Azerbaycanda Sanat

Azerbaycan’da Sanat

Azerbaycan'da Sanat, Birçok abidenin üzerinde yer alan taş sanatı Azerbaycan’ın en önemli eserlerinden biridir. Geçmiş yüzyıllardan günümüze..

Azerbaycan’da Sanat

Azerbaycan’da Sanat, Birçok abidenin üzerinde yer alan taş sanatı Azerbaycan’ın en önemli eserlerinden biridir. Geçmiş yüzyıllardan günümüze gelen bu eserler adeta görülmeye değerdir. Birçok abidede taş sanatı görmeniz mümkündür Azerbaycan’da… Taş sanatı abide yazıtlarında kendini oyma, çizme ve yontma şeklinde kendini göstermektedir. En önemli Taş Sanatlarını Ordubad, Bakü ve Abşeron şehirlerinde görmek mümkündür. Ayrıca Hazar Denizi kayalıklarında da Gobustan kayalıklarında da taş sanatına rastlamak mümkündür.

Birçok abide eserlerinde taş sanatında figürler kullanılmıştır. Taş sanatı daha çok duvarlarda, mezar taşlarında ve kayalarda yer almaktadır. Sade olduğu gibi boya da kullanılan taş sanat eserleri de mevcuttur. Taş sanat eserlerinde genellikle figürler şunlardan oluşur. Gök cisimleri, hayvan figürleri, dans figürleri, avcı ve av sahnesi ve keçeler kullanılmaktadır. Taş sanatı birçok tarihi olayın insanlar için ne ifade ettiğini anlatabilecek bir şekilde yüzyıllar öncesi yapılmıştır. Yapının ne zaman, ne için yapıldığı ya da ne amaca hizmet ettiği hakkında genel bir bilgi oluşmasına vesile olur.

Azerbaycan'da Sanat

Azerbaycan’da Sanat

Mezar Anıtı

Söz çağımızın insanı yüzyıllar öncesi yaşamış bir insanın mezar anıtı ziyaret ettiğinde o kişinin kim olup neye hizmet ettiğini, nelerden hoşlandığını nasıl bir yapıya sahip olduğuna dair bilgi alabilir taş sanatları sayesinde… Taş sanatı büyük bir sabırla yüzyıllar önce taş ustaları tarafından yapılmıştır. Azerbaycan’a gittiğinizde taş sanatının harikalarını keşfetmeden ayrılmamanız tavsiye edilir.

Azerbaycan’da Sanata Verilen Büyük Değer

Sanatın birçok farklı anlamı vardır, ancak en yaygın tanım yaratıcılık veya hayal gücünün uygulanması ile eş anlamlıdır. Tanım, seçilen bir ifade yöntemiyle yaratıcılığı dahil ederek de genişletilebilir. Birçok kültürde sanat, insanların özlemlerini ve değerlerini ifade eder. Sanat aynı zamanda insanların kültürleriyle bağ kurmalarının ve kimliklerini ifade etmelerinin bir yoludur. Ayrıca sanat, farklı geçmişlerden ve kültürlerden insanları birbirine bağlamada önemli bir role sahiptir.

Azerbaycan’ın sanat mirasına birçok eski uygarlık katkıda bulunmuştur. Bölgenin tarihi yedi bin yıldan daha eskilere dayanmaktadır. Kafkas Arnavutları, tarihlerinin ilk dönemlerinde yerleşimlerini dağlarda ve mağaralarda kurmuşlardır. Ayrıca taştan kiliseler, evler ve kabartmalar yonttular. Bu erken dönem, “Gobustan Kaya Sanatı Kültürel Peyzajı” gibi dünyanın en ünlü kaya oluşumlarından bazılarının yaratılmasına tanık oldu. Bu, UNESCO Dünya Mirası Alanıdır (bir tür küresel kültürel tanım) ve bugün Azerbaycan’da popüler bir turistik cazibe merkezidir – sanatın Azerbaycan ekonomisi için hayati önem taşıdığını gösterir.

Azerbaycan halkı kendilerini birçok farklı sanatsal ortamda ifade eder. Bir örnek, Azerbaycan’ın Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olduğu zamana dayanan Azerbaycan müziğidir. Bu müzik öncelikle Türk müziğinden esinlenmiştir ve İran, Rusya, Doğu Avrupa, Orta Asya ve başka yerlerden unsurlar içermektedir. Azerbaycan’daki diğer önemli sanat örnekleri arasında dans, tiyatro ve şiir sayılabilir. Azerbaycan ile ilişkili ünlü bir dans formu, düğünler veya diğer kutlama etkinlikleri sırasında Azerbaycanlı erkekler tarafından gerçekleştirilen bir erkek dansı olan Lezginka’dır. Azerbaycan’da şiir de çok popülerdir; ülke, Nizami Gencevi ve Gara Garagulov gibi uluslararası üne sahip birçok şair yetiştirmiştir. Azerbaycan hükümeti, kültürünü dünya çapında tanıtmak için sanata yatırım yapıyor. Hükümet, özellikle geleneksel Azerbaycan kültürünü temsil eden yeni sanat eserleri yaratmak için her yıl para ayırıyor.

Sanat, Azerbaycan kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır; çağlar boyunca kim olduklarını tanımlamaya yardımcı oldu. Eski uygarlıklar, insanlığın şimdiye kadar yaptığı en güzel sanatsal yaratımlardan bazılarını sergileyen Gobustan gibi kültürel miras alanlarını geride bıraktı. Sanatçılar ayrıca şiir ve müzik gibi daha modern ortamlar aracılığıyla Azerbaycan kültürünü hem yurt içinde hem de yurt dışında tanıtma konusunda başarılı oldular. Sanat, herkesin inandığı şeye bağlı hissetmesine yardımcı olabilir; insanların kendi miraslarını ve kültürlerini seçilmiş bir ifade yöntemiyle daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!