Azerbaycan Yöresel Oyunları

Azerbaycan Yöresel Oyunları, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kendine özgü eşsiz bir kültürel mirası bulunmaktadır. Gerek Azeri halkı gerekse dünyanın dört bir yanından insanın ilgiyle ve merakla izlediği, benimsediği Azeri Halk Oyunları izlemeye doyum olmayan adeta tarihsel bir şölendir. Bu halk oyunları sadece eğlence...

Azerbaycan Yöresel Oyunları

Azerbaycan Yöresel Oyunları, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kendine özgü eşsiz bir kültürel mirası bulunmaktadır. Gerek Azeri halkı gerekse dünyanın dört bir yanından insanın ilgiyle ve merakla izlediği, benimsediği Azeri Halk Oyunları izlemeye doyum olmayan adeta tarihsel bir şölendir. Bu halk oyunları sadece eğlence amaçlı bir gelenek değil, aksine Azeri halkının geçmişini, gelenek göreneklerini, yaşanmışlıkları anlatan bir serüvendir. İzleyenleri kendine bağlayan, büyüleyici yöresel danslarıyla Azerbaycan’ın tarihsel gelişimini gözler önüne süren etkileyici bir etkisi bulunmaktadır.

Ülkenin kendine özgü ezgileri ile bezenmiş müzikleri eşliğinde sunulan yöresel oyunları yıllar geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Geçmişine bu denli bağlı bir halkın, özel yöresel kıyafet ve dansları ile sundukları bu etkileyici gösteriler insanları izlemeye doyum olmayan tarihsel bir gezintiye çıkartmaktadır. Bu halk dansları Azeri halkı dışında tüm dünyadan, dansa merakı olsun olmasın herkesin ilgisini çekmektedir. Özellikle okullarda veya dans gruplarınca en çok kullanılan danslardan biri olarak Azeri halk oyunları ön plana çıkmaktadır.

Çocuklara Dans Eğitimi

En çok da çocukken verilen dans eğitimleri esnasında öğrencilere ilk aşılanan dans figürleri Azeri danslar olarak görülmektedir. Azerbaycan’da üniversite okumaya gelen öğrencilerin de yoğun ilgisini üzerinde toplayan bu yöresel danslar için çeşitli gruplar kurulmaktadır. Azerbaycan’da üniversite okuyan gençler bu ülkede sadece kaliteli eğitim almakla kalmayıp bunun yanı sıra halk oyunlarına da çok fazla ilgi göstermektedirler.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!