Milli Bayramlar

Milli Bayramlar

Milli Bayramlar, Azerbaycan’daki milli bayramlardan en önemlisi Milli Kurtuluş Günü’dür. 1991 Yılının Ekim ayında Azerbaycan bağımsızlığını kazanmıştır. 15 Haziran 1993’te ise Haydar Aliyev’in Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyet Başkanı seçilmesiyle Milli Kurtuluş Günü olarak ilan edilmiştir. 9 Ekim 1991 yılında...

Milli Bayramlar

Milli Bayramlar, Azerbaycan’daki milli bayramlardan en önemlisi Milli Kurtuluş Günü’dür. 1991 Yılının Ekim ayında Azerbaycan bağımsızlığını kazanmıştır. 15 Haziran 1993’te ise Haydar Aliyev’in Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyet Başkanı seçilmesiyle Milli Kurtuluş Günü olarak ilan edilmiştir. 9 Ekim 1991 yılında ise; Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti düzenli ordusunun kurulması nedeniyle 26 Haziran Silahlı Kuvvetler Günü olarak ilan edilmiştir. Bu Milli Bayramların yanı sıra; 9 Mayıs Zafer Günü, 28 Mayıs Cumhuriyet Bayramı, 31 Aralık Dayanışma Günü olarak kutlanmaktadır.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kendine özgü bir çok özel gün, anma günü ve milli bayramları bulunmaktadır. Azeri halkının en bilinen en meşhur bayramı Nevruz Bayramı olarak bilinmektedir. Nevruz Bayramı ilkbaharın gelişinin kutlandığı bir bayramdır. Nevruz, yeni bir yılın ilk günü olarak kabul görmektedir. İlkbaharın ilk günü; Güneş’in bir yıllık döngüsünü tamamladığı anlamına gelmektedir. Azerbaycan Ateşler ülkesi olarak bilinmektedir. Geçmişte ateşe tapılmasından kaynaklı olarak bu ismi alan Azerbaycan’da Nevruz Bayramı bu nedenden dolayı önem taşımaktadır. Ateşe duyulan önemden dolayı Nevruz Bayramı ruhun temizlenmesi olarak görülmektedir.

Milli Bayramlar

Milli Bayramlar

Eski Zamanlarda Azerbaycanda Kutlamalar

Çok eski tarihlerde Azerbaycan’da bahar geldiğinde top ateşleriyle kutlamaların yapıldığı bilinmektedir. Azeri halkının geleneklerini yansıtan bu bayram zamanı geldiğinde ateşler yakılmakta ve bu bayram ateş üzerinden atlayarak inanların eğlendiği bir şölen haline gelmektedir. Azerbaycan’da okuyan öğrenciler bu Nevruz bayramlarına katılarak unutulmaz anlar yaşamaktadır. Öğrenciler yılın bu ilkbahar gününü iple çekmekte ve Azeri halkıyla beraber bu günü tüm adet, gelenek ve görenekleri ile kutlamaktadır.

 

Azerbaycan Milli Bayramlar

Azerbaycan, Kafkasya bölgesinde büyüleyici bir ülkedir. Ülke, uzun tarihi ve zengin kültürü ile ünlüdür. Azerbaycan, kültürünü bir bütün olarak şekillendiren çok çeşitli gelenek, inanç ve geleneklere sahiptir. Ayrıca, ülkenin tarihi mimarisi ona UNESCO Dünya Mirası statüsü kazandırmıştır. Azerbaycan hakkında birçok büyüleyici şey var, ancak burada ülkenin bazı ulusal bayramlarına odaklanacağız.

Azerbaycan’daki en popüler ulusal bayramlardan biri Paskalya Pazartesisidir. Aslında bu tatil, İsa Mesih’in ölümden dirilişini anıyor. Her yıl bu günde, dünyanın dört bir yanındaki Hıristiyanlar, İsa’nın ölüme karşı kazandığı zaferi kutlarlar. Tatil, Paskalya Pazartesi gününe kadar olan hafta sonu boyunca oruç tutup kilise hizmetlerine katılarak gözlemlenir. Azerbaycan’da Paskalya Pazartesisi, kuzu ve pilav gibi geleneksel yemekleri yemek ve oyun oynamak için aile toplantıları tarafından da kutlanır.

Azerbaycan’da bir diğer önemli ulusal bayram ise Ulusal Gün’dür. Bu bayram, 1918’de Sovyetler Birliği’nden bağımsızlık ilanını anmaktadır. Bu bayramı kutlamak için Azerbaycanlılar milli kıyafetlerini giyerler ve askeri personel tarafından yönetilen geçit törenlerine katılırlar. Bir yandan millet olarak tarihlerinin anısına yapılan konuşmaları dinlerken, bir yandan da pilav, kayısı gibi yemekler yerler. Milli Gün, Azerbaycan’ın baskıcı bir rejimden kurtuluşunu kutladığı için Azerbaycan’daki en önemli bayramlardan biridir.

Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü 28 Kasım’a denk gelir ve ülkenin Sovyet yönetiminden geçişini anar. Bu tatil, onlarca yıllık işgalden sonra uzun bir bağımsızlığı kutlama geleneğini takip ediyor. Azerbaycan’da Bağımsızlık Günü, mevcut hükümet biçimlerine yol açan fedakarlıkları düşünme zamanıdır. Azerbaycanlılar bu bayramı anmak için anma törenlerine katılarak ve anıtlara çelenk koyarak ülkeleri için ölenleri onurlandırıyorlar. Aynı zamanda hemşehrileriyle sosyalleşebilecekleri panayırlar ve diğer kutlama etkinliklerinden de hoşlanırlar.

Bunlar, bugün Azerbaycan’da kutlanan birçok ulusal bayramdan üçüdür. Bu bayramların her biri, Azerbaycan tarihindeki önemli olayları anıyor ve ülkelerinin özgürlüğü için savaşanlara saygılarını sunuyor. Azerbaycanlılar her yıl bu milli bayramları kutlayarak, zengin kültürlerini bugünkü haline getirmeye yardımcı olan gelenekleri canlı tutuyorlar.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!