüler bugün olduğu gibi Azerbaycan’ı çoktan etkiledi!

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!