Azerbaycanda Tatil

Azerbaycanda Tatil, Azerbaycan kültürel mirasıyla tarihi yerleriyle ünlü olduğu kadar tatil yerleriyle de günümüzde birçok insanın ilgisini ve dikkatini çekmektedir. Birçok medeniyetin geçiş noktalarından biri olan Azerbaycan Kafkasya’nın güneyinde yer almaktadır.Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü birçok kültürün...

Azerbaycanda Tatil

Azerbaycanda Tatil, Azerbaycan kültürel mirasıyla tarihi yerleriyle ünlü olduğu kadar tatil yerleriyle de günümüzde birçok insanın ilgisini ve dikkatini çekmektedir. Birçok medeniyetin geçiş noktalarından biri olan Azerbaycan Kafkasya’nın güneyinde yer almaktadır. Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü birçok kültürün harmanlandığı, Kafkasya’nın en büyük nüfus çoğunluğuna sahip merkezidir. Bakü’yü yürüyerek gezme imkânına sahip olmanız bu şehrin sizlere sunduğu en büyük avantajlardan biridir.

Örneğin Kız Kalesi (GızQalası)’nin surlarına hayran kalırken çok kısa bir mesafe sonra karşınızda Şirvan Şah Sarayı bütün asaletiyle durur. Taza Pir Camii’nin mimarisine inanamazken bir anda kendinizi Rus Kilisesi’nin önünden geçerken bulacaksınız. Ayrıca başkentte Şehitler Yolu, Halı Müzesi, El Yazmaları Müzesi, Nizami Caddesi, TV Kulesi, Nariman Narimanov Evi Müzesi, Dom-Sovyet-Tagiyev Tarih Müzesi ve daha birçok güzellik Bakü’yle beraber ayrı bir sentez yaratmakta ve görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Azerbaycan Gence

Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti özelliğine sahip olan Gence (Ganja) 1578- 1590 Osmanlı-İran Savaşı döneminde Osmanlı Devleti himayesinde, 1804 yılında Rus İmparatorluğu’nun topraklarına katılan Gence birçok tarihi ezgisiyle inanılmaz güzellikte bir kenttir. Şehrin tarihi dokusunu oluşturan Şah Abbas Kervansarayı, Juma Camii, Han Bağı, Ermeni Kilisesi, Rus Ortodoks Kilisesi, Kafkas Arnavut(Alban)Kilisesi’yle bambaşka otantik bir büyüye sahiptir. Gobustan (Qobustan) Milli Parkı ise önemli tarihi yerlerden biridir. Bakü’ye 64 km uzaklıkta olan Gobustan antik mağaraları, kalıntıları, çamur volkanları ve grizu kayası oluşumlarıyla doğanın en önemli kültür mirasına sahip şehirlerindendir.UNESCO Dünya Mirası Listesinde ‘’olağanüstü evrensel değer’’ adını aldı.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!