Azerbaycanda Sanat

Azerbaycanda Sanat, Birçok abidenin üzerinde yer alan taş sanatı Azerbaycan’ın en önemli eserlerinden biridir. Geçmiş yüzyıllardan günümüze gelen bu eserler adeta görülmeye değerdir. Birçok abidede taş sanatı görmeniz mümkündür Azerbaycan’da… Taş sanatı abide yazıtlarında kendini oyma, çizme ve yontma şeklinde...

Azerbaycanda Sanat

Azerbaycanda Sanat, Birçok abidenin üzerinde yer alan taş sanatı Azerbaycan’ın en önemli eserlerinden biridir. Geçmiş yüzyıllardan günümüze gelen bu eserler adeta görülmeye değerdir. Birçok abidede taş sanatı görmeniz mümkündür Azerbaycan’da… Taş sanatı abide yazıtlarında kendini oyma, çizme ve yontma şeklinde kendini göstermektedir. En önemli Taş Sanatlarını Ordubad, Bakü ve Abşeron şehirlerinde görmek mümkündür. Ayrıca Hazar Denizi kayalıklarında da Gobustan kayalıklarında da taş sanatına rastlamak mümkündür.

Birçok abide eserlerinde taş sanatında figürler kullanılmıştır. Taş sanatı daha çok duvarlarda, mezar taşlarında ve kayalarda yer almaktadır. Sade olduğu gibi boya da kullanılan taş sanat eserleri de mevcuttur. Taş sanat eserlerinde genellikle figürler şunlardan oluşur. Gök cisimleri, hayvan figürleri, dans figürleri, avcı ve av sahnesi ve keçeler kullanılmaktadır. Taş sanatı birçok tarihi olayın insanlar için ne ifade ettiğini anlatabilecek bir şekilde yüzyıllar öncesi yapılmıştır. Yapının ne zaman, ne için yapıldığı ya da ne amaca hizmet ettiği hakkında genel bir bilgi oluşmasına vesile olur.

Mezar Anıtı

Söz çağımızın insanı yüzyıllar öncesi yaşamış bir insanın mezar anıtı ziyaret ettiğinde o kişinin kim olup neye hizmet ettiğini, nelerden hoşlandığını nasıl bir yapıya sahip olduğuna dair bilgi alabilir taş sanatları sayesinde… Taş sanatı büyük bir sabırla yüzyıllar önce taş ustaları tarafından yapılmıştır. Azerbaycan’a gittiğinizde taş sanatının harikalarını keşfetmeden ayrılmamanız tavsiye edilir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!