Milli Bayramlar

Milli Bayramlar, Azerbaycan’daki milli bayramlardan en önemlisi Milli Kurtuluş Günü’dür. 1991 Yılının Ekim ayında Azerbaycan bağımsızlığını kazanmıştır. 15 Haziran 1993’te ise Haydar Aliyev’in Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyet Başkanı seçilmesiyle Milli Kurtuluş Günü olarak ilan edilmiştir. 9 Ekim 1991 yılında...

Milli Bayramlar

Milli Bayramlar, Azerbaycan’daki milli bayramlardan en önemlisi Milli Kurtuluş Günü’dür. 1991 Yılının Ekim ayında Azerbaycan bağımsızlığını kazanmıştır. 15 Haziran 1993’te ise Haydar Aliyev’in Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyet Başkanı seçilmesiyle Milli Kurtuluş Günü olarak ilan edilmiştir. 9 Ekim 1991 yılında ise; Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti düzenli ordusunun kurulması nedeniyle 26 Haziran Silahlı Kuvvetler Günü olarak ilan edilmiştir. Bu Milli Bayramların yanı sıra; 9 Mayıs Zafer Günü, 28 Mayıs Cumhuriyet Bayramı, 31 Aralık Dayanışma Günü olarak kutlanmaktadır.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kendine özgü bir çok özel gün, anma günü ve milli bayramları bulunmaktadır. Azeri halkının en bilinen en meşhur bayramı Nevruz Bayramı olarak bilinmektedir. Nevruz Bayramı ilkbaharın gelişinin kutlandığı bir bayramdır. Nevruz, yeni bir yılın ilk günü olarak kabul görmektedir. İlkbaharın ilk günü; Güneş’in bir yıllık döngüsünü tamamladığı anlamına gelmektedir. Azerbaycan Ateşler ülkesi olarak bilinmektedir. Geçmişte ateşe tapılmasından kaynaklı olarak bu ismi alan Azerbaycan’da Nevruz Bayramı bu nedenden dolayı önem taşımaktadır. Ateşe duyulan önemden dolayı Nevruz Bayramı ruhun temizlenmesi olarak görülmektedir.

Eski Zamanlarda Azerbaycanda Kutlamalar

Çok eski tarihlerde Azerbaycan’da bahar geldiğinde top ateşleriyle kutlamaların yapıldığı bilinmektedir. Azeri halkının geleneklerini yansıtan bu bayram zamanı geldiğinde ateşler yakılmakta ve bu bayram ateş üzerinden atlayarak inanların eğlendiği bir şölen haline gelmektedir. Azerbaycan’da okuyan öğrenciler bu Nevruz bayramlarına katılarak unutulmaz anlar yaşamaktadır. Öğrenciler yılın bu ilkbahar gününü iple çekmekte ve Azeri halkıyla beraber bu günü tüm adet, gelenek ve görenekleri ile kutlamaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!